Kontrakty 2010
Przygotowania do sezonu
Liga seniorów
Liga juniorów
Rozgrywki pozaligowe
Wyniki
Kadra 2010
Tabela sezonu 2010

Statystyka i Regulaminy

Kontrakty 2010


Toruńscy działacze kompletowanie składu na sezon 2010 rozpoczęli już w trakcie rundy play-off. Najpierw szybko działacze do porozumienia z Sullivanem i Jagusiem, z którymi podpisano dwuletnie kontrakty, a potem zaczęli wcielać w życie plan, o którym otwarcie mówili, już kilka godzin po finale ekstraligi. Plan ten zakładał, wzmocnienie składu na pozycji seniora. Wszyscy wiedzieli, że chodzi o wymianę Roberta Kościechy, na zawodnika który zagwarantuje 8-10 pkt w każdym meczu. Choć jak podkreślał menadżer drużyny Jacek Gajewski, klubowi zależało raczej na pozyskaniu zawodnika, który zakończy rozgrywki ligowe z co najmniej trzecią średnią w zespole.
Na tak postawione warunki, przez listę życzeń toruńskiego klubu przewinęła się niemal cała światowa czołówka, która była do zakontraktowania. Z Unibaxem rozmawiali Nicki Pedersen, Greg Hancock, Hans Andersen, Kenneth Bjerre czy też Emil Sajfutdinow.
Największą chęć do jazdy w anielskich barwach deklarował Hans Andersen. Unibax podchodził jednak sceptycznie do Duńczyka, który przed rokiem po nieudanych negocjacjach z Unibaxem podpisał umowę w Lotosie Gdańsk, która jak się później okazało nie wyszła mu na dobre. Słaba forma niemalże przez cały sezon oraz zaległości finansowe gdańskiego klubu nauczyły Duńczyka, że lepsze są mniejsze, ale za to pewne pieniądze zdobyte na torze. Widząc ogromną chęć powrotu Andersena do Torunia, działacze postanowili wstępnie dograć kontrakt i rozejrzeć się na żużlowym rynku, za zawodnikiem który będzie gwarancją 10 punktów w każdym meczu.
Pierwszą z gwiazd jaka odpadła z listy życzeń toruńskich sterników był Nicki Pedersen. Żądania finansowe Duńczyka były nie do spełnienia dla działaczy Unibaxu. "Power" znany ponadto jest z wielu kontrowersyjnych sytuacji na torze, dlatego też nieprzychylna do jego pozyskania była większość zawodników toruńskiego klubu.
Bardzo blisko, torunianie byli pozyskania trzeciego żużlowca globu - Emila Saytutdinova. Obie strony porozumiały się w kwestiach finansowych, jednak Rosjanin zdecydował się pozostać w swoim dotychczasowym klubie - bydgoskiej Polonii.
Podobnie sprawy się miały z doświadczonym Gregiem Hancockiem. Problem tkwił jednak w tym, że Amerykanin jest nadal zawodnikiem Włókniarza Częstochowa i przejście do Torunia miało się odbyć na zasadzie wypożyczenia. Prezes Włókniarza zgodził się jednak na wypożyczenie "Herbiego" dopiero w połowie grudnia. Dla Unibaxu było to jednak zbyt duże ryzyko, by czekać tak długi okres czasu, tym bardziej, że pozostałe kluby także chciały mieć Hancocka w swoich barwach.
Po niepowodzeniach związanych z pozyskaniem tych żużlowców, ponownie spotkano się z Andersenem z którym ustalono resztę szczegółów w umowie po czym podpisano kontrakt na starty w 2010 roku. Wraz poszukiwaniami na pozycji seniora działacze równolegle poszukiwali wzmocnień na pozycji juniorskiej. Zawodnik, którego poszukiwano miał być inwestycją w przyszłość, a jednocześnie miał być zawodnikiem oczekującym, na wypadek kontuzji zawodnika z podstawowego składu. Wybór padł na rodaka Hansa Andersena - Michaela Jepsena Jensena.
W zaistniałej sytuacji oczywistym stało się, że zabraknie miejsca w drużynie nie tylko dla Kościechy, który trafił do Bydgoszczy, ale również dla Mateja Kusa
, który został wypożyczony  do Gdańska. Działacze podobnie jak przed rokiem postanowili również "przewietrzyć" toruńską szkółkę i wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów dostali Damian Celmer i Mateusz Lampkowski. Pierwszy z wychowanków trafił do Poznania, natomiast drugi wybrał klimat nadmorski i wspólnie z Kusem miał stanowić o sile GKS-u na pozycji juniorskiej.
W kadrze na rok 2010 pozostawał jeszcze Karol Ząbik, który leczył rany po kontuzji jakiej doznał w finale IMP. Ponieważ działacze nie chcieli blokować rozwoju "Zobera" dali mu podobnie jak juniorom wolną rękę w poszukiwaniu klubu. Ząbik ostatecznie uzgodnił warunki kontraktu z klubem z Gdańska.

Warto w tym miejscu podkreślić, że mimo ważnych kontraktów Adrian Miedziński i Chris Holder postanowili przedłużyć swoje umowy do roku 2011.

Lista zawodników, którzy mają ważne kontrakty z Unibaxem:
  Zawodnik Rok
urodzenia
Średnia w
sezonie 2009
kontrakt do
końca roku

S
N
I
O
R
Z
Y
Ryan Sullivan 20.01.1975 2,097 2011   
Chris Holder 24.09.1987 2,043 2011   
Wiesław Jaguś 13.09.1975 1,935 2011   
Adrian Miedziński 20.08.1985 1,856 2011  
Hans Andersen 03.11.1980 1,753 2010  

J
U
N
I
O
R
Z
Y
Darcy Ward 04.05.1992 1,396 2012   
Michael Jepsen Jensen 18.02.1992 ns ?  
Emil Pulczyński 30.04.1992 0,400 2011   
Kamil Pulczyński 30.04.1992 ns 2011  
Bartosz Pietrykowski 15.01.1994 ns ?  
Adam Wojciechowski 13.03.1992 ns ?  
Damian Boniecki 23.02.1993 ns ?  
Łukasz Przedpełski 05.05.1992 ns ?  

z kadry na rok 2010 ubyli

Robert Kościecha 22.11.1977 1,855 2009 kontrakt w Bydgoszczy
Matej Kus 11.07.1989 1,286 2010 wypożyczony do Gdańska
Mateusz Lampkowski 04.02.1990 0,706 2011 wypożyczony do Gdańska
Damian Celmer 25.10.1989 0,563 2010 wypożyczony do Poznania
Karol Ząbik 25.10.1986 1,944 (I liga) 2012 wypożyczony do Gdańska

Przygotowania do sezonu


W 2009 roku żużlowcy Unibaxu Toruń po raz pierwszy mogli rywalizować na najnowocześniejszym stadionie żużlowym na świecie - MotoArenie Toruń. Spotkania żużlowe Unibaxu gromadziły tysiące kibiców, dopingujących toruńskie "Anioły". Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od sezonu 2010, KST UNIBAX wprowadził kolejne udogodnienia dla kibiców, czyli możliwość rezerwacji karnetów przez Internet. Już od 23 grudnia 2009 roku, każdy kibic miał możliwość skorzystania z wersji demo całego systemu ticketingowego. W wersji demo kibice mogli zapoznać się z działalnością systemu, a zatem zarejestrować się i obejrzeć system sprzedaży przez stronę www.unibax.kupbilety.pl, a także obejrzeć wszystkie dostępne miejsca siedzące na MotoArenie, które zostały ponumerowane. Klub w ten sposób chciał dać kibicom czas na zapoznanie się z nowym systemem sprzedaży karnetów tak, aby w przyszłości bezproblemowo mogli poruszać się po stronie internetowej. Możliwość rezerwacji miejsc, na które kibice chcieliby zakupić karnety, uruchomiona została 5 stycznia 2010 roku i trwała do19 marca 2010. Od momentu rezerwacji własnego miejsca w Internecie, kibice mieli 72 godziny na to, aby przyjść do Klubu, dokonać wpłaty określonej kwoty pieniężnej i kilka dni później w terminie podanym przez Kasjera odebrać swój karnet.
Dla osób, które nie miały dostępu do Internetu, istniała nadal możliwość tradycyjnego zakupu karnetów, podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych. 

W klubie tymczasem trwały gorące przygotowania organizacyjne do inauguracji sezonu. - Jesteśmy już na ostatnim etapie rozmów ze sponsorami, przygotowujemy także obiekt do zbliżających się rozgrywek. Zawodnicy zmienili nieco swój wizerunek, bowiem w nowym sezonie będą startowali w nowych kombinezonach. W klubie rozpoczęto już również przygotowania do rundy Grand Prix, która po raz pierwszy odbędzie się w Toruniu 19 czerwca 2010 - mówił dyrektor klubu Krystian Jaworski.

Sportowo drużyna miała wystartować 12 marca 2010 na torze we włoskim Lonigo, kiedy to miały odbyć się pierwsze w sezonie treningi na torze. Jednak opady śniegu we Włoszech sprawiły, że tamtejszy tor nie nadawał się do jazdy i "Anioły" pozostały w grodzie Kopernika. Na szczęście w tym samym czasie udało się doprowadzić toruński tor do bardzo dobrego stanu i w zaplanowanym terminie jako pierwszy na tor wyjechał Ryan Sullivan. Poza Australijczykiem trenowali również Adrian Miedziński, Kamil i Emil Pulczyńscy oraz Mateusz Lampkowski i Karol Ząbik. Sytuację żużlowców skomplikował jednak śnieg, który zaczął padać w drugiej połowie marca. Zawodnicy toruńskiego zespołu musieli  zatem czekać na poprawę pogody.

W tym oczekiwaniu na trzy tygodnie przed startem rozgrywek sezonu pojawiło się jednak kilka problemów na tyle poważnych że mogły poważnie zachwiać wizerunkiem oraz finansami klubów i zawodników. Oto bowiem pojawiły się pytania: Jakich tłumików będą używać polscy żużlowcy? Co z transmisjami telewizyjnymi? Czy kluby organizujące Grand Prix będą musiały zakrywać umowy reklamowe?
Na pierwszy plan wysunął się jednak spór, który trwał przez cały sezon, a związany był z wprowadzeniem nowych tłumików. Polski Związek Motorowy podjął bowiem decyzję o konieczności korzystania z nowych "cichych" tłumików. Decyzję tę podjęto i wprowadzono w życie bez żadnych konsultacji z zawodnikami i ich mechanikami! Prezes Andrzej Witkowski nie zamierzał jednak zmienić stanowiska, mimo że testy przeprowadzone przez większość żużlowców wypadły fatalnie.
Tak zawodnicy komentowali tę decyzję: - Mamy dosyć tej kpiny! Cała debata na temat nowych tłumików jest absurdalna. Nie ma takiej możliwości, żebyśmy jeździli z nowymi tłumikami, bo one zwyczajnie nie nadają się do uprawiania tej dyscypliny sportu. Są źle zaprojektowane i nie możemy zrozumieć dlaczego ktoś forsuje tak idiotyczne rozwiązanie. Jesteśmy zdziwieni, że Polski Związek Motorowy nie przychylił się dotychczas do opinii zawodników. Przecież to właśnie my mamy największą wiedzę w temacie. Nie potrafimy zrozumieć jak to możliwe, że nowe tłumiki uzyskały homologację, skoro żużlowcy zgodnie twierdzą, że są złe. My jako zawodnicy musimy teraz przedstawiać dowody na to, że nowe tłumiki są fatalne. Wściekamy się na samą myśl o tym, bo dla żużlowców jest to równie oczywiste jak to, że Ziemia nie jest płaska.
Należy w tym miejscu dodać, że na posiedzeniu udziałowców Speedway Ekstraligi żużlowców poparli prezesi klubów. - Konsultowaliśmy problem z prawnikami i na dziś startujemy ze starymi tłumikami. Speedway Ekstraliga wykorzystała odpowiednie zapisy w umowie z PZM, zgodnie z którymi Główna Komisja Sportu Żużlowego musiała w ciągu 30 dni odpowiedzieć na każde zapytanie, w innym wypadku kluby miały prawo traktować problem jako zatwierdzony zgodnie z ich życzeniem. Protest w sprawie nowych tłumików został wysłany w listopadzie, odpowiedzi nie było, więc kluby miały prawo uznać problem za rozwiązany. Jeżeli PZM będzie się nadal upierał przy swej decyzji Speedway Ekstraliga nie wyklucza skierowania prośby o interwencję do Ministerstwa Sportu, który nadzoruje wszystkie umowy o przekazaniu rozgrywek - komentował Wojciech Stępniewski.

W całym sprzętowym zamieszaniu toruńscy działacze starali się stworzyć zawodnikom warunki do przedsezonowych treningów. Jak już wspomniano niesprzyjająca pogoda w Toruniu uniemożliwiła zawodnikom Unibaxu jazdę na MotoArenie. W związku z tym podopieczni Jana Ząbika udali się na trzydniowy trening do w węgierskiej miejscowości Gyula, gdzie trenowali Ryan Sullivan, Adrian Miedziński, Wiesław Jaguś oraz Emil i Kamil Pulczyńscy. Michael Jepsen Jensen początkowo był brany pod uwagę do tego wyjazdu, ale ostatecznie wybrał starty w Anglii. Podobnie było w przypadku Hansa Andersena, Darcy Warda i Chrisa Holdera. Tak komentował te przygotowania Jacek Gajewski - W czwartek mieliśmy dwa treningi, w piątek też dwa, a na sobotę zaplanowaliśmy jeden i powrót do domu. Każdy z treningów trwa około dwóch godzin. Na razie jeździliśmy pojedynczo, może w sobotę zdecydujemy się pojeździć ramię w ramię. Jesteśmy bardzo zadowoleni, tor, który ma aż 390 metrów, jest przygotowany dobrze. Pogoda sprzyja, jest 17 stopni. Dogadujemy się z miejscowym menedżerem, który mówi po angielsku i niczego nam nie brakuje. Ustaliliśmy, że na jednym z treningów zrobimy rywalizację braci Pulczyńskich w jeździe w pojedynkę na czas. Starsi chłopacy ufundowali nagrodę dla zwycięzcy. Generalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu. Na razie odbyło się bez żadnych upadków. Jesteśmy na obiekcie sami, nikt nam nie przeszkadza, więc nie ma na co narzekać
Po powrocie z Gyuli zawodnicy trenowali na swoim obiekcie i rozpoczęli sparingi.

Mecze sparingowe i treningi punktowane Unibaxu Toruń
Caelum Stal
Gorzów
KS Unibax
Toruń

bieg po biegu

9. Nicki Pedersen 13 (2,2,3,3,3)
10. David Ruud 6 (1,3,1,0,1)
11. Tomasz Gapiński 9 (3,1,1,2,2)
12. Zbigniew Suchecki 5 (2,-,2,1)
13. Tomasz Gollob 11 (2,3,3,3)
14. Paweł Zmarzlik 5 (1,1,1,0,-,2)
15. Łukasz Cyran 3 (2,0,1)

 

2010-03-25

52 : 38

1. Adrian Miedziński 11 (3,3,2,3)
2. Michael J. Jensen 8 (0,2,1,1,3,1)
3. Ryan Sullivan 7 (1,2,2,2)
4. Brak zawodnika
5. Wiesław Jaguś 9 (3,1,3,2)
6. Emil Pulczyński 0 (0,0,0,0,0,0)
7. Kamil Pulczyński 3 (3,d,0,0,0,0)
 

1.(63,23) K.Pulczyński, Cyran, Zmarzlik, E.Pulczyński 3:3           .
2.(62,81) Miedziński, Pedersen, Ruud, Jensen 3:3 (6:6)   .
3.(63,00) Gapiński, Suchecki, Sullivan, K.Pulczyński (d) 5:1 (11:7) .
4.(62,53) Jaguś, Gollob, Zmarzlik, E.Pulczyński 3:3 (14:10)
5.(63,39) Miedziński, Jensen, Gapiński, Cyran 1:5 (15:15)
6.(63,22) Gollob, Sullivan, Zmarzlik, K.Pulczyński 4:2 (19:17)
7.(62,72) Ruud, Pedersen, Jaguś, E.Pulczyński 5:1 (24:18)
8.(64,62) Gollob, Miedziński, Jensen, Zmarzlik 3:3 (27:21)
9.(63,78) Pedersen, Sullivan, Ruud, K.Pulczyński 4:2 (31:23)
10.(63,63) Jaguś, Suchecki, Gapiński, E.Pulczyński 3:3 (34:26)
11.(62,47) Gollob, Sullivan, Jensen, Ruud 3:3 (37:29)
12.(63,10) Miedziński, Gapiński, Cyran, E.Pulczyński 3:3 (40:32)
13.(63,57) Pedersen, Jaguś, Suchecki, K.Pulczyński 4:2 (44:34)
14.(63,43) Jensen, Gapiński, Ruud, E.Pulczyński 3:3 (47:37)
15.(63,19) Pedersen, Zmarzlik, Jensen, K.Pulczyński 5:1 (52:38)

KS Unibax
Toruń
Unia
Leszno

bieg po biegu

9. Chris Holder (3,3) 6
10. Darcy Ward (1,d) 1
11. Ryan Sullivan (2,0) 2
12. Adrian Miedziński (0,3) 3
13. Wiesław Jaguś (1,0) 1
14. Michael Jepsen Jensen (3,0,2)
15. Kamil Pulczyński (1) 1
16. Emil Pulczyński ns
2010-03-29

19 : 22

1. Janusz Kołodziej (2,1*) 3+1
2. Adam Shields (0,2) 2
3. Damian Baliński (1,3) 4
4. Troy Batchelor (3,1) 4
5. Jarosław Hampel (2*,d) 2+1
6. Jurica Pavlic (2,3,2) 7
7. Sławomir Musielak (0) 0

1. Jensen, Pavlic, Pulczyński, Musielak 4:2          .  
2. Holder, Kołodziej, Ward, Shields (4:2) 8:4   .  
3. Batchelor, Sullivan, Baliński, Miedziński (2:4) 10:8 .
4. Pavlic, Hampel, Jaguś, Jensen (1:5) 11:13
5. Miedziński, Shields, Kołodziej, Sullivan (3:3) 14:16
6. Baliński, Jensen, Batchelor, Jaguś (2:4) 16:20
7. Holder, Pavlic, Hampel (d), Ward (d) (3:2) 19:22

trening punktowany przerwany po 7 biegu

Lotos Wybrzeże
Gdańsk
KS Unibax
Toruń

bieg po biegu

9. Magnus Zetterstroem 11 (3,2,d,3,3)
10. Marcel Szymko 0 (0,0)
11. Dawid Stachyra 10+2 (2,1*,3,2,2*)
12. Renat Gafurov 7+2 (1*,2,d,2*,2)
13. Paweł Hlib 7+1 (1,3,2,1*)
14. Damian Sperz 2+1 (0,d,1,1*,0)
15. Mateusz Lampkowski 4 (1,1,2,0)

 

2010-03-30

41 : 49

1. Adrian Miedziński 8 (2,3,3) 8
2. Emil Pulczyński 1+1 (1*,0,0,0)
3. Ryan Sullivan 10+1 (3,2,2*,3,0)
4. Kamil Pulczyński 3 (0,u,3,0)
5. Wiesław Jaguś 12 (3,3,2,1,3)
6. Michael J. Jensen 10+2 (2*,2*,1,1,3,1)
7. Przemysław Pawlicki 5 (3,1,1) - gościnnie

1. ZETTERSTROEM (63,16), Miedziński, E.Pulczyński, Szymko 3:3          .  
2. PAWLICKI (64,31), Jensen, Lampkowski, Sperz 1:5 (4:8)  .  
3. SULLIVAN (64,69), Stachyra, Gafurov, K.Pulczyński 3:3 (7:11) .
4. JAGUŚ (65,10), Jensen, Hlib, Sperz (d/4) 1:5 (8:16) .
5. MIEDZIŃSKI (65,59), Gafurov, Stachyra, E.Pulczyński 3:3 (11:19)
6. HLIB (64,75), Sullivan, Sperz, K.Pulczyński (u4) 4:2 (15:21)
7. JAGUŚ (63,97), Zetterstroem, Jensen, Szymko 2:4 (17:25)
8. MIEDZIŃSKI (64,06), Hlib, Sperz, E.Pulczyński 3:3 (20:28)
9. K.PULCZYŃSKI (65,59), Sullivan, Lampkowski, Zetterstroem (d/1) 1:5 (21:33)
10. STACHYRA (65,09), Jaguś, Jensen, Gafurov (d/4) 3:3 (24:36)
11. SULLIVAN (64,50), Lampkowski, Hlib, E.Pulczyński 3:3 (27:39)
12. JENSEN (65,44), Stachyra, Pawlicki, Sperz 2:4 (29:43)
13. ZETTERSTROEM (64,78), Gafurov, Jaguś, K.Pulczyński 5:1 (34:44)
14. JAGUŚ (65,12), Gafurov, Pawlicki, Lampkowski 2:4 (36:48)
15. ZETTERSTROEM (64,34), Stachyra, Jensen, Sullivan 5:1 (41:49)
 

KS Unibax
Toruń
Lotos Wybrzeże
Gdańsk

bieg po biegu

9. Adrian Miedziński (3,3,2*,3) 11+1
10. Kamil Pulczyński (1,0,3,2*,2*) 8+2
11. Ryan Sullivan (3,3,3,-,3) 12
12. brak zawodnika
13. Wiesław Jaguś (3,3,3,3) 12
14. Michael J. Jensen (3,1,2*,2*,3,3) 14+2
15. Emil Pulczyński (0,2,1,1,1,1) 6

2010-04-01

63 : 25

1. Paweł Hlib (2,2,1,2,d) 7
2. Marcel Szymko (0,0,0,0,0) 0
3. brak zawodnika (
4. Przemysław Pawlicki (u,d,w,-) 0
5. Magnus Zetterstroem (2,2,2,2) 8
6. Damian Sperz (1*,0,1*,w,0,0,2) 4+2
7. Mateusz Lampkowski (2,d,1,1,1,1) 6

1. Jensen, Lampkowski, Sperz, E.Pulczyński 3:3            .
2. Miedziński, Hlib, K.Pulczyński, Szymko 4:2 (7:5)    .
3. Sullivan, E.Pulczyński, Lampkowski (d/3), Pawlicki (u) 5:0 (12:5)  .
4. Jaguś, Zetterstroem, Jensen, Sperz 4:2 (16:7)  .
5. Sullivan, Hlib, E.Pulczyński, Szymko 4:2 (20:9)  .
6. Jaguś, Jensen, Lampkowski, Pawlicki (d) 5:1 (25:10)
7. Miedziński, Zetterstroem, Sperz, K.Pulczyński 3:3 (28:13)
8. Jaguś, Jensen, Hlib, Szymko 5:1 (33:14)
9. K.Pulczyński, Miedziński, Lampkowski, Pawlicki (w/2min.) 5:1 (38:15)
10. Sullivan, Zetterstroem, E.Pulczyński, Sperz (w/su) 4:2 (42:17)
11. Jaguś, K.Pulczyński, Lampkowski, Szymko 5:1 (47:18)
12. Jensen, Hlib, E.Pulczyński, Sperz 4:2 (51:20)
13. Miedziński, Zetterstroem, E.Pulczyński, Sperz 4:2 (55:22)
14. Jensen, K.Pulczyński, Lampkowski, Szymko 5:1 (60:23)
15. Sullivan, Sperz, Hlib (d/2) 3:2 (63:25)

Falubaz
Zielona Góra
KS Unibax
Toruń

bieg po biegu

9. Rafał Dobrucki - 13+1 (3,2*,3,2,3)
10. Tomasz Jędrzejak - 8+1 (2*,3,-,3)
11. Grzegorz Walasek - 4 (2,2,0,-)
12. Daniel Jeleniewski - 2 (w,-,1,1)
13. Piotr Protasiewicz - 9+1 (2,2,d,2*,3)
14. Patryk Dudek - 3+1 (2,0,1*,-,0)
15. Łukasz Sówka - 0 (0,d,0)
16. Aleksandr Loktajew - 4+2 (1*,2*,1,0)

mecz rozegrano na torze w Ostrowie

2010-04-08

43 : 46

1. Wiesław Jaguś - 9 (1,3,2,3)
2. Piotr Świderski - 3 (0,0,3,0)
3. Ryan Sullivan - 6 (3,3,w,-)
4. brak zawodnika
5. Adrian Miedziński - 9+1 (3,1,2*,3)
6. Michael J. Jensen - 10+2 (3,1,0,3,2*,1*)
7. Emil Pulczyński - 3 (1,1,0,1,0)
8. Daniel Jeleniewski - 2+1 (1,1*)
17. Tomasz Jędrzejak - 2 (2)
18. Grzegorz Walasek - 2 (2)

1. Jepsen, Dudek, Pulczyński, Sówka 2:4           . 
2. Dobrucki, Jędrzejak, Jaguś, Świderski 5:1 (7:5)   . 
3. Sullivan, Walasek, Pulczyński, Jeleniewski (w/2 min) 2:4 (9:9)   .  
4. Miedziński, Protasiewicz, Jensen, Dudek 2:4 (11:13)
5. Jaguś, Walasek, Loktajew, Świderski 3:3 (14:16)
6. Sullivan, Protasiewicz, Dudek, Pulczyński 3:3 (17:19)
7. Jędrzejak, Dobrucki, Miedziński, Jensen 5:1 (22:20)
8. Świderski, Jaguś, Sówka (d3), Protasiewicz (d/start) 0:5 (22:25)
9. Dobrucki, Loktajew, Pulczyński, Sullivan (w/2 min) 5:1 (27:26)
10. Jensen, Miedziński, Jeleniewski, Walasek 1:5 (28:31)
11. Jędrzejak, Protasiewicz, Jeleniewski, Świderski 5:1 (33:32)
12. Jaguś, Jensen, Loktajew, Dudek 1:5 (34:37)
13. Miedziński, Dobrucki, Jeleniewski, Pulczyński 3:3 (37:40)
14. Protasiewicz, Jędrzejak, Jeleniewski, Sówka 3:3 (40:43)
15. Dobrucki, Walasek, Jensen, Loktajew 3:3 (43:46)

Rozgrywki ligowe seniorów


Rozgrywki ligowe rozpoczęły się zgodnie z planem, ale nikt nie zakładał, że sezon AD 2010 będzie "najdziwniejszym" sezonem żużlowym od lat. Oto bowiem zawirowania z kalendarzem spowodowały chaos z cykliczności rozgrywania spotkań ligowych. I niestety zawirowania te nie były podyktowane tylko i wyłącznie pogodą, ale również wydarzeniami, które poruszyły nie tylko Polską, ale również światem, a dotyczyły one katastrofy samolotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką oraz dziewięćdziesięcioma czterema osobami polskiej delegacji na pokładzie. Delegacja ta miała uczestniczyć w obchodach rocznicowych mordu katyńskiego niestety na ziemi katyńskiej doszło do tragedii i Polska pogrążyła się w kilkutygodniowej żałobie.
Te tragiczne wydarzenia wpłynęły na wiele imprez kulturalnych i sportowych. Przekładano kolejne mecze, a kalendarz żużlowy powrócił do właściwego rytmu tak naprawdę dopiero po okresie wakacyjnym.
W tych tragicznych zdołano rozegrać tylko pierwszą kolejkę, a torunianie zainaugurowali sezon zgodnie z planem wygrywając na własnym torze z Wrocławiem. Kolejne spotkanie, to juz efekt wyżej opisanych nieszczęśliwych wydarzeń i była to przełożona również na skutek aury, trzecia kolejka w której Unibax podejmował Drużynowego Mistrza Polski zielonogórski Falubaz. Torunianie wzięli rewanż za ubiegłoroczne finałowe niepowodzenie i pokonali rywali choć zwycięstwo nie przyszło im łatwo.
Generalnie postawę toruńskiego zespołu można podzielić na dwie fazy. Mecze na własnym torze w których w kontrolowany sposób "odprawiali z kwitkiem" kolejnych rywali - tylko Gorzów zdołał wygrać na MotoArenie w rundzie zasadniczej - oraz mecze wyjazdowe w których anioły zbierały potężne cięgi. Najpierw przyszła sromotna porażka w Bydgoszczy (58:32), którą tłumaczono jako wypadek przy pracy, potem jednak w zaległym meczu drugiej rundy przyszła klęska w Lesznie (63:27), po której z kolei działacze zaczęli tłumaczyć zawodników brakiem regularnych startów, ale byli dobrej myśli przed kolejnymi konfrontacjami. Niestety dobre myśli były nieco na wyrost, bo kolejna klęska miała miejsce w Gorzowie (55:35), ale czara goryczy została przelana w Zielone Górze, gdy kandydat do medalu poległ w stosunku 58:32.
Po tym meczu drużyną wstrząsnął główny udziałowiec Roman Karkosik, który postawił sprawę jasno i czytelnie - jeśli drużyna nie awansuje do fazy finałowej play-off, w kolejnym sezonie, zostanie wymieniony cały skład drużyny Unibaxu. Reprymenda głównego mecenasa żużlowego poskutkowała na tyle, że torunianie do jedynego zwycięstwa w Częstochowie dołożyli kolejne wyjazdowe punkty we Wrocławiu. Punkty przywiezione z Dolnego Śląska okazały się na tyle istotne, że "Anioły" zajęły trzecie miejsce na finiszu rundy zasadniczej i dzięki temu w fazie play-off mieli niewielki handicap nad rywalami z miejsc 4-8. Nikt jeszcze nie przypuszczał, że owe trzecie miejsce będzie miało również kolosalne znaczenie na finiszu rozgrywek.
Toruńscy działanie zmagali się nie tylko z nierówną postawą drużyny w trakcie sezonu, ale również z malejącą frekwencją na stadionie. Wysokie ceny biletów, wcześniejsze zaniedbania w sferze promocyjno-marketingowej spowodowały, że kibice nie chcieli już tak tłumnie jak przed rokiem, podziwiać żużlowych herosów. Prezes w zaistniałej sytuacji robił dobrą minę do złej gry, mówiąc - "Problem frekwencji faktycznie dotyczy wszystkich klubów. Widzimy ile przychodzi osób na mecz np. w Bydgoszczy czy we Wrocławiu. Jeżeli chodzi o Toruń, to wbrew pozorom nie jest aż tak źle. Mamy czwarty wynik w lidze pod względem liczby kibiców, co nie jest jakąś wielką tragedią. Naszym błędem było to, że nie udało nam się zatrzymać "turystyki stadionowej", która wytworzyła się w ubiegłym roku. Przecież na mecze przychodziło wielu ludzi, którzy chcieli zobaczyć stadion. W tym roku przychodzą kibice stricte żużlowi. Co ma wpływ na frekwencję? Uważam, że brak rytmu na początku sezonu. Przez większą część roku było tak, że jedna ekipa wystąpiła w sześciu spotkaniach, zaś inny zespół tylko dwa razy miał okazję zmierzyć się z rywalem. Tabela nie odzwierciedlała siły drużyn i kibice mogli być zdezorientowani. Wiadomo, że są takie osoby, które wybiorą się na mecz, jeżeli przyjedzie naprawdę silny zespół. Być może wpływ ma brak stawki, chociaż nie do końca się z tym zgadzam. Te czternaście spotkań o coś się przecież jedzie. Czy to dobrze, że w play-offach jedziemy praktycznie od zera? Z jednej strony tak, a z drugiej nie." - jednak każdy wiedział, że Toruń oferuje wiele innych atrakcji, może nie ciekawszych, ale za znacznie mniejsze pieniądze.

Mimo tych perturbacji kalendarzowo-frekwencyjnych, Toruń zdołał awansować do fazy play-off i w pierwszej rundzie pokazał się jako drużyna zupełnie inna niż ta która rywalizowała w jeszcze kilka dni temu. W walce o medale na drodze Unibaxu stanęli najpierw ci których na zakończenie rundy zasadniczej polegli na własnym torze czyli wrocławianie. Ów przeciwnik wlał w serca kibiców wiele nadziei i optymizmu na to że drużyna bez problemu awansuje do kolejnej fazy rozgrywek. Tak się jednak nie stało bowiem na Śląsku, toruńczycy polegli różnicą czternastu punktów, co w kontekście rewanżu, przy wyrównanym teamie WTS-u stawiało żużlowców z grodu Kopernika w trudnej sytuacji. Na szczęście w rewanżu swój mecz życia pojechał Emil Pulczyński, który gromił rywali i z dorobkiem trzynastu punktów był najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny, zapewniając Unibaxowi awans do kolejnej rundy. Postawa Emila pokazała jednocześnie działaczom jakiej drużyny oczekują kibice. Młody wychowanek Jana Ząbika w trakcie meczu i jeszcze długo po nim był na ustach wielu sympatyków toruńskiego zespołu, którzy domagali się tym samym własnych wychowanków i takiego skompletowania zespołu z którym będą mogli utożsamiać się przez kilka sezonów.
Niestety w kolejnym rozdaniu możliwości torunian brutalnie zweryfikowali leszczynianie, którzy w mieście pierników polegli minimalną liczbą punktów, by na własnym torze ponownie dać żużlowa lekcję zawodnikom z Aniołem na piersi, czym zapewnili sobie miejsce w walce o złoty medal i skazując toruńczyków na walkę tylko i aż o brązowy krążek. A walce tej Unibax ponownie trafił na wrocławski WTS. Tym razem jednak nie zlekceważono przeciwnika i we Wrocławiu jeszcze wicemistrzowie przegrali różnicą czterech oczek, co było bardzo dobrym prognostykiem przed rewanżem. Oto jak prezes Stępniewski po meczu komentował możliwości swojego zespołu przed rewanżem - lepsza jest porażka czterema punktami niż czternastoma. Mecz na pewno mógł się podobać, bo było dużo walki na torze. Czeka nas rewanż w Toruniu. Na pewno też nie zlekceważymy rywala, bo Wrocław to silny przeciwnik i podejdziemy do meczu zmobilizowani - W tej wypowiedzi toruński sternik miał dużo racji, bowiem rzeczywiście WTS postawił duży opór i Unibax zdołał wygrać tylko czterema punktami. Zatem w dwumeczu toruńsko-wrocławskim padł remis, ale to Unibax z uwagi na to że po rundzie zasadniczej zajmował wyższą pozycję w tabeli zdobył brązowy medal, który w przekroju całego sezonu należy uznać za sukces.
Oto jak medalową pozycje podsumował menadżer Unibaxu, Jacek Gajewski - Oczekiwania, nadzieje były o wiele większe. Myślę jednak, że okoliczności, w jakich zdobyliśmy brąz pokazały, że drużyna potrafi walczyć. Przecież mimo dwunastopunktowej straty w dwumeczu podnieśliśmy się, zdobyliśmy medal.
Warto w tym miejscu podkreślić, że popularne "pudło" było by nie do osiągnięcia, gdyby nie wyśmienita postawa Ryana Sullivana, który w fazie play-off "wykręcił" średnią biegowa na poziomie ekstraligowych liderów w innych klubach, a w ostatecznej walce o podium w jedenastu biegach stracił tylko 4 punkty (dwukrotnie przyjechał trzeci, a dziewięć biegów wygrał).

Podsumowując sezon, należy uznać, że trzecie miejsce w sezonie AD 2010 było sukcesem. Choć aspiracje i przedsezonowe oczekiwania były znacznie większe to jednak było widać, że toruńska ekipa nie miała tego "błysku" i woli walki jak chociażby przed rokiem. Na pocieszenie toruńskim kibicom pozostał fakt, że ich ukochana drużyna po raz czwarty z rzędu stanęła na medalowym podium.
Ponadto sezon dobitnie pokazał włodarzom Unibaxu, że juniorzy w składzie meczowym mogą odgrywać kluczowe role i być bardzo ważnymi punktami drużyny. Cieszyć powinny przede wszystkim świetne występy Emila Pulczyńskiego - rodowitego torunianina, który na każdym kroku podkreślał, gdzie jest jego klub. Zdaje się, że Emil idzie drogą Wiesława Jagusia, który podczas swojej bogatej kariery może powiedzieć, że się spełnił sportowo.
Wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie wprowadzony zostanie przepis o obowiązku startów wyłącznie polskich juniorów na pozycjach młodzieżowych. Przykład Unibaxu wyraźnie pokazuje, że to dobra droga. Młodym żużlowcom należy dać po prostu szansę, a prędzej czy później odwdzięczą się świetną jazdą.

Zanim jednak ucichły żużlowe motocykle, doszło do pierwszych zmian personalnych. Zaczęto otwarcie mówić o tym, że zamiana Kościechy na Andersena nie przyniosła spodziewanego efektu i Duńczyk raczej nie znajdzie zatrudnienia na kolejny sezon w mieście "Aniołów". Wiele kontrowersji wzbudzała też postawa Warda, który co prawda wywalczył kolejne złoto IMŚJ, ale w duecie z Holderem tworzył wybuchową mieszankę rozrywki i luźnego podejścia do życia. Niestety postawa ta wpłynęła negatywnie na ligowe wyniki obu dżentelmenów i klub otwarcie mówi, że zadba o roczny rozwój talentu Warda poza Toruniem. Najwięcej emocji wzbudziła jednak decyzja Jacka Gajewskiego, który bezpośrednio po meczu z Wrocławiem powiedział - Było ostatnio dużo spekulacji na temat moich decyzji odnośnie przyszłego sezonu. To był ostatni, w przyszłym nie będę już menedżerem drużyny. Chciałbym podziękować wszystkim - zwłaszcza zawodnikom - że ten ostatni mecz zakończył się happy endem i mamy brązowy medal.
A tak menadżer podsumował swoja pracę - Uważam, że to były bardzo dobre cztery lata. Na pewno można było osiągnąć jeszcze więcej. W żużlu jest jednak tak, że na zwycięstwo w rozgrywkach musi złożyć się szereg czynników. W tym roku nie mieliśmy tego szczęścia. Generalnie jednak dobrze oceniam okres mojej pracy w roli menedżera. - i w stwierdzeniu tym pan Jacek miał sporo racji, dlatego kibice i toruński żużel winni mu szacunek, bo to dzięki niemu klub "podniósł się kolan", gdy groziło mu widmo likwidacji.

Oto co mówiły po zakończony sezonie najważniejsze osoby w klubie:
Wojciech Stępniewski
- prezes
- o medalu - Mimo wszystko medal zdobyty po tak ciężkiej walce daje sporo satysfakcji. Tym bardziej, że w pewnym momencie sezonu nie wyglądało na to, że możemy w ogóle stanąć na podium. Z drugiej strony wszyscy się chyba cieszą, że ten sezon się już skończył. To jest jakiś sukces, że po tych wielkich wpadach, bo już nawet nie wpadkach, udało nam się pozbierać i w play off pojechać na w miarę niezłym poziomie. Myślami jestem już w przyszłym roku - powiedział sternik Unibaxu w rozmowie z "Gazetą Pomorską".
- o Gajewskim - Moja współpraca z Jackiem Gajewskim była wzorowa. Podział kompetencji finansowo - organizacyjnych z mojej strony i sportowych ze strony Jacka się sprawdził. Myślę, że cztery sezony na podium to dobra passa. Miał dobre pomysły i zmysł do sprowadzania młodych talentów zza granicy. Z tego co wiem, jest to jego ostateczna decyzja. Jeszcze się z nim spotkam i porozmawiamy, ale będzie ciężko go namówić. Prowadzenie drużyny nie jest łatwą sprawą. Zdarzyła się nieprzyjemna sytuacja, że ktoś dzwonił do niego późno w nocy z groźbami, dlatego po części go rozumiem i szanuję jego decyzję. Czasami mam wrażenie, że kibice zapomnieli, co on zrobił dla naszego klubu przez te cztery lata.
- o frekwencji - Przyznaję, że zimą zaniedbaliśmy nieco kwestie dotyczące marketingu. Byliśmy pochłonięci nowym systemem ticketowym. Na pewno w tym roku nie powtórzymy tego błędu. Planujemy różne działania promocyjne jak chociażby spotkania z zawodnikami w szkołach, konkursy, prezentację drużyny. Myślę, że ceny biletów i karnetów będą atrakcyjniejsze niż w tym roku. Być może powrócimy do zniżek dla studentów. Jeszcze za wcześnie na takie szczegóły. Dla osób, które miały wykupione w tym sezonie karnety przewidujemy rabaty, jeżeli ponownie będą zainteresowani zakupem karnetu.

Jacek Gajewski - menadżer - W sporcie nigdy nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, każdego zawodnika trzeba rozpatrywać indywidualnie. Wiele o tym myślałem i dla mnie jedną z głównych przyczyn takiego sezonu był brak odpowiedniej atmosfery. Nie było drużyny, w wielu meczach zawodnicy rywalizowali ze sobą, a nie z przeciwnikami, bardzo rzadko sobie pomagali na pierwszym łuku. Nieciekawie było także poza torem, nie brakowało nieporozumień, konfliktów, a w końcu także kłótni. W poprzednich latach wygrywaliśmy, drużyny były słabsze, ale za to doskonała atmosfera. Zawodnicy mieli wspólny cel, nawzajem się mobilizowali. W tym roku tego nie było.

Jan Ząbik - trener - Na pewno chciałoby się więcej, ale ten sezon był bardzo trudny dla nas. Na początku nie mogliśmy sparingów odjechać i przygotowywać się normalnie do sezonu. Andersen na przekroju roku wcale nie jechał źle, ale Wiesław z Adrianem zaliczali bardzo duże wpadki. Na koniec jednak wywalczyliśmy brąz i uważam, że dla całej naszej drużyny to jest sukces.
Chociaż sezon ligowy skończony, to młodzież Unibaxu ma przed sobą jeszcze wiele startów zarówno w Toruniu, jak i na torach w innych miastach. Trzeba dać teraz młodzieży dużo pojeździć, a na pewno zaprocentuje to w następnych sezonach. Teraz będziemy musieli usiąść i rozważyć wszystkie pozytywy i negatywy. Zobaczymy, czy podejmiemy decyzję, że musimy się kimś wzmocnić, jakie roszady zrobić. Na to przyjdzie jednak jeszcze czas.

Na zakończenie warto również podkreślić, że z początkiem listopada rozpoczęły się prace związane z zadaszeniem toru żużlowego na MotoArenie. Termin zakończenia budowy dachu przewidziano na 30 marca o ile aura nie przeszkodzi w planach zadaszenia obiektu

Rozgrywki ligowe juniorów


Wyniki Ligi Juniorów:
    22 czerwca 2010 Bydgoszcz
        23 czerwca 2010 Toruń
            29 czerwca 2010 Wrocław
                30 czerwca 2010 Leszno
                    20 lipca 2010 Tarnów
            21 lipca 2010 Częstochowa
        27 lipca 2010 Zielona Góra
    28 lipca 2010 Gorzów

19 sierpnia 2010 - IMLJ Gorzów (przełożony 02.09.2010; przełożony 23.09.2010)

statystyka ligi juniorów

Rozgrywki pozaligowe


Grand Prix
Drużynowy Puchar Świata

IMŚJ

MIM Pomorza

24-01-2010 Ice Speedway - Toruń
28-03-2010 Kryterium Asów Polskich Lig żużlowych im Mieczysława Połukarada -
Bydgoszcz
28-04-2010 Memoriał Alfreda Smoczyka -
Leszno
2010-06-03 finał MPPK -
Toruń
2010-05-15 Memoriał Łukasza Romanka -
Rybnik
2010-05-29 Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego -
Gniezno
2010-06-12 finał MMPPK
Gorzów
2010-07-14 runda 3 MDMP
Toruń
2010-07-24 IMEJ
Gorican
2010-08-05 BK
Leszno
2010-08-08 finał DMEJ -
toruńczycy nie startowali
2010-08-12 SK
Bydgoszcz
2010-09-01 finał MDMP -
toruńczycy nie startowali
2010-09-05 DMŚJ - Rye House - startowali tylko toruńscy obcokrajowcy
2010-09-11 MIMP - Toruń
2010-09-18 IMP -
Zielona Góra
2010-09-16 ZK -
Częstochowa
2010-09-19 MEP -
Stralsund - startowali tylko byli toruńscy zawodnicy
2010-09-25 IME - Tarnów - startowali tylko byli toruńscy zawodnicy
2010-10-07 ZLM -
turniej rozegrany w Toruniu
2010-10-10
Pożegnanie Leigh Adamsa - Leszno
2010-10-15 XXV-lecie startów Piotra Śwista -
Piła
2010-10-16
Memoriał Nazimka - Rzeszów
2010-10-17 Jacek Krzyżaniak na ostatniej prostej
- turniej pożegnalny - Toruń

WYNIKI MECZÓW ROZEGRANYCH Z UDZIAŁEM TORUŃSKIEJ DRUŻYNY W SEZONIE 2010


  
Kolejka Data Przeciwnik Wynik
Runda Zasadnicza
I 5 kwiecień Toruń - Wrocław 52 : 38
II 11 kwiecień Leszno - Toruń
przełożony 2010-06-13
63 : 27
III 18 kwiecień Toruń - Zielona Góra
przełożony 2010-04-25
47 : 42
IV 2 maj Bydgoszcz - Toruń 58 : 32
V 9 maj Toruń - Tarnów 64 : 26
VI 16 maj Częstochowa - Toruń
przełożony 2010-06-27
41 : 49
VII 23 maj Toruń - Gorzów 43 : 47
VIII 30 maj Gorzów - Toruń
przełożony 2010-07-07
55 : 35
IX 6 czerwiec Toruń - Częstochowa 60 : 30
X 20 czerwiec Tarnów - Toruń
przełożony 2010-07-12
49 : 41
XI 4 lipiec Toruń - Bydgoszcz 51 : 39
XII 11 lipiec Zielona Góra - Toruń 58 : 32
XIII 18 lipiec Toruń - Leszno 51 : 39
XIV 1 sierpień Wrocław - Toruń
przełożony 2010-08-08
39 : 51
Runda play-off
XV 15 sierpień Wrocław - Toruń 52 : 38
XVI 22 sierpień Toruń - Wrocław
przełożony 2010-08-25
55 : 35
XVII 29 sierpień Toruń - Leszno
przełożony 2010-09-05
46 : 44
XVIII 5 wrzesień Leszno - Toruń
przełożony 2010-09-12
59 : 31
XIX 19 wrzesień Wrocław - Toruń 47 : 43
XX 26 wrzesień Toruń - Wrocław 47 : 43

KADRA TORUŃSKICH ANIOŁÓW W SEZONIE 2010


  
Zawodnik - Działacz mecze biegi punkty bonusy średnia
biegowa
miejsce w
ligowym rankingu
komentarz
seniorzy
 
Wiesław JAGUŚ
kapitan - wychowanek
20 86 113 13 1,465 36  
Wieloletni idol toruńskich kibiców oraz jeszcze w ubiegłym sezonie lider anielskiego teamu w sezonie 2010 totalnie pogubił się sportowo. Chybione inwestycje w sprzęt oraz niezbyt trafiony tok przygotowań spowodowały, że Jagoda był cieniem zawodnika który swoją jazdą zachwycał od wielu sezonów. Kibice mieli świadomość wkładu "Małego Wojownika" w tworzenie toruńskiej historii żużla i wybaczali Jagusiowi coraz słabsze występy w trakcie sezonu. Wiara kibiców w Jagodę została jednak mocno nadwyrężona w fazie play-off, bowiem w tej części rozgrywek Wiesław zdobył tylko 26 pkt w 24 wyścigach, a trzy ostanie mecze sezonu były totalną katastrofą.
Zawodnik nie zapowiedział jednak końca kariery i wszyscy mieli nadzieję że kolejny sezon będzie pełną rehabilitacją za nieudane rozgrywki AD 2010.  

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Jaguś w ciągu kilku najbliższych dni powinien podjąć decyzję czy chce nadal się ścigać na żużlu, czy zakończyć karierę. Ma czas, aby to dokładnie przemyśleć. Musi to przemyśleć bardzo dokładnie, gdyż niestety ani my ani on nie możemy sobie pozwolić na następny słaby sezon w jego wykonaniu. Wiesław zawsze był ambitny. Na pewno dostanie od nas szansę, jeżeli zdecyduje się wystartować w kolejnym sezonie.
  

 
Adrian MIEDZIŃSKI
wychowanek
20 95 156 17 1,821 16   
Kreowany na następcę Jagusia, przyszły lider Unibaxu, niestety zawiódł nie tylko działaczy i kibiców, ale chyba również samego siebie.
Przedsezonowa walka o GP, optymistyczne zapewnienia o doskonałym przepracowaniu okresu przygotowawczego, pewność siebie i wiara we własne umiejętności i sprzęt powalały sądzić, że Miedziak przy słabszej dyspozycji Jagody w trakcie sezonu "rozkręci się" i przejmie liderowanie w toruńskim zespole. Niestety sezon w brutalny sposób zweryfikował sportowe plany Adriana i po zakończonych rozgrywkach można co najwyżej uznać, że zawodnik prezentował się co najwyżej na poziomie solidnego zawodnika drugiej linii z zadatkami na prowadzącego parę.

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Adrian miał bardzo dobrą rundę zasadniczą. Przytrafiły mu się pojedyncze wpadki. Od Drużynowego Pucharu Świata w Vojens zaczął zbyt dużo kombinować przy sprzęcie i jego wyniki nie były już tak dobre jak wcześniej. Zbyt dużo rzeczy zaczął poprawiać. Chciał być jeszcze lepszy, ale niestety wynik był zupełnie inny od tego, jaki sobie założył. "Miedziak" ma jednak wielki potencjał i stać go na to, aby jeździć jeszcze lepiej w przyszłym sezonie.
  

 
Chris HOLDER
Australia
20 100 163 15 1,780 19    
Patrząc na ligowe zdobycze punktowe Holdera można powiedzieć, że punktował solidnie. Niestety styl w jakim zdobywał punkty pozostawiał wiele do życzenia. Jeszcze więcej wątpliwości budził w trakcie sezonu mało sportowy tryb bycia młodego jeszcze zawodnika. Holder zaprzyjaźnił się w toruńskim teamie z Wardem, z którym nie tylko zaliczał kolejne rundy GP, ale również wiele nocnych toruńskich klubów. Niestety nieprzespane noce, brak odpoczynku spowodowały obniżkę formy Chripsego w stosunku do ubiegłego sezonu.
Na ligową postawę Austalijczyka miał zapewne również wpływ udział w cyklu GP. Zawodnik w pierwszym roku startów utrzymał status podstawowego zawodnika na kolejny sezon i należy mieć nadzieję, że doświadczenie zdobyte na arenie międzynarodowej w kolejnym roku przyczyni się do znaczącego wzrostu formy u Holdera.

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Chris zapłacił frycowe za swój pierwszy rok w cyklu Grand Prix. My znając go spodziewaliśmy się, że w tym sezonie może osiągać nieco gorsze wyniki w naszej lidze. Myślę, że jeżeli poukłada swoje sprawy logistyczne, to wróci do swojej dobrej dyspozycji sprzed roku, czy dwóch lat, a nawet jeździć jeszcze lepiej.
   

 
Ryan SULLIVAN
Australia
20 102 204 10 2,098 7   
Jedyny toruński zawodnik który można powiedzieć nie zawiódł, choć i jemu przydarzyły się ligowe wpadki w Gorzowie i Lesznie. Runda play-off należała jednak do "Saletry" i to waśnie dzięki jego wyśmienitej postawie zespół wywalczył brązowy medal DMP.
Działacze i kibice toruńscy dostrzegają klasę Australijskiego żużlowca, a sam zawodnik zadomowił się na dobre w Toruniu, gdzie posiada bazę sportową w trakcie trwania żużlowego sezonu, a także na co dzień mieszka.
Niestety Ryan nie znajduje uznania w oczach Australijskich selekcjonerów i po raz kolejny nie bronił barw własnego kraju w DPŚ. Zwarzywszy na fakt, że Kangur oficjalnie pożegnał się z GP, wielu jego fanów żałuje, że nie może podziwiać zawodnika w walce o najwyższe cele z najlepszymi żużlowcami globu.

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Myślę, że gdyby forma Ryana Sullivana, którą prezentował w play-offach, przełożyła na jego dobrą dyspozycję w rundzie zasadniczej, to mógłby być piątym lub szóstym zawodnikiem w lidze. Początek miał udany, później były wahania formy. Przeplatał lepsze występy gorszymi, ale w najważniejszych meczach na koniec sezonu był naszym liderem. To jest zawodnik, na którego warto stawiać.
 


Hans ANDERSEN
Dania
18 85 124 20 1,694 24   
Duńczyk pozyskany przed sezonem miał zastąpić Kościechę i być wzmocnieniem zespołu. I tak pewnie by się stało. Jednak na skutek spadku formy u Jagusia, Miedzińskiego i Holdera postawa Andersena często decydowała o przechyleniu szali zwycięstwa na korzyść Unibaxu. Niestety sportowa forma raczej kwalifikowała duńskiego uczestnika GP w grupie ligowych średniaków.
Na arenie międzynarodowej Andersen również nie zachwycał, przeplatając dobre występy słabymi z przewagą występów przeciętnych. W rywalizacji o światowy championat "Ando" podobnie jak w polskiej lidze nic nie zwojował i odpadł z rywalizacji o koronę najlepszego na świecie.
Mimo przeciętnego sezonu Duńczyk przy odpowiednim przygotowaniu sprzętowym, logistycznym i kondycyjnym powinien być wartościowym ogniwem zespołu.

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Z niektórych występów Hansa Andersena jestem zadowolony, a z niektórych w ogóle. Generalnie brakowało mu stabilizacji formy. Zaczął sezon całkiem nieźle, później było już trochę gorzej i w dodatku przytrafiła mu się ta nieszczęsna kontuzja palca lewej ręki. Utrudniało to mu jazdę, bo ciężko startować czując ból. Mecze o brąz pojechał tak jak od niego oczekiwaliśmy. Powinien jednak spisywać się tak dobrze przez cały sezon.
  

juniorzy
 
Darcy WARD
junior - Australia
13 53 45 7 0,981 51   
Ward to największe rozczarowanie żużlowego Torunia. Postawa młodego Kangura na torze i po za nim wzbudzała w trakcie sezonu wiele emocji i to głównie negatywnych. Ward jako przyjaciel Holdera towarzyszył starszemu koledze podczas turniejów GP. To skutkowało tym, że obaj zawodnicy byli przemęczeni i spisywali się przeciętnie lub jak to było w przypadku Warda wręcz tragicznie.
Mimo słabej postawy zawodnik otrzymywał kolejne kredyty zaufania od działaczy, które skutecznie sprzeniewierzał. Niestety zmiennicy Warda spisywali się na podobnym lub znacznie niższym poziomie.
Swój wizerunek w oczach kibiców i ligowych działaczy Ward nieco podreperował zdobywając po raz drugi z rzędu tytuł IMŚJ, a uczynił to w cyklu trzech turniejów rozgrywanych na wzór cyklu GP.

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Uważam, że Darcy Ward ma większy talent od np. Michaela Jepsena Jensena, ale on ma zupełnie inne podejście do żużla niż młody Duńczyk. Jeżeli go nie zmieni, to Jensen z całą pewnością osiągnie więcej w żużlu. Uważam, że lekcja pokory w innym klubie dobrze na niego wpłynie. Ma z nami kontrakt do 2012 roku, ale w przyszłym sezonie zostanie wypożyczony do innego zespołu.
  


Michael Jepsen JENSEN
junior - Dania
9 44 52 17 1,568 31   
Przedsezonowe poszukiwania zmiennika dla Warda zaowocowały zakontraktowaniem młodego, nieopierzonego w ligowych bojach Duńczyka. Wielu zastanawiało się po co w Toruniu kolejny niedoświadczony junior skoro w rezerwie pozostają zawodnicy z "własnego podwórka".
Jak się okazało w trakcie sezonu, Jensen stał się znaczącym ogniwem w trenerskiej taktyce. Słaba postawa Warda oraz niewielkie postępy i kontuzje toruńskiej młodzieży, zmusiły sztab szkoleniowy do skorzystania z usług Duńczyka i decyzja ta okazała się jak najbardziej słuszna. Zawodnik choć zaliczył kilka słabych występów ogólnie pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie, a swoją skromnością i walecznością na torze zaskarbił sobie serca toruńskich kibiców.

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Michael mimo młodego wieku jest już prawdziwym profesjonalistą. Musi poprawić jeszcze kilka elementów w swojej jeździe, mam na myśli na przykład starty, ale na pewno z upływem czasu będzie coraz szybszy pod taśmą. Są zawodnicy, którzy potrafią więcej czuć i widzieć, są też tacy, którzy myślą tylko o sobie. Duńczyk należy do tej pierwszej grupy żużlowców. Michael ma ogromny potencjał w sobie i warto zatrzymać go w naszym klubie na dłużej.
   

 
Emil PULCZYŃSKI
junior - wychowanek
17 35 37 1 1,086 4 (nklas)   
Emil jest jedynym juniorem w toruńskiej szkółce żużlowej czyniącym stałe i widoczne postępy. Niestety nie znajdował on uznania w oczach działaczy, którzy większe nadzieje pokładali w juniorach zagranicznych. Sam zawodnik dyplomatycznie wypowiadał się, że działacze podejmują najbardziej korzystne decyzje dla drużyny, a on sam czeka na swoją szansę.
Takiej szansy Emil się doczekał i pokazał swój potencjał w meczu pierwszej rundy play-off w meczu z Wrocławiem wywalczył swoja pierwszą dwucyfrową zdobycz punktową i był najskuteczniejszym zawodnikiem Unibaxu.
Tym występem zawodnik pokazał, że drzemią w nim spore możliwości i może być sporym wzmocnieniem zespołu w przyszłości.

Ocena Prezesa Stępniewskiego:
Nie do końca mogę być zadowolony z wyników Emila Pulczyńskiego w tym sezonie. Przede wszystkim brakuje mu regularności. To może wynikać z tego, że nie startował systematycznie w Ekstralidze. Jednak jego postęp w porównaniu do ubiegłego roku jest ogromny. Mam nadzieję, że będzie nadal się rozwijał w tak dobrym stylu.
  

 
Kamil PULCZYŃSKI
junior - wychowanek
1 1 1 0 1,000 8 (nklas)   
W sezonie 2010 kontuzje skutecznie hamowały rozwój Kamila. Co prawda po każdym przykrym w skutkach zdarzeniu szybko wracał na tor i próbował walczyć, jednak utrzymanie dyspozycji sportowej spędzając niemal połowę sezonu na leczeniu lub rehabilitacji jest niewykonalne, a należy pamiętać, że młody zawodnik powinien jeszcze podnosić swoje umiejętności.
Kamil w lidze pokazał się tylko raz, a żużlowy potencjał rozwijał przede wszystkim w zawodach młodzieżowych, gdzie skutecznie rywalizował z bratem.
Przy odrobinie szczęścia zawodnik z całą pewnością ma szansę skutecznie rywalizować z najlepszymi juniorami w kraju. Kamil jednak musi ustabilizować formę i unikać niepotrzebnych kontuzji trakcie sezonu.
    

Bartosz PIETRYKOWSKI
junior - wychowanek
2 2 0 0 0,000 19 (nklas)   
Żużlowy debiutant ligowy w sezonie 2010. Debiut na wrocławskim torze wypadł na zero i był nieco wymuszony potrzebą chwili, bowiem kontuzji doznał Kamil Pulczyński, a młodzieżowi straniero mieli zarezerwowane terminy w innych imprezach.
Zawodnik przede wszystkim rozwijał swoje umiejętności w rozgrywkach młodzieżowych, ale tempo w jakim ów rozwój postępuje nie wróży mu wielkiej kariery.
W kolejnym sezonie Bartosz musi wziąć się do ciężkiej pracy, albo poważnie przemyśleć czy żużlowa kariera jest w zasięgu jego możliwości
  

Damian BONIECKI
junior - wychowanek
ns - - - - -    
Damian Boniecki swoje umiejętności rozwijał tylko w rozgrywkach młodzieżowych. Zawodnikowi podobnie jak wielu młodym adeptom żużla w toruńskiej szkółce na pewno nie można odmówić zapału, jednak sportowe postępy nie są na tyle znaczące, aby upatrywać w młodym żużlowców następców wielkich toruńskich wychowanków.
Kolejny sezon zapewne będzie weryfikacją możliwości tego zawodnika
  

Adam WOJCIECHOWSKI
junior - wychowanek
ns - - - - -   
O Wojciechowskim można powiedzieć, że był w toruńskim klubie. W ligowych zmaganiach nie miał okazji się pokazać, a sporadycznie można było go znaleźć w protokołach zawodów młodzieżowych. W trakcie sezonu zniknął niemal zupełnie z żużlowych aren i należy sądzić że kariera tego zawodnika dobiegła końca.
  

Łukasz PRZEDPEŁSKI
junior - wychowanek
ns - - - - -    
Podobnie jak wszyscy ubiegłoroczni toruńscy zawodnicy, którzy uzyskali żużlowe papiery, również Przedpełski popadł w przeciętność. Startował co prawda w rozgrywkach młodzieżowych i o ile nikt nie oczekiwał spektakularnych sukcesów, o tyle kibicie i działacze liczyli na zasygnalizowanie przez zawodnika swoich możliwości w turniejach rozgrywanych na toruńskim obiekcie.
Prawdopodobnie kolejny sezon tak jak w przypadku Bonieckiego będzie weryfikacją sportowych możliwości zawodnika
  
działacze z pierwszych stron gazet
  
Jan ZĄBIK
trener młodzieży

Jan Ząbik może pochwalić się jednym z dłuższych staży na stanowisku trenera w jednym klubie. Jego zapał do pracy z młodzieżą oraz ogromne doświadczenie pozwalają co roku toruńskiemu klubowi doprowadzić do licencji kolejnych adeptów żużlowego rzemiosła. Niestety wraz z nastaniem Unibaxu próżno szukać wartościowych talentów, które wyszłyby spod skrzydeł utytułowanego szkoleniowca. Zatem czy trener Ząbik zatracił trenerski instynkt do łowienia talentów czy może klub tylko deklaruje inwestycje w proces szkoleniowy. Patrząc na sezon 2010 raczej należałoby skłaniać się ku drugiej wersji, bowiem słaba postawa zagranicznych juniorów nie była w stanie przekonać działaczy toruńskiego klubu do odważnego postawienia na braci Pulczyńskich czy innych wychowanków toruńskiej szkółki. Co dziwne po raz kolejny kibice mogli odnieść wrażenie, że doświadczony trenerski głos przegrywał z komercyjnym (na pewno nie przyszłościowym) podejściem do żużla. Należy mieć jednak nadzieję, że w końcu klub podejmie działania mające na celu zachęcić potencjalnych adeptów żużla do stawienia się w szkółce Pana Jana, a wówczas trener będzie mógł wyłowić i oszlifować żużlowe brylanty na miarę karier Krzyżaniaka, Kowalika, Bajerskiego czy Jagusia.
  
 
Wojciech STĘPNIEWSKI
prezes KS Unibax Toruń SA

W roku 2010 prezes toruńskiego klubu dobitnie przekonał się, że żużel to nie tylko pasmo sukcesów czy zabawa w umiejętne rozdysponowanie środków od sponsorów, a gdy tych zabraknie sięgnięcie do skarbca głównego darczyńcy. Sezon dobitnie pokazał, iż zarządzanie klubem to również dyscyplina pracy wśród pracowników (zawodników), umiejętność motywacji pozafinansowej, a także umiejętność sprzedania produktu średniej jakości. Prezes spotykał się w trakcie sezonu z wieloma słowami krytyki ze strony kibiców. Czy wyciągnie z tej życzliwej "żółtej kartki" pozytywne wnioski - raczej tak, bowiem tu po zakończeniu sezonu dało się dostrzec pewne otwarcie na kibica. Wizyty w szkołach, a także zapowiedzi zimowych spotkań z zawodnikami są krokiem w dobrym kierunku.
Od strony sportowej na pewno można jeszcze wiele w Toruniu zrobić, zwłaszcza że kolejny sezon w kontekście zmian regulaminowych pozwoli na szereg eksperymentów, które nawet przy nietrafionych decyzjach nie będą skutkowały spadkiem z ligi. Ważne jednak, aby drużyna miała charakter była zdyscyplinowana sama w sobie, a nie na medialny pokaz.
W krytycznych epitetach w kierunku prezesa muszą się jednak znaleźć również słowa pochwały i uznania, za konsekwentną uporządkowaną politykę finansową. Sezon 2010 był kolejnym w którym toruńskie środowisko żużlowe uchodzi za wiarygodnego partnera fonansowo-sportowego. Swoje uznanie w tej kwestii wyrażali nie tylko zawodnicy, ale również firma BSI organizator cyklu Grand Prix, która toruńską rundę GP uznała za jedną z lepiej zorganizowanych imprez tego typu i duża w tym zasługa toruńskiego prezesa i ludzi przez niego zaangażowanych w organizację imprez najwyższej rangi.
  
 
Jacek GAJEWSKI
wiceprezes KS Toruń SA
menadżer drużyny

Wraz z końcem rozgrywek w sezonie 2010 Jacek Gajewski złożył dymisje ze stanowiska menadżera drużyny. Krok ten miał podjąć już rok wcześniej jednak pozostał na kolejny sezon. I to był błąd, bowiem odejście z końcem roku 2009 stawiałoby Jacka Gajewskiego w glorii chwały i menadżer jawiłby się jako ten który wyrwał toruńskie anioły z żużlowego marazmu. Niestety decyzja podjęta rok wcześniej i przeciętna postawa drużyny Unibaxu w lidze, znalazły ojca niepowodzeń w osobie menadżera, który z całą pewnością dbał o dobro drużyny, ale wielokrotnie decyzje jakie podejmował wspólnie z zarządem najmniej dotykały zawodników dla których Jacek Gajewski był osobistym doradcą. Czary goryczy dopełnił jednak absolutny brak wpływu na pozażużlowe poczynania dwójki podopiecznych pana Jacka czyli Warda i Holdera.
Na nic zdał się brązowy medal Unibaxu, złoto Warda w IMŚJ czy utrzymanie statusu zawodnika GP przez Holdera. Opinia publiczna, prasa i kibice uznali, że największy wpływ na słabą postawę drużyny w trakcie rozgrywek miała sportowa dyscyplina w zespole, którą tworzył w głównej mierze Gajewski i tercet jego podopiecznych, dlatego menadżer czując odpowiedzialność za pewne fakty złożył dymisję z końcem sezonu.
Należy mieć jednak nadzieję, że właściciel firmy JG Sport pozostanie w toruńskim środowisku żużlowym, bowiem niewielu jest fachowców tej klasy co Gajewski potrafiących wyłapać żużlowe talenty o których jeszcze nikt nie słyszał.
  
 
Krystian JAWORSKI
dyrektor

Dyrektor klubu odpowiadał jak co roku za sprawna organizację zawodów oraz pozyskiwanie kolejnych sponsorów wspierających toruński sport żużlowy. Z zadań tych Pan Krystian wywiązał się w sposób należyty. Jednak w pomysłach osoby która wywodzi się z kręgu kibiców z którymi nie tak dawno zasiadała na trybunach można było oczekiwać nieco większego nastawienia na ofertę skierowaną właśnie do publiczności.
W kolejnym roku oruński dyrektor powinien w swoich działaniach uwzględnić również szersze wyjście klubu poza bramy stadionów. Niestety wyścigi rowerowe i fotograficzne konkursy to zbyt uboga oferta, aby zachęcić kibica do przyjścia na Motoarenę.
  
Zawodnicy którzy zdali licencję w sezonie 2010

W sezonie 2010 żaden z nowych zawodników nie uzyskał żużlowej licencji

TABELA EKSTRALIGI ŻUŻLOWEJ


TABELA PO RUNDZIE ZASADNICZEJ W SEZONIE 2010
mce zespół mecze zw. rem. por. pkt
duże
bon. razem pkt
małe
1 Unia Leszno 14 12 0 2 24 7 31 +267
2 Caelum Stal Gorzów 14 11 1 2 23 5 28 +116
3 Unibax Toruń 14 8 0 6 16 3 19 +11
4 Betard WTS Wrocław 14 6 1 7 13 4 17 -23
5 Falubaz Zielona Góra 14 7 0 7 14 3 17 +21
6 Tauron Azoty Tarnów 14 5 0 9 10 2 12 -110
7 Polonia Bydgoszcz 14 3 0 11 6 2 8 -115
8 Włókniarz Częstochowa 14 3 0 11 6 0 6 -167

OSTATECZNA TABELA EKSTRALIGI ŻUŻLOWEJ W SEZONIE 2010
bilans zwycięstw i przegranych oraz małych punktów ma charakter czysto poglądowy
w drugiej fazie rozgrywek rywalizacja odbywała się systemem play-off
m-ce zespół mecze zw. rem. por. pkt
małe
1 Unia Leszno 20 16 0 4 +321
2 Falubaz Zielona Góra 20 14 2 4 +115
3 Unibax Toruń 20 11 0 9 +5
4 Betard WTS Wrocław 20 8 2 10 -17
5 Tauron Azoty Tarnów 16 8 0 8 +9
6 Caelum Stal Gorzów 16 5 0 11 -117
7 Włókniarz Częstochowa 16 4 0 12 -113
8 Polonia Bydgoszcz 16 4 0 12 -169

STATYSTYKA I REGULAMINY OBOWIĄZUJĄCE W SPORCIE ŻUŻLOWYM W SEZONIE 2010


przynależność klubowa zawodników w sezonie 2010
lista zawodników zastępowanych w sezonie 2010

statystyka Aniołów (rar ok. 200 kb)
średnie punktowe wszystkich zawodników startujących w polskich ligach w sezonie 2010
statystyka ligi juniorów

regulamin sportu żużlowego na sezon 2010 (ok. 3 mb)
skrót najważniejszych zmian regulaminowych dla e-ligi
w sezonie 2010

góra strony

  

     strona główna    

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt