mechanicy


    
Rynek sprzętu żużlowego mimo, że nie bazuje na wielu producentach, a od roku 2012 w zasadzie opiera się jedynie na marce GM, która sprzedaje ponad 1000 sztuk silników w stanie "surowym" czyli w tak zwanym kartonie. Koszt silnia to około 2000 euro. Każdy silnik potrzebuje jednak odpowiedniej obróbki tzw. tuningu, który powoduje, że wartość silnika przygotowanego do ścigania na najwyższym poziomie dochodzi do 5000 euro.
Jak nie trudno się domyśleć, kluczową rolę w przygotowaniu silników odgrywają mechanicy tzw. tunerzy, którzy testują różne rozwiązania, które później proponują żużlowcom. Duże znaczenie ma też wymiana informacji pomiędzy mechanikami i zawodnikami, którzy również przeprowadzają własne testy. Zatem z punktu widzenia zawodnika uznaniem cieszą się ci mechanicy, którzy  potrafią wprowadzać skuteczną nową myśl techniczną, która daje przewagę nad innymi silnikami. Zazwyczaj wielu zawodników przygotowuje sprzęt u jednego sprawdzonego fachowca, a od czasu do czasu korzysta z usług kogoś innego. Powód? Żużlowcy chcą być na bieżąco i sprawdzają, jakie nowinki wprowadzają inni. Jednak na najlepszych tunerów stać zawodników utytułowanych, dlatego w klubach często pracują mechanicy, którzy mają służyć pomocą w nagłych sytuacjach oraz mający wspierać żużlową młodzież. Mchanicy Ci często współpracują z uznanymi nazwiskami. Na liście najbardziej popularnych nazwisk wśród tunerów ma świecie można wymienić Carla Bloomfelda, Finna Rune Jensena, Briana Kargera, Briana Andersena, Petera Johnsa, Jan, Andersson, Antona Nischlera, Ashley'a Holloway'a, Fleminga Graversena.
Niemałym zainteresowaniem czołówki żużlowców cieszą się również polscy tunerzy
jak Jacek Filip, Marek Kończykowski, Andrzej Krawczyk czy Ryszard Kowalski.

Toruń miał jednak w swojej historii oprócz wyżej wymienionych najbardziej znanych Marka Kończykowskiego i Ryszarda Kowalskiego wielu innych mechaników.
Oto lista tych którzy przewinęli się w toruńskich archiwach i zajmowali się sprzętem toruńskich zawodników:

2020 AFFELT Waldemar
1982 BUCZKOWSKI Sławomir
CZERWIŃSKI Zygmunt
1962 DOMANIECKI Stanisław
1992 z przerwami do 2013
2017 - aktualnie
GŁOWACKI Krzysztof
  GODLEWSKI Bogdan
1974 - 1982 JANKOWSKI Alfons
  KOŃCZYKOWSKI Marek
  KOWALEWSKI Ryszard
1998 z przerwami
obecnie pracuje indywidualnie z zawodnikami
KOWALSKI Ryszard
  MAGALSKI Marek
1976 - ??? MAKOWSKI Marek
  MARWITZ Andrzej
1961 - 1974 MORYTO Tadeusz
  MOZOL Zbigniew
1960 ORCZYKOWSKI Ryszard
1992 - aktualnie SAJDAK Dariusz
1948 - ??? TUROWSKI Zenon

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt