TUROWSKI Zenon


Urodzony 23 czerwca 1938 roku.

Rozpoczynał swoją karierę tuż po wojnie. Startował w barwach Klubu Motorowego Toruń. Był także mechanikiem zawodników toruńskich we wczesnych latach powojennych.
Pan Zenon skazany był jednak na motocykle, bowiem "konie mechaniczne" chłonął od Ojca Edmunda, który w roku 1947 był kapitanem sportowym w Toruńskim Klubie Motocyklowym.

W kolejnych latach Turowski przeniósł się do sekcji rajdowej, gdzie święcił spore sukcesy, wśród których wymienić można z roku 1959 tytuł wicemistrza okręgu w crossach i trzecie miejsce w rajdach w kategorii do 250 ccm.

Po latach kolega z klubu Jerzy Wierzchowski tak wspomina Turowskiego:
- przy Grudziądzkiej istniał nieformalny warsztat Turowskiego, w którym odbywały się wszelkie naprawy motocykli z demobilu. Miałem wtedy niespełna dwadzieścia lat. Kiedyś tak poniosło mój motocykl, że wjechałem nim przez ganek do samego mieszkania. Czasami robiliśmy wielki hałas. Wtedy przybiegał właściciel zakładu pogrzebowego i skarżył się, że nie może przeprowadzić pogrzebu, bo mu się płoszą konie z karawanu. W tamtych czasach nie było prawdziwego parkingu na stadionie i kiedy odbywały się zawody jeździliśmy na motocyklach bez tłumików. Pierwsze zwody odbyły się na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Bema, gdzie nie było band. Zawody odbywały się w kilku kategoriach: 50 - 100 cm sześc., 200 - 250ccm, 350, a nawet powyżej 750ccm.

Turowski był również mechanikiem m.in. Wierzchowskiego, który startował na francuskim motocyklu FN 250ccm. Ciekawostką było to, że ów motocykl posiadał napęd na tylne koło, ale nie był on przenoszony za pomocą łańcucha, a przy pomocy paska klinowego.

Motocyklowego rzemiosła Zenon Turowski uczył się w warsztacie przy ulicy Grudziądzkiej za dzisiejszym posterunkiem policji, gdzie bywał wspólnie z tatą, Edmundem Turowskim (na zdjęciu z prawej), który przekazał wiele cennych motocyklowych tajników swojemu następcy.

Po latach na torze żużlowym, a było to w roku 2015 licencję żużlową uzyskał wnuk Pana Zenona - Marcin Turowski.

Motocykl który Zenon Turowski
nabył na targach w Poznaniu
  26.08.1986 wyścigi uliczne w Kielcach
w ramach mistrzostw polski

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt