indywidualne mistrzostwa świata juniorów (IMŚJ)


Rozgrywki na torach klasycznych o nagrody FIM, z udziałem zawodników młodzieżowych do lat dwudziestu jeden. Wprowadzono je do kalendarza rozgrywek dzięki staraniom byłego wiceprezydenta Komisji Wyścigów Torowych (CCP) FIM Carla Gustava Ringbloma ze Szwecji oraz działacza Polskiego Związku Motorowego Bronisława Ratajczyka.

Początkowo, w latach 1977-1987, IMŚJ rozgrywano jako Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów (IMEJ). Od 1988 roku są już rozgrywane jak indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów (IMŚJ). Rozgrywki poprzedzają eliminacje i półfinały. W IMŚJ (IMEJ) od początku (od 1977 roku) uczestniczą polscy żużlowcy, odgrywając w tej rywalizacji znaczącą rolę. A polski sport żużlowy na płaszczyźnie młodzieżowej rywalizacji odniósł największe sukcesy z tytułami IMŚJ włącznie.

Wraz z końcem rywalizacji w sezonie 2015 postanowiono, że od sezonu 2016 będą obowiązywały nowe zasady kwalifikacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, w których miało odbyć się trzy rundy kwalifikacyjne. Z każdej rundy awansować miało czterech najlepszych zawodników. Dodatkowo trzy stałe dzikie karty uzyskać mieli zawodnicy nominowani przez komisję, w skład której wchodzili przedstawiciele nowego promotora cyklu - firmy One Sport. Dwóch zawodników rezerwowych w każdym finale również miało być akceptowanych przez komisję.

Medaliści
Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów
Rok Tor
1977-07-24 Vojens Alf Bussk - DEN Joe Owen - GB Les Collins - GB
1978-07-23 Lonigo Finn Rune Jensen - DEN Kevin Jolly - GB Neil Middletdich - GB
1979-07-22 Leningrad Ron Preston - USA Aitart Fajzulin - ZSRR Ari Koponen - FIN
1980-07-20 Pocking Tommy Knudsen - DEN Tony Briggs - NZ Dennis Sigalos - USA
1981-07-18 Slany Shwan Moran - USA Antonin Kasper - CSRS Jiri Hnidak - CSRS
1982-07-18 Pocking Antonin Kasper - CSRS Mark Countrey - GB Petr Ravn - DEN
1983-07-24 Lonigo Steve Barker - AUS Bavid Bargh - NZ Marvyn Cox - GB
1984-07-28 King's Lynn Marvyn Cox - GB Neil Evits - GB Steve Lucero - USA
1985-07-14 Abensberg Per Jonsson - SWE Jimmy Nilsen - SWE Ove Hansen - DEN
1986-07-13 Równe Igor Marko - ZSRR Tony Olson - SWE Brian Karger - DEN
1987-07-11 Zielona Góra Gary Havelock - BG Piotr Świst - PL Sean Wilson - GB
1988-07-10 Slany Peter Nahlin - SWE Henrik Gustafsson - SWE Brian Karger - DEN
1989-09-24 Lonigo Gert Handberg - DEN Chris Louis - GB Niklas Karlsson - SWE
1990-09-09 Lwów Chris Louis - GB Rene Aas - ZRSS Tony Rickardsson - SWE
1991-09-30 Coventry Brian Andersen - DEN Morten Andersen - DEN Jason Lyons - AS
1992-08-?? Pfaffenhofen Leigh Adams - AS Mark Loram - GB Joe Screen - GB
1993-08-15 Pardubice Joe Screen - GB Mikael Karlsson - SWE Rune Holta - NOR
1994-08-14 Elgane Mikael Karlsson - SWE Rune Holta - NOR Jason Crump - AS
1995-08-05 Tampere Jason Crump - AS Daniel Anderson  SWE Ryan Sullivan - AS
1996-08-04 Olching Piotr Protasiewicz - PL Ryan Sullivan - AS Jesper B. Jensen - DEN
1997-08-02 Mseno Jesper B. Jensen - DEN Rafał Dobrucki - PL Scott Nichols - GB
1998-08-01 Piła Robert Dados - PL Krzysztof Jabłoński - PL Matej Ferjan - SLO
1999-08-07 Vojens Lee Richardson - GB Ales Dryml - CS Nigel Sadler - AS
2000-08-27 Gorzów Andreas Jonsson - SWE Krzysztof Cegielski - PL Jarosław Hampel - PL
2001-08-26 Peterborough Dawid Kujawa - PL Lukas Dryml - CS Rafał Okoniewski - PL
2002-09-07 Slany Lukas Dryml - CS Krzysztof Kasprzak - PL David Hove - GB
2003-09-13 Kumla Jarosław Hampel - PL Chris Harris - GB Rafał Szombierski - PL
2004-09-11 Wrocław Robert Miśkowiak - PL Kenneth Bjerre - DEN Matej Zagar - SLO
2005-09-17 Winer Neustadt Krzysztof Kasprzak - PL Tomas Suchanek - CZ Fredrik Lindgren - SWE
2006-09-02 Terenzano Karol Ząbik - PL Antonio Lindbeck - SWE Christian Hefenbrock - GER
2007-09-09 Ostrów Emil Saifutdinow - RUS Chris Holder - AS Paweł Hlib - PL
2008-10-04 Pardubice Emil Saifutdinow - RUS Chris Holder - AS Jurica Pavlic - CRO
2009-10-03 Grocjan Darcy Ward - AS Jurica Pavlic - CRO Patric Hougaard - DEN

2010 3 turnieje -

Darcy Ward - AS Maciej Janowski - PL Maksim Bogdanov - LOT
1 Gdańsk    Polska Maksim Bogdanovs - Łotwa Patric Hougard - Dania Jurica Pavlic - Chorwacja
2 Daugavpils    Łotwa Darcy Ward - Australia Maksim Bogdanovs - Łotwa Artiom Laguta - Rosja
3 Pardubice    Czechy Maciej Janowski - Polska Darcy Ward - Australia Martin Vaculik - Słowacja

2011 4 turnieje -

Maciej Janowski - PL Darcy Ward - AS Przemysław Pawlicki - PL
1 Pool    Anglia Darcy Ward - Australia Maciej Janowski - Polska Dennis Andresson - Szwecja
2 Holsted    Dania Maciej Janowski - Polska Martin Vaculik - Słowacja Dennis Andresson - Szwecja
3 Pardubice    Czechy Maciej Janowski - Polska Przemysław Pawlicki - Polska Piotr Pawlicki - Polska
4 Gniezno    Polska Przemysław Pawlicki - Polska Darcy Ward - Australia Partyk Dudek - Polska

2012 7 turniejów -

Michael Jepsen Jensen - DEN Maciej Janowski - PL Mikkel B. Jensen - DEN
21.07 Lonigo    Włochy Michael Jesper Jensen - Dania Przemysław Pawlicki - Polska Bartosz Zmarzlik - Polska
04.08 Lendava    Słowenia Maciej Janowski - Polska Mikkel Bech Jensen - Dania Patryk Dudek - Polska
18.08 Coventry    Wielka Brytania Michael Jesper Jensen - Dania Przemysław Pawlicki - Polska Mikkel Bech Jensen - Dania
15.09 Tarnów    Polska Michael Jesper Jensen - Dania Patryk Dudek - Polska Maciej Janowski - Polska
13.10 Pardubice    Czechy Maciej Janowski - Polska Michael Jesper Jensen - Dania Aleksandr Loktajev - Ukraina
03.11 Bahia Blanca    Argentyna Michael Jesper Jensen - Dania Maciej Janowski - Polska Pontus Aspgren - Szwecja
10.11 Bahia Blanca    Argentyna Maciej Janowski - Polska Michael Jesper Jensen - Dania Mikkel Bech Jensen - Dania

2013 3 turnieje -

Patryk Dudek - PL Piotr Pawlicki - PL Kacper Gomólski - PL
29.06 Piła    Polska Patryk Dudek - Polska Kacper Gomólski - Polska Andriej Lebiediev - Łotwa
10.08 Brewick    Anglia Piotr Pawlicki - Polska Kacper Gomólski - Polska Vaclav Milik - Czechy
14.09 Terenzano    Włochy Piotr Pawlicki - Polska Mikkel Bech Jensen - Dania Patryk Dudek - Polska

2014 3 turnieje -

Piotr Pawlicki - PL Kacper Gomólski - PL Mikkel Michelsen - DEN
19.07 Lonigo   Włochy Piotr Pawlicki - Polska Vaclav Milik - Czechy Mikkel Michelsen - Dania
18.08 Ostrów   Polska Piotr Pawlicki - Polska Kacper Gomólski - Polska Woźniak Szymon - Polska
4.10 Pardubice C  zechy Kacper Gomólski - Polska Mikkel Michelsen - Dania Piotr Pawlicki - Polska

2015 3 turnieje -

Zmarzlik Bartosz - PL Thomsen Anders - DEN Michelsen Mikkel - DEN
11.07 Lonigo   Włochy Zmarzlik Bartosz - Polska Michelsen Mikkel- Dania Busk Nikolai - Dania
15.08 Lublin   Polska Przedpełski Paweł Zmarzlik Bartosz - Polska Lebiediew Andrzej - Łotwa
19.09 Pardubice   Czechy Michelsen Mikkel- Dania Thomsen Anders - Dania Zmarzlik Bartosz - Polska

2016 3 turnieje -

Max Fricke - AS Krystian Pieszczek - PL Robert Lambert - GB
18.06 King's Lynn   Anglia Pieszczek Krystian - Polska Robert Lambert - Anglia Max Fricke - Australia
16.09 Pardubice   Czechy Dimitri Berge - Francja Partic Hansen - Dania Max Fricke - Australia
02.10 Gdańsk   Polska Wiktor Kułakow - Rosja Max Fricke - Australia Erik Riss - Niemcy

2017 3 turnieje -

Maksym Drabik - PL Bartosz SMektała - PL Max Fricke - AS
23.07 Poznań   Polska Maksym Drabik - Polska Bartosz Smektała - Polska Jewgienij Kostygow - Łotwa
08.09 Gustrow   NIemcy Bartosz Smektała - Polska Robert Lambert - Anglia Brady Kurtz - Australia
29.09 Pardubice   Czechy Maksym Drabik - Polska Kacper Woryna - Polska Max Fricke - Australia

  

medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW
w Młodzieżowych
Indywidualnych Mistrzostwach Świata
Stan na
2017-10-23
medalowe zdobycze PAŃSTW
w Młodzieżowych
Indywidualnych Mistrzostwach Świata
Lp. Zawodnik   Państwo
1 Darcy Ward 2 1     12 11 6
2 Emil Sajfutdinow 2      
3 Maciej Janowski 1 2     7 3 9
4 Antonin Kasper 1 1    
5 Chris Louis 1 1     6 4 5
6 Mikael Karlsson Max 1 1    
7 Lukas Dryml 1 1     5 7 8
8 Krzysztof Kasprzak 1 1    
9 Piotr Pawlicki 1 1     4 6 3
10 Joe Screen 1   1  
11 Jason Crump 1   1   3 2  
12 Jesper B. Jensen Monberg 1   1  
13 Jarosław Hampel 1   1   2 4 1
14 Marvyn Cox 1   1  
15 Max Frike 1   1   2   2
16 Alf Buck 1      
17 Finn Rune Jensen 1         2  
18 Ron Preston 1      
19 Tommy Knudsen 1         1 1
20 Shaun Moran 1      
21 Steve Baker 1         1 1
22 Per Jonsson 1      
23 Igor Marko 1           2
24 Gary Havelock 1      
25 Peter Nahlin 1           1
26 Gert Handberg 1      
27 Brian Andersen 1           1
28 Leigh Adams 1      
29 Piotr Protasiewicz 1           1
30 Robert Dados 1      
31 Lee Richardson 1              
32 Andreas Jonsson 1              
33 Dawid Kujawa 1              
34 Robert Miśkowiak 1              
35 Karol Ząbik 1       z toruńskim klubem
na przestrzeni lat
związanych było
36 Michael Jesper Jensen 1      
37 Patryk Dudek 1      
38 Zmarzlik Bartosz 1       19
39 Maksym Drabik 1      
40 Chris Holder   2     medalistów mistrzostw świata juniorów, którzy wystartowali w polskiej lidze z aniołem na piersi
41 Ryan Sullivan   1 1  
42 Jurica Pavlic   1 1  
43 Rune Holta   1 1          
44 Kacper Gomólski   1 1          
45 Smektała Bartosz   1            
46 Joe Owen   1            
47 Kevin Jolly   1            
48 Ariat Faizulin   1            
49 Tony Briggs   1            
50 Mark Courtney   1            
51 David Bargh   1            
52 Neil Evitts   1            
53 Jimmy Nilsen   1            
54 Tony Olsson   1            
55 Piotr Świst   1            
56 Henrik Gustafsson   1            
57 Rene Aas   1            
58 Morten Andersen   1            
59 Mark Loram   1            
60 Daniel Andersson   1            
61 Rafał Dobrucki   1            
62 Krzysztof Jabłoński   1            
63 Ales Dryml   1            
64 Krzysztof Cegielski   1            
65 Chris Harris   1            
66 Kenneth Bjerre   1            
67 Tomas Suchanek   1            
68 Antonio Lindbaeck   1            
69 Thomsen Anders   1            
70 Krystian Pieszczek   1            
71 Brian Karger     2          
72 Mikkel Michelsen     2          
73 Les Collins     1          
74 Neil Middleditch     1          
75 Ari Koponan     1          
76 Dennis Sigalos     1          
77 Jirzi Hnidak     1          
78 Peter Rvan     1          
79 Steve Lucero     1          
80 Ole Hansen     1          
81 Sean Wilson     1          
82 Niklas Karlsson     1          
83 Tony Rickardsson     1          
84 Jason Lyons     1          
85 Scott Nicholls     1          
86 Matej Ferjan     1          
87 Nigel Sadler     1          
88 Rafał Okoniewski     1          
89 David Howe     1          
90 Rafał Szombierski     1          
91 Matej Zagar     1          
92 Fredrik Lindgren     1          
93 Christian Hefenbrock     1          
94 Paweł Hlib     1          
95 Patric Hougaard     1          
96 Maksim Bogdanow     1          
97 Przemysław Pawlicki     1          
98 Mikkel B. Jensen     1          
99 Robert Lambert     1          

Podziękowania za pomoc w opracowaniu tabeli
dla Marka Maliszewskiego

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt