HANDBERG Gert
Dania

Urodzony 30 maja 1969 roku w Brastrup Dania

Każdy młody sportowiec musi się zmierzyć się z wieloma trudnościami. Zdecydowanym utrudnieniem w przypadku żużla dodatkowo jest drogi sprzęt. Niekiedy trzeba się pojawić w odpowiednim miejscu i czasie. Gert Handberg trafił na trudny czas. Nie jest łatwo się przebić, kiedy na szczycie jest tak wielu Duńczyków. W końcówce lat 80 w speedway’u przodowały takie postacie jak Erik Gundersen, Jan Osvald Pedersen czy Hans Nielsen. Nie brakowało również solidnych jeźdźców. Dobrze w tym czasie radziła dwójka Tommy Knudsen i John Jørgensen. Nie są jednak to granice, których nie można przekroczyć. Jeżeli ktoś jest odpowiednio zdeterminowany, to jest w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. 7 września 1986 r. odbyły się Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Danii w Slangerup. To tutaj swój pierwszy sukces odniósł Gert Handberg. Zgromadził on na swoim koncie 12 punktów, a w wyścigu dodatkowym w polu pozostawił Hansa Henrika Hansena. Podium uzupełnił Jess Frederiksen. Z tej trójki w speedway’u największe sukcesy osiągnął właśnie Handberg.
Młody Duńczyk swoją karierę z rozgrywkami ligowymi rozpoczął stosunkowo późno bo w 1988r. Zawodnik urodzony w Brastrup swój pierwszy sezon spędził na Wyspach. Podpisał on kontrakt z Cradley Heath Heathens. W inauguracyjnym sezonie wystąpił w 46 spotkaniach. Wówczas osiągnął średnią meczową rzędu 5,11 pkt/mecz. W tym sezonie drużyna z Cradley uplasowała się na trzecim miejscu, a działacze przedłużyli kontrakt na kolejny sezon. Jak się później okazało przygoda Handberga w Cradley trwała przez sześć sezonów. Kolejny rok w wykonaniu Duńczyka był jednym z lepszych w jego karierze. W Anglii udało mu się podnieść średnią meczową do 6,52 pkt/mecz. Ponadto jego drużyna dalej nosiła miano trzeciego zespołu rozgrywek. Zadebiutował on również w Indywidualnych Mistrzostwach Danii, gdzie z 13 pkt. uplasował się za Erikiem Gundersenem i Hansem Nielsenem. Co więcej, dostał możliwość startu w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Bradford. Reprezentacja Danii musiała sobie radzić wówczas bez Erika Gundersena, który w pierwszym swoim wyścigu brał udział w karambolu. Mimo to drużyna z Gertem Handbergiem zdobyła srebro.
Dwa tygodnie później zawodnik udał się do włoskiego Lonigo, gdzie oprócz wpadki w trzeciej serii był bezbłędny i po wyścigu dodatkowym z Chrisem Louisem, Gert Handberg został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów.
Po tym sukcesie, drzwi do wielkiego speedway’stały przed Handbergiem otworem. Cały świat od tego momentu patrzył na niego zupełnie inaczej. Zresztą jak na każdego świeżo upieczonego Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Został on zakwalifikowany do tych, w których upatrywano zastępców złotych medalistów IMŚ. Pierwszy sezon w gronie seniorów spędził w Cradley. Gertowi udało się utrzymać poziom z zeszłego sezonu. Jego zespołowi nie wiodło się jednak w lidze najlepiej – zajęło dopiero siódme miejsce. Ponadto w Mistrzostwach Danii zajął on dobrą szóstą lokatę. W kolejnym roku Handberg zaczął się rozkręcać. W 1991r reprezentowa barwy HSH Holsted. Zarówno w Danii jak i Anglii zdobywał średnio po 8 oczek. Podobnie jak dwa lata wcześniej dostał możliwość startu w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Duńczycy po trzech latach odzyskali miano najlepszej reprezentacji na świecie.
W 1992r. wszystko układało się po jego myśli. Już w maju, po turnieju w duńskim Uhre i Holsted zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Danii przez co uzupełnił swą kolekcję o brakujący złoty medal. Ponownie startował w Anglii. Co więcej, związał się on z Dacarną Malilla, a także Unią Tarnów, której barwy bronił do roku 1994. Sądząc po wpisach na forum tarnowskiej Unii, Duńczyk był postacią niezwykle lubianą. Niejednokrotnie był motorem napędowym. W tym czasie imponował świetnym wyjściem spod taśmy i nieustępliwością na torze. Wystąpił on w sześciu spotkaniach wykręcając średnią 2,333. Inauguracyjny występ z polskim plastronem na piersi miał miejsce na torze Apatora, który to podejmował Unię. Tarnowianie przegrali mecz sześcioma punktami, ale porażka nie była zasługą Duńczyka, bowiem zdobył 14 pkt ulegając jedynie Perowi Jonssonowi.
Święcił również sukcesy indywidualne wśród których należy bezwzględnie  wymienić ten z 29 sierpnia 1992r. wywalczony na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, kiedy to w pięciu wyścigach zdobył 10 punktów i stanął na trzecim miejscu na podium Indywidualnych Mistrzostw Świata. W 1992 roku wystartował ponownie w DMŚ, a także wystąpił w Pucharze Mistrzów, gdzie zdobywa złoty medal. Jak się okazało, było to ostatnie "pięć minut" Handberga. W tym samym sezonie uległ on wypadkowi na jednym z ligowych meczów Unii Tarnów. Po tym wypadku nie wrócił już do formy. Był cieniem Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów i trzeciego zawodnika globu.Z roku na rok zainteresowanie zawodnikiem malało. Coraz trudniej było znaleźć Duńczykowi pracodawcę. W rodzimej lidze startował nieregularnie, a po 1993r. z Gertem rozstało się Cradley Heath Heathens. Jedynym sukcesem Handberga po 1992r. było zdobycie przez niego brązowego medalu w Indywidualnych Mistrzostwach Danii. Warto podkreślić, że Gert dwukrotnie miał roczną przerwę od rozgrywek ligowych, a jak wiadomo taki rozbrat nie wpływa pozytywnie na formę zawodnika i z roku na rok słuch o Duńczyku ginął.

Po roku 1994 znika z polskiej ligi. Ponownie pojawia się w składzie polskiego zespołu ligowego w roku 1999 w barwach Apatora Toruń. Występy Handberga, który nie należał już do światowej czołówki, działacze ocenili pozytywnie i zawodnik "Anielski" plastron przywdziewa również w roku następnym. Niestety średnia 1,139 przekreśliła szansę na kolejne występy w grodzie Kopernika, dlatego w roku 2001 zawodnik podpisuje kontrakt ze Startem Gniezno, gdzie spędza dwa sezony.

Po sezonie 2002 Handberg, który miał być następcą Nielsena, Gundersena czy Pedersena, postanawia zakończyć karierę.
Wielu kibiców sympatycznego Duńczyka zastanawiało się jak potoczyłyby się jego sportowy los, gdyby nie kontuzje.