indywidualne mistrzostwa europy juniorów (IMEJ)


Rozgrywki (IMEJ) przeprowadzane na żużlowych torach klasycznych, z udziałem zawodników do lat dwudziestu jeden od 1977 roku. Od 1979 roku w zawodach o medale IMEJ startowali także zawodnicy spoza Europy, sięgając nawet po tytuły mistrzowskie.
Pierwszy finał IMEJ rozegrano 24 lipca na torze w Vojens, pierwszym triumfatorem został Duńczyk Alf Busk. W finale tym wystąpiło dwóch Polaków, Mariusz Okoniewski i Andrzej Huszcza. W 1987 roku srebrny medali IMEJ wywalczył w Zielonej Górze Piotr Świst.

W 1988 roku Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów zostały przekształcone w Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów.

Upłynęło wiele czasu i z końcem wieku przywrócono tę formę rywalizacji.
Europejska Unia Motocyklowa będąca odpowiednikiem UEFA w piłce nożnej, od 1997 roku rozpoczęła organizację rozgrywek w ramach mistrzostw i Pucharów Europy. Pierwszym żużlowym turniejem, który przeprowadziła był Indywidualny Puchar Europy Juniorów U-19, rozegrany w 1997 roku, który był preludium do MEJ. Zawody odbyły się we Wrocławiu, wygrał je Bartłomiej Bardecki, a do 1998 nosiły już nazwę Mistrzostw Europy Juniorów do lat 19.

W nowej-starej formule MEJ zawodnicy rywalizowali najpierw w trzech półfinałach, a potem w finale. W zawodach wystartować mogli jedynie zawodnicy którzy nie ukończyli 19 roku życia.
Rywalizacja o prymat IMEJ, była również ważna dla toruńskiego sportu żużlowego
, bowiem najwyższy laur wywalczył syn toruńskiego zawodnika, a później szkoleniowca Jana Ząbika, Karol.

Medaliści
Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów w nowym tysiącleciu
Rok Tor        -      Kraj
1997 Wrocław Bartłomiej Bardecki - PL Rafał Okoniewski - PL Mariusz Węgrzyk - PL
1998-07-18 Krsko Rafał Okoniewski - PL Krzysztof Cegielski - PL Mariusz Węgrzyk - PL
1999-08-01 Gniezno Rafał Okoniewski - PL Karol Malecha - PL Jarosław Hampel - PL
2000-08-27 Ljubljana Lukas Dryml - CZ Niels-Kristian Iversen -DEN Zbigniew Czerwiński - PL
2001-10-06 Pardubice Łukasz Romanek - PL Rafał Kurmański - PL Daniel Davidsson - SWE
2002-08-25 Daugavpilis Matej Zagar - SLO Rafał Kurmański - PL Fredrik Lindgren - SWE
2003-09-20 Pocking Kenneth Bjerre - DEN Janusz Kołodziej - PL Antonio Lindbaeck - SWE
2004-08-28 Rybnik Antonio Lindbeack - SWE   
Karol Ząbik - PL
Morten Risager - DEN
2005-08-20 Mseno   
Karol Ząbik - PL
Kostia Podżukis - LOT Robert Pettersson - SWE
2006-08-15 Grocjan Jurica Pawlic- CRO Andriej Karpow - UKR Lars Hansen - DEN
2007-08-05 Częstochowa Nicolai Klindt - DEN Jurica Pavlic - CRO Filip Sitera - CZ
2008-08-30 Stranslund Artur Mroczka - PL Maciej Janowski - PL Artiom Wodjakow - RUS
2009-07-11 Tarnów Przemysław Pawlicki - PL Maciej Janowski - PL Martin Vaculik - SLO
2010-07-24 Gorican Denis Andersson - SWE Przemysław Pawlicki - PL Patryk Dudek - POL
2011-07-09 Lubljana Piotr Pawlicki - PL   
Michael Jepsen Jensen - DEN
Witalij Biełousow - RUS
2012-08-25 Opole Bartosz Zmarzlik - PL Tobiasz Musielak - POL Mikkel Michelsen -DEN
2013-08-24 Gustrow Mikkel Michelsen - DEN Andrzej Lebiediew - LOT Bellego David - FRA
2014-09-27 Rybnik Vaclav Milik - CZ Kacper Woryna - POL Andrzej Lebiediew - LOT
2015-08-29 Silkeborg Thomsen Anders - DEN Jakobsen Busk Nikolai - DEN Smektała Bartosz- PL
2016-09-10 Lamothe-Landerron Dimitri Berge - FRA Eduard Krcmar - CZ Siergiej Łogaczow - RUS
2017-08-26 Daugavpilis Robert Lambert - GB Bartosz Smektała - PL Andreas Lyager - DEN

   

medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW
w
Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów
Stan na
2017-10-23
medalowe zdobycze PAŃSTW
w
Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów
Lp. Zawodnik   Państwo
1 Rafał Okoniewski 2 1 -   9 13 6
2 Ząbik Karol 1 1 -  
3 Przemysław Pawlicki 1 1 -   4 3 4
4 Jurica Pawlic- CRO 1 1 -  
5 Antonio Lindbeack - SWE 1 - -   2 - 4
6 Artur Mroczka - PL 1 - -  
7 Bartłomiej Bardecki - PL 1 - -   2 1 1
8 Bartosz Zmarzlik - PL 1 - -  
9 Denis Andersson - SWE 1 - -   1 1 -
10 Kenneth Bjerre - DEN 1 - -  
11 Lukas Dryml - CZ 1 - -   1 - 1
12 Łukasz Romanek - PL 1 - -  
13 Matej Zagar - SLO 1 - -   1 - 1
14 Mikkel Michelsen - DEN 1 - -  
15 Nicolai Klindt - DEN 1 - -   1 - -
16 Piotr Pawlicki - PL 1 - -  
17 Vaclav Milik - CZ 1 - -   - 2 1
18 Thomsen Anders - DEN 1 - -  
19 Dimitri Berge - FRA 1 - -   - 1 -
20 Robert Lambert - GB 1 - -  
21 Maciej Janowski - PL - 2 -   - - 2
22 Rafał Kurmański - PL - 2 -  
23 Andrzej Lebiediew - LOT - 1 1   - - 1
24 Smektała Bartosz - PL - 1 1  
25 Andriej Karpow - UKR - 1 -          
26 Janusz Kołodziej - PL - 1 -  
27 Kacper Woryna - POL - 1 -          
28 Karol Malecha - PL - 1 -  
29 Kostia Podżukis - LOT - 1 -          
30 Krzysztof Cegielski - PL - 1 -  
31 Michael Jepsen Jensen - DEN - 1 -          
32 Niels-Kristian Iversen -DEN - 1 -  
33 Tobiasz Musielak - POL - 1 -          
34 Jakobsen Busk Nikolai - DEN - 1 -  
35 Eduard Krcmar - CZ - 1 -          
36 Mariusz Węgrzyk - PL - - 2  
37 Antonio Lindbaeck - SWE - - 1          
38 Artiom Wodjakow - RUS - - 1  
39 Bellego David - FRA - - 1          
40 Daniel Davidsson - SWE - - 1  
41 Filip Sitera - CZ - - 1          
42 Fredrik Lindgren - SWE - - 1  
43 Jarosław Hampel - PL - - 1          
44 Lars Hansen - DEN - - 1  
45 Martin Vaculik - SLO - - 1          
46 Mikkel Michelsen -DEN - - 1  
47 Morten Risager - DEN - - 1  
48 Patryk Dudek - POL - - 1  
49 Robert Pettersson - SWE - - 1  
50 Witalij Biełousow - RUS - - 1  
51 Zbigniew Czerwiński - PL - - 1  
52 Siergiej Łogaczow - RUS - - 1  
53 Andreas Lyager - DEN - - 1  
           

Źródło: Wiesław Dobruszek; "Żużlowe ABC" t. I; Leszno 2004

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt