młodzieżowe indywidualne mistrzostwa polski (MIMP)
Rozgrywki żużlowe, wprowadzone do kalendarza PZM w 1967 roku. W latach 1967-1969 mogli w nich startować zawodnicy, którzy nie ukończyli 25 lat, w latach 1970-1980 górną granicą był wiek 23 lata, a od 1981 roku w rozgrywkach tych startują zawodnicy którzy nie ukończyli 21 roku życia. Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (MIMP) poprzedzony jest dwoma turniejami półfinałowymi. W 1976 roku wprowadzono do eliminacji także turnieje ćwierćfinałowe, z których zrezygnowano w roku 1981.
W początkowych edycjach do finału MIMP
awansowali zawodnicy z półfinałów tych rozgrywek oraz ci zawodnicy w wieku
juniora, którzy w rozgrywkach o Indywidualne Mistrzostwo Polski zakwalifikowali
się do półfinałów, a nie znaleźli się w finale IMP (nie musieli oni startować w
półfinałach MIMP)
Początkowo o miejscu rozgrywania MIMP decydowała
GKSŻ, od wielu lat finał MIMP rozgrywany jest na torze
klubu, którego młodzieżowa drużyna wywalczyła w poprzednim sezonie złoty medal
Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski.
Pierwszym medalistą MIMP został w dniu 30 września 1967 Zbigniew Jąder z leszczyńskiej Unii, który na torze Polonii Bydgoszcz z dorobkiem 13 pkt w biegu dodatkowym pokonał kolegę klubowego Zdzisława Dobruckiego. Trzecie miejsce w pierwszej odsłonie MIMP przypadło toruńczykowi Bogdanowi Szulukowi.
Źródło: Wiesław Dobruszek; "Żużlowe ABC" t. II; Leszno 2004
Medaliści Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski |
||||
Rok | Miasto | |||
1967 | Bydgoszcz | Zbigniew Jąder Leszno |
Zdzisław Dobrucki Leszno |
Bogdan Szuluk Toruń |
1968 | Leszno | Zdzisław Dobrucki Leszno |
Zbigniew Jąder Leszno |
Zygfryd Friedek Opole |
1969 | Lublin | Zdzisław Dobrucki Leszno |
Jan Ząbik Toruń |
Stanisław Kasa Bydgoszcz |
1970 | Zielona Góra | Stanisław Kasa Bydgoszcz |
Grzegorz Kuźniar Rzeszów |
Leszek Marsz Gdańsk |
1971 | Toruń | Jerzy Wilim Rybnik |
Zbigniew Filipiak Zielona Góra |
Janusz Plewiński Toruń |
1972 | Leszno | Bernard Jąder Leszno |
Jerzy Szczakiel Opole |
Leszek Marsz Gdańsk |
1973 | Zielona Góra | Zbigniew Filipiak Zielona Góra |
Franciszek Stach Opole |
Andrzej Jurczyński Częstochowa |
1974 | Tarnów | Jerzy Rembas Gorzów |
Gerard Stach Opole |
Ryszard Fabiszewski Gorzów |
1975 | Zielona Góra | Bolesław Proch Zielona Góra |
Tadeusz Berej Lublin |
Eugeniusz Błaszak Gniezno |
1976 | Opole | Wiesław Patynek Bydgoszcz |
Leonard Raba Opole |
Kazimierz Ziarnik Bydgoszcz |
1977 | Bydgoszcz | Marek Ziarnik Bydgoszcz |
Jacek Goerlitz Opole |
Andrzej Huszcza Zielona Góra |
1978 | Leszno | Wiesław Patynek Bydgoszcz |
Andrzej Huszcza Zielona Góra |
Roman Jankowski Leszno |
1979 | Leszno | Mariusz Okoniewski Leszno |
Marek Towalski Gorzów |
Roman Jankowski Leszno |
1980 | Leszno | Mirosław Berliński Gdańsk |
Grzegorz Sterna Leszno |
Wojciech Żabiałowicz Toruń |
1981 | Zielona Góra | Stanisław Pogorzelski Opole |
Marek Kępa Lublin |
Maciej Jaworek Zielona Góra |
1982 | Opole | Maciej Jaworek Zielona Góra |
Wojciech Pankowski Gniezno |
Piotr Żyto Gdańsk |
1983 | Gniezno | Piotr Pawlicki Leszno |
Roman Feld Grudziądz |
Dariusz Stenka Gdańsk |
1984 | Tarnów | Wojciech Załuski Opole |
Adam Pawliczek Rybnik |
Piotr Tomaszewski Zielona Góra |
1985 | Lublin | Zbigniew Błażejczak Zielona Góra |
Janusz Łukasik Lublin |
Dariusz Baliński Leszno |
1986 | Toruń | Ryszard Dołomisiewicz Bydgoszcz |
Piotr Świst Gorzów |
Sławomir Drabik Częstochowa |
1987 | Gorzów | Piotr Świst Gorzów |
Ryszard Dołomisiewicz Bydgoszcz |
Jarosław Olszewski Gdańsk |
1988 | Zielona Góra | Piotr Świst Gorzów |
Tomasz Fajfer Gniezno |
Jacek Gomólski Gniezno |
1989 | Zielona Góra | Piotr Świst Gorzów |
Jarosław Szymkowiak Zielona Góra |
Jacek Gomólski Gniezno |
1990 | Bydgoszcz | Tomasz Gollob Bydgoszcz |
Dariusz Fligert Rybnik |
Jacek Rempała Tarnów |
1991 | Toruń | Tomasz Gollob Bydgoszcz |
Adam Łabędzki Leszno |
Robert Sawina Toruń |
1992 | Tarnów | Tomasz Gollob Bydgoszcz |
Robert Sawina Toruń |
Andrzej Zarzecki Zielona Góra |
1993 | Toruń |
Tomasz Bajerski Toruń |
Grzegorz Rempała Tarnów |
Tomasz Świątkiewicz Toruń |
1994 | Tarnów | Grzegorz Rempała Tarnów |
Mirosław Cierniak Tarnów |
Rafał Dobrucki Piła |
1995 | Rzeszów | Rafał Dobrucki Piła |
Piotr Protasiewicz Wrocław |
Piotr Markuszewski Grudziądz |
1996 | Rzeszów |
Tomasz Bajerski Toruń |
Rafał Dobrucki Piła |
Damian Baliński Leszno |
1997 | Częstochowa | Grzegorz Walasek Zielona Góra |
Piotr Winiarz Rzeszów |
Rafał Dobrucki Piła |
1998 | Grudziądz | Robert Dados Grudziądz |
Krzysztof Pecyna Piła |
Tomasz Cieślewicz Gdańsk |
1999 | Gniezno | Rafał Okoniewski Gorzów |
Krzysztof Cegielski Gorzów |
Tomasz Chrzanowski Toruń |
2000 | Gorzów | Rafał Okoniewski Gorzów |
Tomasz Chrzanowski Toruń |
Jarosław Hampel Piła |
2001 | Częstochowa | Jarosław Hampel Piła |
Krzysztof Słaboń Wrocław |
Łukasz Jankowski Leszno |
2002 | Leszno | Artur Bogińczuk Wrocław |
Jarosław Hampel Piła |
Janusz Kołodziej Tarnów |
2003 | Rybnik | Łukasz Romanek Rybnik |
Adrian Miedziński Toruń |
Zbigniew Czerwiński Częstochowa |
2004 | Piła | Janusz Kołodziej Tarnów |
Krzysztof Kasprzak Leszno |
Łukasz Romanek Rybnik |
2005 | Toruń |
Adrian Miedziński Toruń |
Janusz Kołodziej Tarnów |
Karol Ząbik Toruń |
2006 | Toruń |
Karol Ząbik Toruń |
Adrian Miedziński Toruń |
Paweł Hlib Tarnów |
2007 | Rzeszów | Paweł Hlib Gorzów |
Karol Ząbik Toruń |
Daniel Pytel Poznań |
2008 | Rybnik | Maciej Janowski Wrocław |
Daniel Pytel Poznań |
Grzegorz Zengota Zielona Góra |
2009 | Leszno | Patryk Dudek Zielona Góra |
Sławomir Musielak Leszno |
Dawid Lampart Rzeszów |
2010 | Toruń | Maciej Janowski Wrocław |
Przemysław Pawlicki Gorzów |
Kacper Gomólski Gniezno |
2011 | Gorzów | Piotr Pawlicki Piła |
Bartosz Zmarzlik Gorzów |
Patryk Dudek Zielona Góra |
2012 | Bydgoszcz | Maciej Janowski Tarnów |
Kamil Adamczewski Leszno |
Krystian Pieszczek Gdańsk |
2013 | Tarnów | Patryk Dudek Zielona Góra |
Paweł Przedpełski Toruń |
Bartosz Zmarzlik Gorzów |
2014 | Gorzów |
Szymon Woźniak Bydgoszcz |
Piotr Pawlicki Leszno |
Bartosz Zmarzlik Gorzów |
2015 | Leszno | Bartosz Zmarzlik Gorzów |
Piotr Pawlicki Leszno |
Krystian Pieszczek Gdańsk |
2016 | Częstochowa |
Kaczmarek Daniel Leszno |
Paweł Przedpełski Toruń |
Smektała Bartosz Leszno |
2017 | Rybnik |
Smektała Bartosz Leszno |
Kubera Dominik Leszno |
Woryna Kacepr Rybnik |
2018 | Częstochowa |
Kaczmarek Daniel Toruń |
Smektała Bartosz Leszno |
Drabik Maksym Wrocław |
2019 | Tarnów |
Miśkowiak Jakub Częstochowa |
Kubera Dominik Leszno |
Lampart Wiktor Lublin |
2020 | Zielona Góra |
Kubera Dominik Leszno |
Miśkowiak Jakub Częstochowa |
Krakowiak Norbert Zielona Góra |
2021 | Częstochowa |
Miśkowiak Jakub Częstochowa |
Lampart Wiktor Lublin |
Świdnicki Mateusz Częstochowa |
2022 | Częstochowa |
Świdnicki Mateusz Częstochowa |
Miśkowiak Jakub Częstochowa |
Lampart Wiktor Lublin |
2022 | Lublin |
Kowalski Bartłomiej Wrocław |
Bańbor Bartosz Lublin |
Ratajczak Damian Leszno |
medalowe zdobycze KLUBÓW w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski |
Liczba finałów w mieście |
stan na dzień 2022-10-24 |
medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW |
||||||
Klub | Zawodnik | ||||||||
9 | 12 | 7 | 8 | 1 | Piotr Świst | 3 | 1 | ||
2 | Tomasz Gollob | 3 | |||||||
3 | Maciej Janowski | 3 | |||||||
4 | Miśkowiak Jakub | 2 | 2 | ||||||
9 | 1 | 3 | 4 | 5 | Zdzisław Dobrucki | 2 | 1 | ||
6 | Patryk Dudek | 2 | 1 | ||||||
7 | Tomasz Bajerski | 2 | |||||||
8 | Rafał Okoniewski | 2 | |||||||
8 | 5 | 3 | 4 | 9 | Piotr Pawlicki - senior | 2 | |||
10 | Wiesław Patynek | 2 | |||||||
11 | Daniel Kaczmarek | 2 | |||||||
12 | Adrian Miedziński | 1 | 2 | ||||||
7 | 3 | 8 | 7 | 13 | Dominik Kubera | 1 | 2 | ||
14 | Rafał Dobrucki | 1 | 1 | 2 | |||||
15 | Bartosz Zmarzlik | 1 | 1 | 2 | |||||
16 | Karol Ząbik | 1 | 1 | 1 | |||||
5 | 8 | 7 | 7 | 17 | Jarosław Hampel | 1 | 1 | 1 | |
18 | Janusz Kołodziej | 1 | 1 | 1 | |||||
19 | Smektała Bartosz | 1 | 1 | 1 | |||||
20 | Grzegorz Rempała | 1 | 1 | ||||||
4 | 2 | 1 | - | 21 | Ryszard Dołomisiewicz | 1 | 1 | ||
22 | Zbigniew Filipiak | 1 | 1 | ||||||
23 | Zbigniew Jąder | 1 | 1 | ||||||
24 | Łukasz Romanek | 1 | 1 | ||||||
3 | 3 | 3 | 1 | 25 | Maciej Jaworek | 1 | 1 | ||
26 | Paweł Hlib | 1 | 1 | ||||||
27 | Stanisław Kasa | 1 | 1 | ||||||
28 | Świdnicki Mateusz | 1 | 1 | ||||||
3 | 3 | 3 | 6 | 29 | Artur Bogińczuk | 1 | |||
30 | Bernard Jąder | 1 | |||||||
31 | Bolesław Proch | 1 | |||||||
32 | Grzegorz Walasek | 1 | |||||||
3 | 2 | 4 | 6 | 33 | Jerzy Rembas | 1 | |||
34 | Jerzy Wilim | 1 | |||||||
35 | Marek Ziarnik | 1 | |||||||
36 | Mariusz Okoniewski | 1 | |||||||
2 | 5 | 1 | 2 | 37 | Mirosław Berliński | 1 | |||
38 | Robert Dados | 1 | |||||||
39 | Stanisław Pogorzelski | 1 | |||||||
40 | Wojciech Załuski | 1 | |||||||
2 | 2 | 2 | 3 | 41 | Zbigniew Błażejczak | 1 | |||
42 | Szymon Woźniak | 1 | |||||||
43 | Kowalski Bartłomiej | 1 | |||||||
44 | Paweł Przedpełski | 2 | |||||||
1 | 1 | 1 | 1 | 45 | Piotr Pawlicki - junior | 2 | |||
46 | Lampart Wiktor | 1 | 2 | ||||||
47 | Andrzej Huszcza | 1 | 1 | ||||||
48 | Daniel Pytel | 1 | 1 | ||||||
1 | - | 8 | - | 49 | Robert Sawina | 1 | 1 | ||
50 | Tomasz Chrzanowski | 1 | 1 | ||||||
51 | Jan Ząbik | 1 | |||||||
52 | Krzysztof Słaboń | 1 | |||||||
- | 5 | 2 | 5 | 53 | Piotr Protasiewicz | 1 | |||
54 | Gerard Stach | 1 | |||||||
55 | Grzegorz Kuźniar | 1 | |||||||
56 | Grzegorz Sterna | 1 | |||||||
- | 2 | 2 | 2 | 57 | Jacek Goerlitz | 1 | |||
58 | Adam Łabędzki | 1 | |||||||
59 | Janusz Łukasik | 1 | |||||||
60 | Jarosław Szymkowiak | 1 | |||||||
- | 2 | 1 | 3 | 61 | Jerzy Szczakiel | 1 | |||
62 | Kamil Adamczewski | 1 | |||||||
63 | Krzysztof Cegielski | 1 | |||||||
64 | Krzysztof Kasprzak | 1 | |||||||
- | 1 | 1 | - | 65 | Krzysztof Pecyna | 1 | |||
66 | Adam Pawliczek | 1 | |||||||
67 | Leonard Raba | 1 | |||||||
68 | Marek Kępa | 1 | |||||||
69 | Marek Towalski | 1 | |||||||
70 | Mirosław Cierniak | 1 | |||||||
71 | Dariusz Fligert | 1 | |||||||
72 | Franciszek Stach | 1 | |||||||
73 | Piotr Winiarz | 1 | |||||||
74 | Przemysław Pawlicki | 1 | |||||||
75 | Roman Feld | 1 | |||||||
76 | Sławomir Musielak | 1 | |||||||
77 | Tadeusz Berej | 1 | |||||||
78 | Tomasz Fajfer | 1 | |||||||
79 | Wojciech Pankowski | 1 | |||||||
80 | Bańbor Bartosz | 1 | |||||||
81 | Jacek Gomólski | 2 | |||||||
82 | Leszek Marsz | 2 | |||||||
83 | Roman Jankowski | 2 | |||||||
84 | Krystian Pieszczek | 2 | |||||||
85 | Bogdan Szuluk | 1 | |||||||
86 | Janusz Plewiński | 1 | |||||||
87 | Tomasz Świątkiewicz | 1 | |||||||
88 | Wojciech Żabiałowicz | 1 | |||||||
89 | Zbigniew Czerwiński | 1 | |||||||
90 | Piotr Markuszewski | 1 | |||||||
91 | Andrzej Zarzecki | 1 | |||||||
92 | Eugeniusz Błaszak | 1 | |||||||
93 | Grzegorz Zengota | 1 | |||||||
94 | Jacek Rempała | 1 | |||||||
95 | Damian Baliński | 1 | |||||||
96 | Dariusz Baliński | 1 | |||||||
97 | Dariusz Stenka | 1 | |||||||
98 | Łukasz Jankowski | 1 | |||||||
99 | Andrzej Jurczyński | 1 | |||||||
100 | Piotr Tomaszewski | 1 | |||||||
101 | Piotr Żyto | 1 | |||||||
102 | Ryszard Fabiszewski | 1 | |||||||
103 | Sławomir Drabik | 1 | |||||||
104 | Tomasz Cieślewicz | 1 | |||||||
105 | Jarosław Olszewski | 1 | |||||||
106 | Kacper Gomólski | 1 | |||||||
107 | Kazimierz Ziarnik | 1 | |||||||
108 | Zygfryd Friedek | 1 | |||||||
109 | Dawid Lampart | 1 | |||||||
110 | Kacper Woryna | 1 | |||||||
111 | Maksym Drabik | 1 | |||||||
112 | Krakowiak Norbert | 1 | |||||||
113 | Ratajczak Damian | 1 | |||||||