złoty kask (ZK)


Rozgrywki w ramach zawodów na torach żużlowych pod egidą PZM przeprowadzane od 1961 roku. W latach 1961-1975 w rozgrywkach uczestniczyło 16 najlepszych polskich zawodników wytypowanych przez PZM, którzy rywalizowali o to trofeum w całorocznym cyklu rozgrywek na różnych torach. W 1970 roku kiedy to Polska była gospodarzem finału Indywidualnych Mistrzostw Świata (IMŚ) i miała do dyspozycji 6 miejsc w finale, 8 turniejów o Złoty Kask (ZK) poprzedziły rozgrywki w grupach z udziałem większej liczby zawodników.
Co roku rozgrywano 6-8 turniejów, które miały za zadanie wyłonić najwszechstronniejszego zawodnika i stanowiły podstawę do wyłonienia reprezentacji Polski oraz obsady miejsc w rozgrywkach o IMŚ. O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych przez zawodnika w poszczególnych turniejach finałowych, a przy ich ustalaniu nie brano zwykle pod uwagę jednego lub dwóch turniejów w których dany zawodnik uzyskał najgorszy wynik.

Pierwsze zawody o ZK odbyły się 22 kwietnia 1961 roku na torze w Bydgoszczy, a ich zwycięzcą został późniejszy zdobywca tego trofeum Florian Kapała, który na podium wyprzedził Henryka Żyto z Unii Leszno i Mariana Kaisera z Legii Gdańsk. Ranga tych rozgrywek, które umożliwiały oglądania rywalizacji najlepszych polskich żużlowców na wielu torach była bardzo duża, a zdobywca ZK miał prawo startować w kasku w kolorze złotym bez regulaminowego pokrowca w zawodach krajowych w następnym sezonie do chwili wyłonienia następnego zdobywcy tego trofeum.
W 1976 roku dokonano zmiany systemu rozgrywek wprowadzając turnieje eliminacyjne i finałowe. Zmiany te miały na celu rozszerzenie dostępu do tej rywalizacji większej liczbie zawodników. Liczba turniejów finałowych ulegała zmianie i w kolejnych sezonach i tak rozgrywano 1-6 turniejów, a do końcowej klasyfikacji zaliczano punkty zdobyte przez zawodnika we wszystkich turniejach finałowych.

Po zmianie systemu rozgrywek, który wielokrotnie modyfikowano w latach następnych nastąpił spadek rangi rywalizacji o ZK. W turniejach historii rozgrywek o ZK mogli brać również udział czterej zawodnicy zaproszeni przez organizatora w tym zawodnicy zagraniczni, jednak sklasyfikowani w rozgrywkach mogą być tylko zawodnicy, którzy do turniejów finałowych zakwalifikowali się w eliminacjach.
Kluby organizujące finał ZK mogą nadawać im według własnego uznania nazwy związane z lokalną tradycją bądź uroczystościami okolicznościowymi. W ostatnich latach turniej o ZK rozgrywano najczęściej we Wrocławiu jako Memoriał dr Lecha Barana.

W roku 2006 finał ZK był jednocześnie krajową eliminacją do IMŚ GP.

W roku 2009 z uwagi na niesprzyjającą aurę przełożono finał rozgrywek o DMP. Niestety brak wolnych terminów spowodował, że finał ZK przeniesiono na początek sezonu 2010

Źródło: Henryk Grzonka, "Speedway mała encyklopedia"; Katowice 1996

Medaliści
Złotego Kasku
Rok Miejsce
1961 9 finałów Florian Kapała - Rzeszów Henryk Żyto - Leszno Marian Kaiser - Gdańsk
1 Bydgoszcz Florian Kapała - Rzeszów Konstanty Pociejkowicz - Wrocław Marian Kaiser - Gdańsk
2 Rzeszów Florian Kapała - Rzeszów Konstanty Pociejkowicz - Wrocław Stefan Kwoczała - Częstochowa
3 Nowa Huta Joachim Maj - Rybnik Florian Kapała - Rzeszów Henryk Żyto - Leszno
4 Gdańsk Henryk Żyto - Gdańsk Florian Kapała - Rzeszów Stanisław Tkocz - Rybnik
5 Wrocław Marian Kaiser - Gdańsk Norbert Świtała - Bydgoszcz Joachim Maj - Rybnik
6 Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik Florian Kapała - Rzeszów Marian Kaiser - Gdańsk
7 Poznań Henryk Żyto - Gdańsk Florian Kapała - Rzeszów Marian Kaiser - Gdańsk
8 Częstochowa Marian Kaiser - Gdańsk Mieczysław Połukard - Bydgoszcz Joachim Maj - Rybnik
9 Warszawa Henryk Żyto - Gdańsk Stefan Kępa - Rzeszów Marian Kaiser - Gdańsk
1962 8 finałów Marian Kaiser - Gdańsk Florian Kapała - Rzeszów Joachim Maj - Rybnik
1 Rzeszów Florian Kapała - Rzeszów Marian Kaiser - Gdańsk Paweł Waloszek - Świętochłowice
2 Wrocław Marian Kaiser - Gdańsk Joachim Maj - Rybnik Henryk Żyto - Leszno
3 Bydgoszcz Marian Kaiser - Gdańsk Florian Kapała - Rzeszów Henryk Żyto - Leszno
4 Gorzów Marian Kaiser - Gdańsk Stefan Kępa - Rzeszów Paweł Waloszek - Świętochłowice
5 Rybnik Joachim Maj - Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik Florian Kapała - Rzeszów
6 Leszno Marian Kaiser - Gdańsk Florian Kapała - Rzeszów Konstanty Pociejkowicz - Wrocław
7 Częstochowa Marian Kaiser - Gdańsk Henryk Żyto - Leszno Joachim Maj - Rybnik
8 Gdańsk Paweł Waloszek - Świętochłowice Florian Kapała - Rzeszów Konstanty Pociejkowicz - Wrocław
1963 7 finałów Joachim Maj - Rybnik Andrzej Tkocz - Rybnik Henryk Żyto - Leszno
1 Gorzów Stanisław Tkocz - Rybnik Mieczysław Połukard - Bydgoszcz Henryk Żyto - Leszno
2 Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik Mieczysław Połukard - Bydgoszcz Paweł Waloszek - Świętochłowice
3 Leszno Joachim Maj - Rybnik Antoni Woryna - Rybnik Marian Kaiser - Gdańsk
4 Bydgoszcz Florian Kapała - Rzeszów Joachim Maj - Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik
5 Świętochłowice Joachim Maj - Rybnik Paweł Waloszek - Świętochłowice Henryk Żyto - Leszno
6 Wrocław Joachim Maj - Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik Henryk Żyto - Leszno
7 Gdańsk - - -
1964 7 finałów Andrzej Wyglenda - Rybnik Andrzej Pogorzelski - Gorzów Joachim Maj - Rybnik
1 Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik Andrzej Wyglenda - Rybnik Andrzej Pogorzelski - Gorzów
2 Gdańsk Andrzej Wyglenda - Rybnik Marian Kaiser - Gdańsk Zbigniew Podlecki - Gdańsk
3 Gorzów Joachim Maj - Rybnik Edmund Migoś - Gorzów Andrzej Pogorzelski - Gorzów
4 Rzeszów Stefan Kępa - Rzeszów Andrzej Pogorzelski - Gorzów Florian Kapała - Rzeszów
5 Świętochłowice Paweł Waloszek - Świętochłowice Andrzej Wyglenda - Rybnik Joachim Maj - Rybnik
6 Bydgoszcz Andrzej Wyglenda - Rybnik Andrzej Pogorzelski - Gorzów Edward Kupczyński - Bydgoszcz
7 Wrocław Andrzej Pogorzelski - Gorzów Zbigniew Podlecki - Gdańsk Adolf Słaboń - Wrocław
1965 8 finałów Stanisław Tkocz - Rybnik Andrzej Pogorzelski - Gorzów Antoni Woryna - Rybnik
1 Zielona Góra Andrzej Pogorzelski - Gorzów Antoni Woryna - Rybnik Andrzej Wyglenda - Rybnik
2 Rybnik Andrzej Wyglenda - Rybnik Joachim Maj - Rybnik Paweł Waloszek - Świętochłowice
3 Świętochłowice Stanisław Tkocz - Rybnik Paweł Waloszek - Świętochłowice Zbigniew Podlecki - Gdańsk
4 Gorzów Andrzej Pogorzelski - Gorzów Antoni Woryna - Rybnik Joachim Maj - Rybnik
5 Toruń Marian Rose - Toruń Zbigniew Podlecki - Gdańsk Stanisław Tkocz - Rybnik
6 Gdańsk Zbigniew Podlecki - Gdańsk Paweł Waloszek - Świętochłowice Jerzy Trzeszkowski - Wrocław
7 Bydgoszcz Mieczysław Połukard - Bydgoszcz Stanisław Tkocz - Rybnik Edmund Migoś - Gorzów
8 Wrocław Antoni Woryna - Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik Konstanty Pociejkowicz - Wrocław
1966 7 finałów Andrzej Pogorzelski - Gorzów Paweł Waloszek - Świętochłowice Andrzej Wyglenda - Rybnik
1 Zielona Góra Zbigniew Podlecki - Gdańsk Joachim Maj - Rybnik Andrzej Wyglenda - Rybnik
2 Poznań Jerz Trzeszkowski - Wrocław Andrzej Pogorzelski - Gorzów Zbigniew Podlecki - Gdańsk
3 Bydgoszcz Paweł Waloszek - Świętochłowice Andrzej Pogorzelski - Gorzów Marian Rose - Toruń
4 Nowa Huta Andrzej Pogorzelski - Gorzów Konstanty Pociejkowicz - Wrocław Paweł Waloszek - Świętochłowice
5 Poznań Paweł Waloszek - Świętochłowice Antoni Woryna - Rybnik Marian Kaiser - Gdańsk
6 Rybnik Andrzej Wyglenda - Rybnik Andrzej Pogorzelski - Gorzów Joachim Maj - Rybnik
7 Gorzów Andrzej Pogorzelski - Gorzów Jerzy Padewski - Gorzów Joachim Maj - Rybnik
1967 8 finałów Antoni Woryna - Rybnik Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Andrzej Wyglenda - Rybnik
1 Rzeszów Andrzej Wyglenda - Rybnik Antoni Woryna - Rybnik Zygmunt Pytko - Tarnów
2 Rybnik Antoni Woryna - Rybnik Andrzej Wyglenda - Rybnik Joachim Maj - Rybnik
3 Częstochowa Andrzej Pogorzelski - Gorzów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Stanisław Rurarz - Częstochowa
4 Poznań Antoni Woryna - Rybnik Zbigniew Podlecki - Gdańsk Stanisław Tkocz - Rybnik
5 Gdańsk Andrzej Wyglenda - Rybnik Jerzy Trzeszkowski - Wrocław Antoni Woryna - Rybnik
6 Tarnów Stanisław Tkocz - Rybnik Marian Rose - Toruń Paweł Waloszek - Świętochłowice
7 Bydgoszcz Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Andrzej Pogorzelski - Gorzów Konstanty Pociejkowicz - Wrocław
8 Ostrów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Antoni Woryna - Rybnik Paweł Waloszek - Świętochłowice
1968 8 finałów Paweł Waloszek - Świętochłowice Zygmunt Pytko - Tarnów Stanisław Tkocz - Rybnik
1 Rybnik Antoni Woryna - Rybnik Stanisław Tkocz - Rybnik Paweł Waloszek - Świętochłowice
2 Wrocław Jerzy Trzeszkowski - Wrocław Konstanty Pociejkowicz - Wrocław Paweł Waloszek - Świętochłowice
3 Tarnów Andrzej Tanaś - Tarnów Stanisław Tkocz - Rybnik Jan Mucha - Świętochłowice
4 Gdańsk Konstanty Pociejkowicz - Wrocław Edmund Migoś - Gorzów Jerzy Trzeszkowski - Wrocław
5 Toruń Paweł Waloszek - Świętochłowice Antoni Woryna - Rybnik Zygmunt Pytko - Tarnów
6 Gorzów Paweł Waloszek - Świętochłowice Edmund Migoś - Gorzów Jerzy Padewski - Gorzów
7 Ostrów Andrzej Wyglenda - Rybnik Zygmunt Pytko - Tarnów Zygmunt Malinowski - Częstochowa
8 Bydgoszcz Zygfryd Fridek - Opole Paweł Waloszek - Świętochłowice Edmund Migoś - Gorzów
1969 8 finałów Edward Jancarz - Gorzów Andrzej Pogorzelski - Gorzów Andrzej Wyglenda - Rybnik
1 Częstochowa Zbigniew Podlecki - Gdańsk Andrzej Pogorzelski - Gorzów Zdzisław Dobrucki - Leszno
2 Wrocław Andrzej Wyglenda - Rybnik Edward Jancarz - Gorzów Antoni Woryna - Rybnik
3 Gdańsk Andrzej Wyglenda - Rybnik Zbigniew Podlecki - Gdańsk Zdzisław Dobrucki - Leszno
4 Świętochłowice Edward Jancarz - Gorzów Stanisław Tkocz - Rybnik Zbigniew Podlecki - Gdańsk
5 Gorzów Edward Jancarz - Gorzów Zbigniew Podlecki - Gdańsk Andrzej Wyglenda - Rybnik
6 Bydgoszcz Edward Jancarz - Gorzów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Andrzej Wyglenda - Rybnik
7 Rzeszów Andrzej Pogorzelski - Gorzów Edward Jancarz - Gorzów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
8 Rybnik Paweł Waloszek - Świętochłowice Jerzy Gryt - Rybnik Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
1970 8 finałów Jan Mucha - Świętochłowice Paweł Waloszek - Świętochłowice Andrzej Wyglenda - Rybnik
1 Leszno Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Jerzy Szczakiel - Opole Stanisław Kasa - Bydgoszcz
2 Świętochłowice Jan Mucha - Świętochłowice Paweł Waloszek - Świętochłowice Jerzy Szczakiel - Opole
3 Rybnik Antoni Woryna - Rybnik Jan Mucha - Świętochłowice Paweł Waloszek - Świętochłowice
4 Bydgoszcz Andrzej Wyglenda - Rybnik Jan Mucha - Świętochłowice Jerzy Szczakiel - Opole
5 Gorzów Andrzej Wyglenda - Rybnik Jan Mucha - Świętochłowice Paweł Waloszek - Świętochłowice
6 Opole Antoni Woryna - Rybnik Zygfryd Friedek - Opole Paweł Waloszek - Świętochłowice
7 Wrocław Paweł Waloszek - Świętochłowice Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Zygfryd Friedek - Opole
8 Gdańsk Paweł Waloszek - Świętochłowice Jan Mucha - Świętochłowice Józef Jarmuła - Świętochłowice
1971 7 finałów Antoni Woryna - Rybnik Paweł Waloszek - Świętochłowice Jerzy Szczakiel - Opole
1 Gorzów Paweł Waloszek - Świętochłowice Jerzy Trzeszkowski - Wrocław Zygmunt Pytko - Tarnów
2 Opole Jerzy Szczakiel - Opole Zygmunt Pytko - Tarnów Jerzy Gryt - Rybnik
3 Rybnik Andrzej Wyglenda - Rybnik Antoni Woryna - Rybnik Zdzisław Dobrucki - Leszno
4 Bydgoszcz Antoni Woryna - Rybnik Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Zygfryd Friedek - Opole
5 Tarnów Antoni Woryna - Rybnik Jerzy Gryt - Rybnik Zygfryd Friedek - Opole
6 Wrocław Paweł Waloszek - Świętochłowice Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Antoni Woryna - Rybnik
7 Świętochłowice Paweł Waloszek - Świętochłowice Jan Mucha - Świętochłowice Józef Jarmuła - Świętochłowice
1972 8 finałów Edward Jancarz - Gorzów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Marek Cieślak - Częstochowa
1 Częstochowa Marek Cieślak - Częstochowa Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Edward Jancarz - Gorzów
2 Gorzów Paweł Waloszek - Świętochłowice Edward Jancarz - Gorzów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
3 Opole Edward Jancarz - Gorzów Andrzej Wyglenda - Rybnik Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
4 Bydgoszcz Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Edward Jancarz - Gorzów Jerzy Gryt - Rybnik
5 Chorzów Marek Cieślak - Częstochowa Paweł Waloszek - Świętochłowice Zenon Plech - Gorzów
6 Poznań Jerzy Gryt - Rybnik Zenon Plech - Gorzów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
7 Wrocław Marek Cieślak - Częstochowa Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Edward Jancarz - Gorzów
8 Zielona Góra Edward Jancarz - Gorzów Zenon Plech - Gorzów Paweł Waloszek - Świętochłowice
1973 8 finałów Zenon Plech - Gorzów Edward Jancarz - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice
1 Gorzów Zenon Plech - Gorzów Marek Cieślak - Częstochowa Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
2 Leszno Zenon Plech - Gorzów Edward Jancarz - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice
3 Zielona Góra Zbigniew Marcinkowski - Zielona Góra Jan Mucha - Świętochłowice Zenon Plech - Gorzów
4 Opole Jerzy Szczakiel - Opole Zenon Plech - Gorzów Edward Jancarz - Gorzów
5 Częstochowa Zenon Plech - Gorzów Marek Cieślak - Częstochowa Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
6 Chorzów Edward Jancarz - Gorzów Henryk Żyto - Leszno Paweł Waloszek - Świętochłowice
7 Bydgoszcz Zenon Plech - Gorzów Jerzy Szczakiel - Opole Jerzy Kowalski - Leszno
8 Chorzów Paweł Waloszek - Świętochłowice Andrzej Wyglenda - Rybnik Antoni Fojcik - Rybnik
1974 6 finałów Zenon Plech - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice Edward Jancarz - Gorzów
1 Rybnik Zenon Plech - Gorzów Andrzej Tkocz - Rybnik Jerzy Gryt - Rybnik
2 Bydgoszcz Andrzej Tanaś - Tarnów Jan Mucha - Świętochłowice Zenon Plech - Gorzów
3 Leszno Zenon Plech - Gorzów Bogdan Nowak - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice
4 Częstochowa Zenon Plech - Gorzów Andrzej Jurczyński - Częstochowa Edward Jancarz - Gorzów
5 Zielona Góra Marek Cieślak - Częstochowa Zenon Plech - Gorzów Edward Jancarz - Gorzów
6 Gorzów Zenon Plech - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice Paweł Waloszek - Świętochłowice
1975 8 finałów Edward Jancarz - Gorzów Zenon Plech - Gorzów Bogusław Nowak - Gorzów
1 Wrocław Zygfryd Kostka - Wrocław Piotr Bruzda - Wrocław Zenon Plech - Gorzów
2 Częstochowa Marek Cieślak - Częstochowa Zenon Urbaniec - Częstochowa Henryk Gluecklich - Bydgoszcz
3 Rybnik Edward Jancarz - Gorzów Paweł Waloszek - Świętochłowice Piotr Pyszny - Rybnik
4 Gorzów Zenon Plech - Gorzów Marek Cieślak - Częstochowa Edward Jancarz - Gorzów
5 Leszno Bogusław Nowak - Gorzów Jerzy Rembas - Gorzów Andrzej Jurczyński - Częstochowa
6 Opole Jerzy Szczakiel - Opole Franciszek Stach - Opole Edward Jancarz - Gorzów
7 Bydgoszcz Edward Jancarz - Gorzów Henryk Gluecklich - Bydgoszcz Zenon Plech - Gorzów
8 Gdańsk Bogusław Nowak - Gorzów Edward Jancarz - Gorzów Jerzy Rembas - Gorzów
1976 4 finały Marek Cieślak - Częstochowa Edward Jancarz - Gorzów Jerzy Rembas - Gorzów
1 Opole Jan Mucha - Świętochłowice Edward Jancarz - Gorzów Marek Cieślak - Częstochowa
2 Leszno Jerzy Rembas - Gorzów Jerzy Kowalski - Leszno Edward Jancarz - Gorzów
3 Gorzów Marek Cieślak - Częstochowa Jerzy Rembas - Gorzów Edward Jancarz - Gorzów
4 Częstochowa Marek Cieślak - Częstochowa Edward Jancarz - Gorzów Andrzej Jurczyński - Częstochowa
1977 4 finały Jerzy Rembas - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice Bogusław Nowak - Gorzów
1 Opole Jerzy Rembas - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice Andrzej Tkocz - Rybnik
2 Leszno Bogusław Nowak - Gorzów Wojciech Kaczmarek - Gniezno Jan Mucha - Świętochłowice
3 Gorzów Jerzy Rembas - Gorzów Jan Mucha - Świętochłowice Wojciech Kaczmarek - Gniezno
4 Częstochowa Jan Mucha - Świętochłowice Jerzy Rembas - Gorzów Bogusław Nowak - Gorzów
1978 Chorzów Zenon Plech - Gorzów Bolesław Proch - Gorzów Andrzej Huszcza - Zielona Góra
1979 4 finały Robert Słaboń - Wrocław Piotr Pyszny - Rybnik Mariusz Okoniewski - Leszno
1 Częstochowa Robert Słaboń - Wrocław Jacek Goerlitz - Opole Jerzy Rembas - Gorzów
2 Gdańsk Piotr Pyszny - Rybnik Robert Słaboń - Wrocław Mariusz Okoniewski - Leszno
3 Chorzów Robert Słaboń - Wrocław Jerzy Kochman - Świętochłowice Henryk Olszak - Zielona Góra
4 Rybnik Piotr Pyszny - Rybnik Robert Słaboń - Wrocław Jan Ząbik - Toruń
1980 4 finały Robert Słaboń - Wrocław Eugeniusz Błaszak - Gniezno Bernard Jąder - Leszno
1 Rybnik Jerzy Kochman - Świętochłowice Jacek Goerlitz - Opole Robert Słaboń - Wrocław
2 Wrocław Robert Słaboń - Wrocław Eugeniusz Błaszak - Gniezno Bernard Jąder - Leszno
3 Toruń Eugeniusz Błaszak - Gniezno Bernard Jąder - Leszno Leon Kujawski - Gniezno
4 Leszno Robert Słaboń - Wrocław Włodzimierz Heliński - Leszno Marek Kępa - Lublin
1981 4 finały Bolesław Proch - Bydgoszcz Leonard Raba - Opole
Jan Ząbik - Toruń
1 Wrocław Leonard Raba - Opole Jerzy Kochman - Świętochłowice Bolesław Proch - Bydgoszcz
2 Bydgoszcz Wojciech Żabiałowicz - Toruń Bernard Jąder - Leszno Bolesław Proch - Bydgoszcz
3 Grudziądz Bolesław Proch - Bydgoszcz Jerzy Kochman - Świętochłowice Marek Towalski - Gorzów
4 Leszno Leonard Raba - Opole Alfred Siekierka - Opole Jan Ząbik - Toruń
1982 Leszno Roman Jankowski - Leszno
Wojciech Żabiałowicz - Toruń
Mirosław Berliński - Gdańsk
1983 Leszno Jan Krzystyniak - Zielona Góra Mirosław Berliński - Gdańsk Andrzej Huszcza - Zielona Góra
1984 Wrocław Roman Jankowski - Leszno Grzegorz Dzikowski - Gdańsk Leonard Raba - Opole
1985 3 finały
Wojciech Żabiałowicz - Toruń
Mirosław Berliński - Gdańsk Maciej Jaworek - Zielona Góra
1 Opole Mirosław Berliński - Gdańsk Jan Krzystyniak - Leszno Zenon Plech - Gdańsk
2 Gdańsk Mirosław Berliński - Gdańsk Jan Krzystyniak - Leszno Wojciech Żabiałowicz - Toruń
3 Zielona Góra Wojciech Żabiałowicz - Toruń Maciej Jaworek - Zielona Góra Wiesław Pawlak - Zielona Góra
1986 4 finały Roman Jankowski - Leszno
Wojciech Żabiałowicz - Toruń
Andrzej Huszcza - Zielona Góra
1 Częstochowa Roman Jankowski - Leszno Wojciech Żabiałowicz - Toruń Andrzej Huszcza - Zielona Góra
2 Rybnik Zenon Kasprzak - Leszno Grzegorz Dzikowski - Gdańsk Andrzej Huszcza - Zielona Góra
3 Gniezno Ryszard Dołomisiewicz - Bydgoszcz Roman Jankowski - Leszno Wojciech Żabiałowicz - Toruń
4 Wrocław Roman Jankowski - Leszno Maciej Jaworek - Zielona Góra Andrzej Huszcza - Zielona Góra
1987 4 finały Krzysztof Kasprzak - Leszno
Wojciech Żabiałowicz - Toruń
Roman Jankowski - Leszno
1 Gdańsk Andrzej Huszcza - Zielona Góra Zbigniew Krakowski - Leszno Piotr Świst - Rzeszów
2 Rzeszów Zenon Kasprzak - Leszno Roman Jankowski - Leszno Wojciech Załuski - Opole
3 Opole Roman Jankowski - Leszno Zenon Kasprzak - Leszno Zbigniew Krakowski - Leszno
4 Wrocław Cezary Owiżyc - Gorzów Zenon Kasprzak - Leszno Wojciech Żabiałowicz - Toruń
1988 4 finały Piotr Świst - Gorzów Jan Krzystyniak - Leszno Krzysztof Kasprzak - Leszno
1 Toruń Andrzej Huszcza - Zielona Góra Jarosław Olszewski - Gdańsk Piotr Świst - Rzeszów
2 Gniezno Jan Krzystyniak - Zielona Góra Piotr Świst - Gorzów Zenon Kasprzak - Leszno
3 Gorzów Dariusz Stenka - Gdańsk Piotr Świst - Gorzów Antoni Skupień - Rybnik
4 Wrocław Jan Krzystyniak - Zielona Góra Andrzej Huszcza - Zielona Góra Piotr Świst - Rzeszów
1989 2 finały Wojciech Załuski - Opole Andrzej Huszcza - Zielona Góra Janusz Stachyra - Rzeszów
1 Tarnów Wojciech Załuski - Opole Andrzej Huszcza - Zielona Góra Janusz Stachyra - Rzeszów
2 Wrocław Andrzej Huszcza - Zielona Góra Wojciech Załuski - Opole Henryk Piekarski - Wrocław
1990 6 finałów Mirosław Korbel - Rybnik Roman Jankowski - Leszno Jacek Gomólski - Gniezno
1 Toruń Jan Krzystyniak - Zielona Góra Jacek Gomólski - Gniezno Eugeniusz Skupień - Rybnik
2 Rybnik Eugeniusz Skupień - Rybnik Roman Jankowski - Leszno Zenon Kasprzak - Leszno
3 Zielona Góra Jarosław Szymkowiak - Zielona Góra Roman Jankowski - Leszno Mirosław Korbel - Opole
4 Leszno Zenon Kasprzak - Leszno Tomasz Gollob - Bydgoszcz Roman Jankowski - Leszno
5 Rzeszów Mirosław Korbel - Rybnik Sławomir Drabik - Częstochowa Janusz Stachyra - Rzeszów
6 Wrocław Henryk Piekarski - Wrocław Roman Jankowski - Leszno Jacek Gomólski - Gniezno
1991 2 finały Sławomir Drabik - Częstochowa Andrzej Huszcza - Zielona Góra Piotr Pawlicki - Leszno
1 Gdańsk Jarosław Olszewski - Gdańsk Sławomir Drabik - Częstochowa Andrzej Huszcza - Zielona Góra
2 Wrocław Kelvin Tatum - Anglia Sławomir Drabik - Częstochowa Vaclav Milik - Czechosłowacja
1992 Wrocław Tomasz Gollob - Bydgoszcz Roman Jankowski - Leszno
Krzysztof Kuczwalski - Toruń
1993 Wrocław Dariusz Śledź - Wrocław Jerzy Mordel - Lublin Jan Krzystyniak - Rzeszów
1994 Wrocław Tomasz Gollob - Bydgoszcz Dariusz Śledź - Wrocław
Jacek Krzyżaniak - Toruń
1995 Wrocław Tomasz Gollob - Bydgoszcz Jarosław Olszewski - Gdańsk
Tomasz Bajerski - Toruń
1996 Wrocław Jacek Gollob - Bydgoszcz Tomasz Gollob - Bydgoszcz Roman Jankowski - Leszno
1997 Wrocław Tomasz Gollob - Bydgoszcz Tomasz Bajerski - Gorzów Sebastian Ułamek - Częstochowa
1998 Wrocław Jacek Gollob - Bydgoszcz Rafał Dobrucki - Piła Piotr Świst - Rzeszów
1999 Wrocław Jacek Krzyżaniak - Wrocław Robert Sawina - Gniezno Rafał Dobrucki - Piła
2000 Wrocław Tomasz Gollob - Bydgoszcz Sebastian Ułamek - Gdańsk Andrzej Huszcza - Zielona Góra
2001 Wrocław Piotr Protasiewicz - Bydgoszcz Robert Sawina - Wrocław Sebastian Ułamek - Wrocław
2002 Bydgoszcz Tomasz Gollob - Bydgoszcz Jacek Gollob - Bydgoszcz Piotr Protasiewicz - Bydgoszcz
2003 Wrocław Rafał Okoniewski - Zielona Góra Tomasz Jędrzejak - Wrocław Jarosław Hampel - Wrocław
2004 Bydgoszcz
Wiesław Jaguś - Toruń
Tomasz Gapiński - Wrocław Grzegorz Walasek - Częstochowa
2005 Rybnik Janusz Kołodziej - Tarnów Damian Baliński - Leszno Krzysztof Słaboń - Wrocław
2006 Częstochowa Tomasz Gollob - Tarnów Sebastian Ułamek - Częstochowa Piotr Protasiewicz - Bydgoszcz
2007 Bydgoszcz Grzegorz Walasek - Zielona Góra Rafał Dobrucki - Rzeszów Krzysztof Kasprzak - Leszno
2008 Wrocław Damian Baliński - Leszno Jarosław Hampel - Leszno
Miedziński Adrian - Toruń
2009 Zielona Góra Janusz Kołodziej - Tarnów Piotr Protasiewicz - Zielona Góra Krzysztof Kasprzak - Leszno
2010 Częstochowa Janusz Kołodziej - Leszno
Miedziński Adrian - Toruń
Piotr Protasiewicz - Zielona Góra
2011 Toruń
Miedziński Adrian - Toruń
Piotr Protasiewicz - Zielona Góra Janusz Kołodziej - Leszno
2012 Gorzów Piotr Pawlicki - Leszno Grzegorz Zengota - Częstochowa Przemysław Pawlicki - Leszno
2013 Rawicz Maciej Janowski - Tarnów
Miedziński Adrian - Toruń
Jarosław Hampel - Zielona Góra
2014 Rawicz Przemysław Pawlicki - Leszno Kacper Gomólski - Tarnów Grzegorz Walasek - Częstochowa
2015 Lublin Przemysław Pawlicki - Leszno Mirosław Jabłoński - Rzeszów Piotr Pawlicki - Leszno
2016 Tarnów Patryk Dudek - Zielona Góra Bartosz Zmarzlik - Gorzów Janusz Kołodziej - Tarnów
2017 Zielona Góra Przemysław Pawlicki - Gorzów Janusz Kołodziej - Leszno Piotr Pawlicki - Leszno

Podziękowania za pomoc w opracowaniu tabeli
dla Marka Maliszewskiego

medalowe zdobycze KLUBÓW
w Złotym Kasku
Liczba
finałów
w mieście
stan na dzień
2017-10-31
medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW
w Złotym Kasku
Klub Klub
11 4 2 19 1 Tomasz Gollob 7 1  
2 Roman Jankowski 3 2 2
3 Edward Jancarz 3 2 1
4 Janusz Kołodziej 3 1 2
10 9 4 17 5 Zenon Plech 3 1  
6 Przemysław Pawlicki 3   1
7 Jacek Gollob 2 1  
8 Antoni Woryna 2   1
10 7 11 13 9 Robert Słaboń 2    
10 Andrzej Pogorzelski 1 3  
11 Paweł Waloszek 1 3  
12 Wojciech Żabiałowicz 1 3  
6 2 8 18 13 Piotr Protasiewicz 1 2 3
14 Adrian Miedziński 1 2 1
15 Jan Mucha 1 2 1
16 Jan Krzystyniak 1 1 1
4 4 7 9 17 Florian Kapała 1 1  
18 Damian Baliński 1 1  
19 Dariusz Śledź 1 1  
20 Bolesław Proch 1 1  
4 4 3 32 21 Andrzej Wyglenda 1   4
22 Krzysztof Kasprzak 1   3
23 Joachim Maj 1   2
24 Grzegorz Walasek 1   2
3 5 5 6 25 Piotr Pawlicki 1   2
26 Jacek Krzyżaniak 1   1
27 Jerzy Rembas 1   1
28 Marek Cieślak 1   1
2 5 1 6 29 Marian Kaiser 1   1
30 Piotr Pawlicki - Senior 1   1
31 Piotr Świst 1   1
32 Stanisław Tkocz 1   1
2 2 4 14 33 Wiesław Jaguś 1    
34 Mirosław Korbel 1    
35 Rafał Okoniewski 1    
36 Sławomir Drabik 1    
2 2 3 5 37 Maciej Janowski 1    
38 Wojciech Załuski 1    
39 Dudek Patryk 1    
40 Andrzej Huszcza   2 4
1 5 2 14 41 Sebastian Ułamek   2 2
42 Mirosław Berliński   2 1
43 Rafał Dobrucki   2 1
44 Robert Sawina   2  
1 3 3 7 45 Henryk Gluecklich   2  
46 Jarosław Hampel   1 2
47 Tomasz Bajerski   1 1
48 Leonard Raba   1 1
1 1 2 9 49 Henryk Żyto   1 1
50 Andrzej Tkocz   1  
51 Eugeniusz Błaszak   1  
52 Grzegorz Dzikowski   1  
  2 1 2 53 Grzegorz Zengota   1  
54 Jerzy Mordel   1  
55 Piotr Pyszny   1  
56 Tomasz Gapiński   1  
  1 1 - 57 Tomasz Jędrzejak   1  
58 Zygmunt Pytko   1  
59 Kacper Gomólski   1  
60 Mirosław Jabłoński   1  
  1   1 61 Zmarzlik Bartosz   1  
62 Bogusław Nowak     2
63 Krzysztof Kuczwalski     1
64 Jan Ząbik     1
      5 65 Krzysztof Słaboń     1
66 Janusz Stachyra     1
67 Jerzy Szczakiel     1
68 Bernard Jąder     1
      5 69 Jacek Gomólski     1
70 Maciej Jaworek     1
71 Mariusz Okoniewski     1
      2        
       
      2        
       
      2        
       
      1        
       
      1        
       

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt