indywidualne mistrzostwa polski (IMP)


Rozgrywki prowadzone pod patronatem PZM o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski (IMP) i nagrody PZM. Historia IMP sięga roku 1932, gdy na torze w Mysłowicach wyłoniono pierwszych tryumfatorów tych rozgrywek. Zawodnicy zostali wówczas podzieleni na trzy kategorie uzależnione od pojemności silnika. W kategorii doo 250 ccm zwyciężył Alfred Weyel z Unii Poznań, kategoria do 350 ccm dała zwycięstwo Rudolfowi Breslauerowi ze Śląska KM Katowice, natomiast kategoria powyżej 350 ccm to tryumf ponownie Rudolfa Breslauera, który startował na tej samej maszynie co w klasie do 350 ccm.

Od 1949 roku rozgrywki IMP toczą się w praktycznie niezmienionej formule, choć sam system na przełomie lat ulegał zmianom. W latach 1949-1952 przeprowadzono trzy jednodniowe finały z udziałem najpierw trzynastu (trzynaście wyścigów), a później szesnastu (szesnaście wyścigów). W okresie od 1953 do 1956 roku o tytule decydowała seria turniejów finałowych rozgrywanych na kilku różnych torach W latach 1987 i 1988 o podziale medali IMP decydowały finały dwudniowe, rozgrywane na tym samym torze. W pozostałych sezonach IMP wyłaniano w finałach jednodniowych.

Od 1957 roku gospodarzem finału IMP jest (z małymi wyjątkami) klub Drużynowego Mistrza Polski z poprzedniego sezonu.- od zasady tej odstąpiono w roku 1960 (ze względu na przebudowę stadionu w Częstochowie), z czasem wprowadzono zasadę, że finał IMP nie może odbyć się na tym samym torze więcej niż dwa razy z rzędu.

Początkowo uczestników finału IMP wyznaczała komisja sportowa PZM, później finały poprzedzone były eliminacjami. - najczęściej cztery ćwierćfinały i dwa półfinały, choć zdarzało się, że przed ćwierćfinałami przeprowadzano rundy wstępne (dwie lub cztery) lub eliminacje rozpoczynały się do półfinałów.

najlepszym uczestnikom finałów IMP przyznaje się tytuły:
    za I miejsce - Indywidualnego Mistrza Polski
        za II miejsce - Indywidualnego wicemistrza Mistrza Polski
            za III miejsce - Indywidualnego drugiego wicemistrza Mistrza Polski

Tryumfator obok nagród okolicznościowych otrzymuje dwie nagrody przechodnie - puchar Józefa Dochy i od 1963 roku czapkę Kadyrowa, a od roku 2004 czapkę Ułańską.

Źródło: Wiesław Dobruszek; "Żużlowe ABC" t. I; Leszno 2004

Medaliści
Indywidualnych Mistrzostw Polski
Rok Miejsce
1932 Mysłowice Alfred Weyl
Poznań
Urbanke
Bielsko
Chrostek
Katowice
    Rudolf Breslauer
Katowice
Alfons Źiółkowski
Poznań
Marian Malicki
Poznań
    Rudolf Breslauer
Katowice
Edward Langer
Warszawa
Czesław Gębala
Kraków
1933 Mysłowice Alfred Weyl
Poznań
Dziech
Bielsko
Fabijaniak
Mysłowice
    Leopold Baron
Bielsko
Edward Langer
Warszawa
 
    Leopold Baron
Bielsko
Edward Langer
Warszawa
Franciszek Kempka
Sosnowiec
1935 Bydgoszcz Jan Witkowski
Bydgoszcz
Erwin Geyer
Cieszyn
Jan Krysta
Bielsko
1947 Rawicz Bolesław Dobrowolski
Leszno
Władysław Gątkiewicz
Grudziądz
 
  Chorzów Zygmunt Śmigiel
Bydgoszcz
Alfred Smoczyk
 Leszno
 
  Gdynia Eryk Pierzchała
Rybnik
Marian Nowacki
 Rawicz
 
  Katowice Tadeusz Wikaryjczyk
Gdynia
Stanisław Brun
Warszawa
 
1949 Leszno Alfred Smoczyk
Leszno
Eugeniusz Zendrowski
Warszawa
Józef Paluch
Bytom
1950 Kraków Józef Olejniczak
Leszno
Tadeusz Kołeczek
Łódź
Florian Kapała
Rawicz
1951 Wrocław Włodzimierz Szwendrowski
Łódź
Alferd Spyra
Rybnik
Zbigniew Raniszewski
Bydgoszcz/Toruń
1952 Wrocław Edward Kupczyński
Wrocław
Tadeusz Fijałkowski
Warszawa
Janusz Suchecki
Warszawa
1953 4 finały Florian Kapała
Rawicz
Bolesław Bonin
Bydgoszcz
Tadeusz Fijałkowski
Warszawa
1 Rybnik Marian Kuśnierek
Leszno
Bolesław Bonin
Bydgoszcz
Tadeusz Fijałkowski
Warszawa
2 Warszawa Florian Kapała
Rawicz
Tadeusz Fijałkowski
Warszawa
Józef Olejniczak
Leszno
3 Leszno Bolesław Bonin
Bydgoszcz
Tadeusz Fijałkowski
Warszawa
Florian Kapała
Rawicz
4 Wrocław Florian Kapała
Rawicz
Bolesław Bonin
Bydgoszcz
Tadeusz Fijałkowski
Warszawa
1954 5 finałów Mieczysław Połukard
 Wrocław
Janusz Suchecki
Warszawa
Edward Kupczyński
Wrocław
1 Wrocław Józef Olejniczak
Leszno
Edward Kupczyński
Wrocław
Eugeniusz Nazimek
Bydgoszcz
2 Katowice Mieczysław Połukard
Wrocław
Edward Kupczyński
Wrocław
Zbigniew Raniszewski
Bydgoszcz/Toruń
3 Leszno Andrzej Krzesiński
Leszno
Janusz Suchecki
Warszawa
Włodzimierz Szwendrowski
Łódź
4 Bydgoszcz Edward Kupczyński
Wrocław
Mieczysław Połukard
Wrocław
Zbigniew Raniszewski
Bydgoszcz/Toruń
5 Warszawa Mieczysław Połukard
 Wrocław
Janusz Suchecki
Warszawa
Włodzimierz Szwendrowski
Łódź
1955 4 finały Włodzimierz Szwendrowski
Łódź
Andrzej Krzesiński
Leszno
Zbigniew Raniszewski
Bydgoszcz/Toruń
1 Rybnik Andrzej Krzesiński
Leszno
Zbigniew Raniszewski
Bydgoszcz/Toruń
Florian Kapała
Rawicz
2 Leszno Edward Kupczyński
Wrocław
Włodzimierz Szwendrowski
Łódź
Florian Kapała
Rawicz
3 Bydgoszcz Włodzimierz Szwendrowski
Łódź
Zbigniew Raniszewski
Bydgoszcz/Toruń
Andrzej Krzesiński
Leszno
4 Wrocław Włodzimierz Szwendrowski
Łódź
Zbigniew Raniszewski
Bydgoszcz/Toruń
Florian Kapała
Rawicz
1956 3 finały Florian Kapała
Rawicz
Edward Kupczyński
Wrocław
Stanisław Tkocz
Rybnik
1 Rzeszów Florian Kapała
Rawicz
Edward Kupczyński
Wrocław
Stanisław Tkocz
Rybnik
2 Leszno Florian Kapała
Rawicz
Stanisław Tkocz
Rybnik
Edward Kupczyński
Wrocław
3 Bydgoszcz Florian Kapała
Rawicz
Mieczysław Połukard
Bydgoszcz
Tadeusz Teodorowicz
Wrocław
1957 Rybnik Marian Kaiser
Warszawa
Joachim Maj
Rybnik
Edward Kupczyński
Wrocław
1958 Rybnik Stanisław Tkocz
Rybnik
Edward Kupczyński
Wrocław
Joachim Maj
Rybnik
1959 Rybnik Stefan Kwoczała
Częstochowa
Jan Malinowski
Rzeszów
Florian Kapała
Rzeszów
1960 Rybnik Konstanty Paciejkowicz
 Wrocław
Marian Kaiser
Gdańsk
Bernard Kacperak
Częstochowa
1961 Rzeszów Florian Kapała
Rzeszów
Marian Kaiser
Gdańsk
Henryk Żyto
Leszno
1962 Rzeszów Florian Kapała
Rzeszów
Henryk Żyto
Leszno
Joachim Maj
Rybnik
1963 Rybnik Henryk Żyto
Leszno
Joachim Maj
Rybnik
Marian Kaiser
Gdańsk
1964 Rybnik Andrzej Wyględa
Rybnik
Joachim Maj
Rybnik
Andrzej Pogorzelski
Gorzów
1965 Rybnik Stanisław Tkocz
Rybnik
Andrzej Wyględa
Rybnik
Andrzej Pogorzelski
Gorzów
1966 Rybnik Antoni Woryna
Rybnik
    
Marian Rose
Toruń
Andrzej Pogorzelski
Gorzów
1967 Rybnik Zygmunt Pytko
Tarnów
Antoni Woryna
Rybnik
Zygfryd Friedek
Opole
1968 Rybnik Andrzej Wyględa
Rybnik
Edmund Migoś
Gorzów
Edward Jancarz
Gorzów
1969 Rybnik Andrzej Wyględa
Rybnik
Paweł Waloszek
Świętochłowice
Jerzy Trzeszkowski
Wrocław
1970 Gorzów Edmund Migoś
Gorzów
Andrzej Wyględa
Rybnik
Antoni Woryna
Rybnik
1971 Rybnik Jerzy Gryt
Rybnik
Jerzy Szczakiel
Opole
Andrzej Wyględa
Rybnik
1972 Bydgoszcz Zenon Plech
Gorzów
Paweł Waloszek
Świętochłowice
Henryk Glucklich
Bydgoszcz
1973 Rybnik Andrzej Wyględa
Rybnik
Jerzy Gryt
Rybnik
Bogusław Nowak
Gorzów
1974 Gorzów Zenon Plech
Gorzów
Edward Jancarz
Gorzów
Piotr Bruzda
Wrocław
1975 Częstochowa Edward Jancarz
Gorzów
Marek Cieślak
Częstochowa
Paweł Waloszek
Świętochłowice
1976 Gorzów Zdzisław Dobrucki
Leszno
Jerzy Rembas
Gorzów
Edward Jancarz
Gorzów
1977 Gorzów Bogusław Nowak
Gorzów
Andrzej Tkocz
Rybnik
Mieczysław Woźniak
Gorzów
1978 Gorzów Bernard Jąder
Leszno
Bolesław Proch
Gorzów
Robert Słaboń
Wrocław
1979 Gorzów Zenon Plech
Gorzów
Mieczysław Woźniak
Gorzów
Robert Słaboń
Wrocław
1980 Leszno Bernard Jąder
Leszno
Andrzej Huszcza
Zielona Góra
Henryk Olszak
Zielona Góra
1981 Leszno Roman Jankowski
Leszno
Zenon Plech
Gdańsk
Edward Jancarz
Gorzów
1982 Zielona Góra Andrzej Huszcza
Zielona Góra
Leonard Raba
Opole
Roman Jankowski
Leszno
1983 Gdańsk Edward Jancarz
Gorzów
Zenon Plech
Gdańsk
Andrzej Huszcza
Zielona Góra
1984 Gorzów Zenon Plech
Gdańsk
Jerzy Rembas
Gorzów
Andrzej Huszcza
Zielona Góra
1985 Gorzów Zenon Plech
Gdańsk
Bolesław Proch
Bydgoszcz
Maciej Jaworek
Zielona Góra
1986 Zielona Góra Maciej Jaworek
Zielona Góra
  
Wojciech Żabiałowicz
Toruń
Grzegorz Kuźniar
Rzeszów
1987 Toruń    
Wojciech Żabiałowicz
Toruń
Zenon Kasprzak
Leszno
Roman Jankowski
Leszno
1988 Leszno Roman Jankowski
Leszno
Jan Krzystyniak
Leszno
Zenon Kasprzak
Leszno
1989 Leszno Wojciech Załuski
Opole
Jan Krzystyniak
Leszno
Janusz Stachyra
Rzeszów
1990 Lublin Zanon Kasprzak
Leszno
Mirosław Korbel
Rybnik
Tomasz Gollob
Bydgoszcz
1991 Toruń Sławomir Drabik
Częstochowa
Wojciech Załuski
Opole
Sławomir Dudek
Zielona Góra
1992 Zielona Góra Tomasz Gollob
Bydgoszcz
Jarosław Szymkowiak
Zielona Góra
  
Robert Sawina
Toruń
1993 Bydgoszcz Tomasz Gollob
Bydgoszcz
  
Tomasz Świątkiewicz
Toruń
Piotr Świst
Gorzów
1994 Wrocław Tomasz Gollob
Bydgoszcz
  
Jacek Krzyżaniak
Toruń
Jarosław Olszewski
Gdańsk
1995 Wrocław Tomasz Gollob
Bydgoszcz
Piotr Świst
Gorzów
Rafał Dobrucki
Piła
1996 Warszawa Sławomir Drabik
Częstochowa
Adam Łabędzki
Leszno
Roman Jankowski
Leszno
1997 Częstochowa   
Jacek Krzyżaniak
Toruń
Sławomir Drabik
Częstochowa
Tomasz Gollob
Bydgoszcz
1998 Bydgoszcz Jacek Gollob
Bydgoszcz
Tomasz Gollob
Bydgoszcz
  
Wiesław Jaguś
Toruń
1999 Bydgoszcz Piotr Protasiewicz
Bydgoszcz
Tomasz Gollob
Bydgoszcz
Jacek Krzyżaniak
Wrocław
2000 Piła Jacek Gollob
Piła
Jarosław Hampel
Piła
Jacek Krzyżaniak
Wrocław
2001 Bydgoszcz Tomasz Gollob
Bydgoszcz
Robert Sawina
Wrocław
Sebastian Ułamek
Wrocław
2002 Toruń Tomasz Gollob
Bydgoszcz
Krzysztof Cegielski
Gniezno
Jacek Krzyżaniak
Wrocław,
Piotr Świst
Gorzów
2003 Bydgoszcz Rune Holta
Częstochowa
Tomasz Gollob
Bydgoszcz
Tomasz Jędrzejak
Wrocław
2004 Częstochowa Grzegorz Walasek
Częstochowa
Jarosław Hampel
Wrocław
Rune Holta
Częstochowa
2005 Tarnów Janusz Kołodziej
Tarnów
Tomasz Gollob
Tarnów
Jacek Gollob
Tarnów
2006 Tarnów Tomasz Gollob
Tarnów
   
Wiesław Jaguś
Toruń
Sebastian Ułamek
Częstochowa
2007 Wrocław Rune Holta
Tarnów
Tomasz Gollob
Tarnów
Damian Baliński
Leszno
2008 Leszno Adam Skórnicki
Poznań
Jarosław Hampel
Leszno
Grzegorz Walasek
Zielona Góra
2009 Toruń Tomasz Gollob
Gorzów
Kasprzak Krzysztof
Leszno
Kołodziej Janusz
Tarnów
2010 Zielona Góra Janusz Kołodziej
Leszno
Kasprzak Krzysztof
Tarnów
Rafał Dobrucki
Zielona Góra
2011 Leszno Jarosław Hampel
Leszno
Przemysław Pawlicki
Piła
Piotr Protasiewicz
Zielona Góra
2012 Zielona Góra Jędrzejak Tomasz
Wrocław
Rafał Okoniewski
Rzeszów
Krzysztof Buczkowski
Bydgoszcz
2013 Tarnów Janusz Kołodziej
Tarnów
Kasprzak Krzysztof
Gorzów
Janowski Maciej
Tarnów
2014 Zielona Góra Kasprzak Krzysztof
Gorzów
Piotr Pawlicki
Leszno
Janusz Kołodziej
Tarnów
2015 Gorzów Janowski Maciej
Wrocław
Zmarzlik Bartosz
Gorzów
Gapiński Tomasz
Gorzów
2016 Leszno Dudek Patryk
Zielona Góra
Piotr Pawlicki
Leszno
Janowski Maciej
Wrocław

Podziękowania za pomoc w opracowaniu tabeli
dla Marka Maliszewskiego

medalowe zdobycze KLUBÓW od roku 1949
w Indywidualnych Mistrzostwach Polski
Liczba
finałów
w mieście
stan na dzień
2016-10-31
medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW od roku 1949
w Indywidualnych Mistrzostwach Polski
Klub Zawodnik
11 9 6 12 1 Tomasz Gollob 8 5 2
2 Zenon Plech 5 2  
3 Florian Kapała 4   2
4 Andrzej Wyględa 4    
8 10 5 15 5 Janusz Kołodziej 3   2
6 Edward Jancarz 2 1 3
7 Sławomir Drabik 2 1  
8 Roman Jankowski 2   3
8 9 11 9 9 Jacek Gollob 2   1
10 Rune Holta 2   1
11 Stanisław Tkocz 2   1
12 Bernard Jąder 2    
8 5 6 9 13 Włodzimierz Szwendrowski 2    
14 Jarosław Hampel 1 3  
15 Krzysztof Kasprzak 1 3  
16 Edward Kupczyński 1 2 2
5 4 12 8 17 Marian Kaiser 1 2 1
18 Jacek Krzyżaniak 1 1 3
19 Andrzej Huszcza 1 1 2
20 Antoni Woryna 1 1 1
5 3 4 3 21 Henryk Żyto 1 1 1
22 Zanon Kasprzak 1 1 1
23 Wojciech Żabiałowicz 1 1  
24 Jerzy Gryt 1 1  
5 2 3 3 25 Edmunt Migoś 1 1  
26 Maciej Janowski 1   2
27 Bogusław Nowak 1   1
28 Grzegorz Walasek 1   1
3 4 3 1 29 Maciej Jaworek 1   1
30 Piotr Protasiewicz 1   1
31 Wojciech Załuski 1   1
32 Alfred Smoczyk 1    
3 2 8 6 33 Adam Skórnicki 1    
34 Józef Olejniczak 1    
35 Konstanty Paciejkowicz 1    
36 Mieczysław Połukard 1    
2 5 2 4 37 Stefan Kwoczała 1    
38 Tomasz Jędrzejak 1    
39 Zdzisław Dobrucki 1    
40 Zygmunt Pytko 1    
2 3 2 3 41 Dudek Patryk 1    
42 Joachim Maj   3 2
43 Paweł Waloszek   2 1
44 Andrzej Wyględa   2  
2 - 1 - 45 Bolesław Proch   2  
46 Jan Krzystyniak   2  
47 Jerzy Rembas   2  
48 Piotr Pawlicki - junior   2  
1 3 1 - 49 Piotr Świst   1 2
50 Wiesław Jaguś   1 1
51 Robert Sawina   1 1
52 Janusz Suchecki   1 1
1 3 2 3 53 Tadeusz Fijałkowski   1 1
54 Mieczysław Woźniak   1 1
55 Marian Rose   1  
56 Tomasz Świątkiewicz   1  
1 2 1 1 57 Andrzej Krzesiński   1  
58 Andrzej Tkocz   1  
59 Bolesław Bonin   1  
60 Eugeniusz Zendrowski   1  
1 1 - - 61 Jan Malinowski   1  
62 Jarosław Szymkowiak   1  
63 Jerzy Szczakiel   1  
64 Krzysztof Cegielski   1  
1 - 1 - 65 Leonard Raba   1  
66 Marek Cieślak   1  
67 Adam Łabędzki   1  
68 Mirosław Korbel   1  
1 - - - 69 Przemysław Pawlicki   1  
70 Rafał Okoniewski   1  
81 Tadeusz Kołeczek   1  
71 Alferd Spyra   1  
- 2 1 - 72 Zmarzlik Bartosz   1  
73 Andrzej Pogorzelski     3
74 Rafał Dobrucki     2
75 Robert Słaboń     2
- 1 0 - 76 Sebastian Ułamek     2
77 Zbigniew Raniszewski     2
78 Andrzej Wyględa     1
79 Bernard Kacperak     1
- - - 1 80 Damian Baliński     1
82 Grzegorz Kuźniar     1
83 Henryk Glucklich     1
84 Henryk Olszak     1
- - - 1 85 Janusz Stachyra     1
86 Jarosław Olszewski     1
87 Jerzy Trzeszkowski     1
88 Józef Paluch     1
- - - 1 89 Krzysztof Buczkowski     1
90 Piotr Bruzda     1
91 Sławomir Dudek     1
92 Tomasz Jędrzejak     1
          93 Zygfryd Friedek     1
       
       
       

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt