czapka ułańska (rogatywka)


 

Grzegorz Walasek.
Zawodnik, który jako
pierwszy przywdział
Czapkę Ułańską.

Od 15 sierpnia 2004 nieoficjalna nagroda przechodnia wręczana tryumfatorowi Indywidualnych Mistrzostw Polski (IMP) podczas dekoracji  medalistów razem z pucharem Józefa Dochy. na czapce każdy kolejny tryumfator IMP haftuje swoje nazwisko i rok wywalczenia tytułu mistrzowskiego.

Czapka Ułańska (rogatywka) z zielonym otokiem stała się następczynią  czapki Kadyrowa. Jako pierwszy na czapce wpisał się tryumfator IMP 2004 Grzegorz Walasek.
Czapka została uszyta na wzór rogatywki z 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Pułk został sformowany w lipcu 1920 roku w Starej Wsi jako 11 Pułk Strzelców Granicznych, później przemianowano go na 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich. W okresie międzywojennym stacjonowali w Rownem na Wołyniu. W 1939 roku w ramach działań Wołyńskiej Brygady Kawalerii walczył pod Mokra (1 września), Ostrowami (2 września). W walkach tych pułk utracił 85% stanu osobowego. Następnie bil się pod Cyrusową Wolą (8 września) i po tej walce praktycznie przestał istnieć. Resztki pulki przebiły się do Warszawy (19 września) gdzie walczyły do kapitulacji stolicy.

Barwy pułku:
        - proporczyk turkusowy z wąskim żółtobiałym paskiem w środku
        - czapka rogatywka z otokiem turkusowy.

Dowódca pułku - ppłk Kazimierz Suski de Rostwo

Do dziś nie znany jest los sztandaru pułkowego, który został ukryty we wrześniu 1939 roku w Hrubieszowie lub w jego okolicach.

Zaśpiewajka pułkowa:
"Chociaż Wisły nie widzieli, Nadwislanskich miano wzięli"

Źródło: PŻLD - uczestnik listy Marcin Orłowski

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt