brązowy kask (BK)
Rozgrywki dla najmłodszych polskich żużlowców zainaugurowane w 1976 roku. Początkowo w latach 1976-1981 obowiązywał limit wieku do 21 lat, od 1983 roku limit ten wynosi 19 lat. W 1982 roku rozgrywek o Brązowy Kask (BK) nie przeprowadzono.
System rozgrywek zmieniał się zależnie od potrzeb. Najczęściej jednak rozgrywano po jednym finale, jednak w statystykach odnotować można również po dwa turnieje finałowe jak chociażby w latach 1985-1990. Finały zwykle poprzedzone były eliminacjami, choć nie zawsze je przeprowadzano, bowiem GKSŻ niekiedy samodzielnie nominowała zawodników do ścisłego finału.
W pierwszym finale BK rozegranym 22 sierpnia w
Łodzi wystartowało tylko czternastu zawodników, a historycznym tryumfatorem
został Alfred Siekierka z Kolejarza Opole (12 pkt.), którzy wyprzedził Andrzej
Huszczę z Falubazu Zielona Góra (12 pkt.) i klubowego kolegę Mariana Witelusa
(11 pkt.).
W inauguracyjnych zawodach wystartowało również dwóch toruńczyków Jan Moskowicz
(9 pkt.) siódma pozycja w klasyfikacji i Krzysztof Kwiatkowski (3 pkt.) miejsce
trzynaste.
Jedynym żużlowcem, który trzy razy w historii wygrał Brązowy Kask, jest Rafał Okoniewski.
Od roku 2021 rywalizacja o Brązowy Kask była podstawą do nominacji zawodników do IMEJ.
Źródło: Wiesław Dobruszek; "Żużlowe ABC" t. I; Leszno 2004
Medaliści Brązowego Kasku |
||||
Rok | Miejsce | |||
1976 | Łódź |
Alfred Siekierka Opole |
Andrzej Huszcza Zielona Góra |
Mariusz Witelus Opole |
1977 | Gdańsk |
Mirosław Kmieciak Rybnik |
Mariusz Towalski Gorzów |
Krzysztof Kwiatkowski Toruń |
1978 | Rybnik |
Mirosław Kmieciak Rybnik |
Bogusław Klimowicz Rybnik |
Andrzej Huszcza Zielona Góra |
1979 | Częstochowa |
Józef Kafel Częstochowa |
Marek Kępa Lublin |
Henryk Jasek Wrocław |
1980 | Opole |
Marek Kępa Lublin |
Henryk Karwat Opole |
Mirosław Berliński Gdańsk |
1981 | Świętochłowice |
Mirosław Berliński Gdańsk |
Piotr Podrzycki Rybnik |
Marek Bzdęga Leszno |
1982 | - | - | - | - |
1983 | Ostrów |
Ryszard Franczyszyn Gorzów |
Krzysztof Bas Świętochłowice |
Mirosław Daniszewski Gorzów |
1984 | Bydgoszcz |
Ryszard Dołomisiewicz Bydgoszcz |
Mirosław Daniszewski Gorzów |
Dariusz Rachwalik Częstochowa |
1985 | 2 finały |
Zbigniew Błażejczak Zielona Góra |
Ryszard Dołomisiewicz Bydgoszcz |
Piotr Świst Gorzów |
1 | Gorzów |
Zbigniew Błażejczak Zielona Góra |
Piotr Glucklich Bydgoszcz |
Ryszard Dołomisiewicz Bydgoszcz |
2 | Zielona Góra |
Zbigniew Błażejczak Zielona Góra |
Ryszard Dołomisiewicz Bydgoszcz |
Piotr Świst Gorzów |
1986 | 2 finały |
Piotr Świst Gorzów |
Jarosław Szymkowiak Zielona Góra |
Sławomir Dudek Zielona Góra |
1 | Leszno |
Jarosław Szymkowiak Zielona Góra |
Piotr Świst Gorzów |
Marek Molka Zielona Góra |
2 | Gniezno |
Piotr Świst Gorzów |
Sławomir Dudek Zielona Góra |
Jarosław Szymkowiak Zielona Góra |
1987 | 2 finały |
Piotr Świst Gorzów |
Jarosław Olszewski Gdańsk |
Sławomir Dudek Zielona Góra |
1 | Gorzów |
Jarosław Olszewski Gdańsk |
Piotr Świst Gorzów |
Waldemar Cieślewicz Gniezno |
2 | Zielona Góra |
Piotr Świst Gorzów |
Sławomir Dudek Zielona Góra |
Dariusz Śledź Lublin |
1988 | 2 finały |
Jarosław Olszewski Gdańsk |
Jacek Woźniak Bydgoszcz |
Krzysztof Kuczwalski Toruń |
1 | Toruń |
Jarosław Olszewski Gdańsk |
Jacek Woźniak Bydgoszcz |
Jarosław Szymkowiak Zielona Góra |
2 | Grudziądz |
Jarosław Olszewski Gdańsk |
Jacek Woźniak Bydgoszcz |
Krzysztof Kuczwalski Toruń |
1989 | 2 finały |
Jacek Rempała Unia Tarnów |
Janusz Ślączak Rzeszów |
Tomasz Gollob Gdańsk |
1 | Gniezno |
Janusz Ślączka Rzeszów |
Jacek Rempała Tarnów |
Tomasz Gollob Gdańsk |
2 | Ostrów |
Jacek Rempała Unia Tarnów |
Tomasz Gollob Gdańsk |
Robert Sawina Toruń |
1990 | 2 finały |
Robert Kużdżał Tarnów |
Adam Łabędzki Leszno |
Jacek Rempała Tarnów |
1 | Krosno | - | - | - |
2 | Tarnów |
Robert Kużdżał Tarnów |
Adam Łabędzki Leszno |
Jacek Rempała Tarnów |
1991 | 2 finały |
Adam Łabędzki Leszno |
Waldemar Szuba Wrocław |
Tomasz Kornacki Bydgoszcz |
1 | Leszno |
Adam Łabędzki Leszno |
Waldemar Szuba Wrocław |
Sławomir Rypień Leszno |
2 | Gniezno |
Adam Łabędzki Leszno |
Tomasz Kornacki Bydgoszcz |
Waldemar Szuba Wrocław |
1992 | Krosno |
Ireneusz Kwieciński Krosno |
Piotr Baron Grudziądz |
Paweł Grygolec Krosno |
1993 | Tarnów |
Piotr Baron Wrocław |
Tomasz Bajerski Toruń |
Rafał Dobrucki Piła |
1994 | Piła |
Waldemar Walczak Toruń |
Rafał Dobrucki Piła |
Robert Mikołajczak Leszno |
1995 | Lublin |
Rafał Dobrucki Piła |
Tomasz Poprawski Bydgoszcz |
Grzegorz Walasek Zielona Góra |
1996 | Bydgoszcz |
Damian Baliński Leszno |
Mariusz Ryczek Bydgoszcz |
Mariusz Węgrzyk Rybnik |
1997 | Piła |
Rafał Okoniewski Piła |
Tomasz Cieślewicz Gniezno |
Mariusz Franków Piła |
1998 | Ostrów |
Rafał Okoniewski Piła |
Krzysztof Cegielski Gorzów |
Paweł Duszyński Gniezno |
1999 | Toruń |
Rafał Okoniewski Gorzów |
Tomasz Chrzanowski Toruń |
Krzysztof Słaboń Bydgoszcz |
2000 | Rybnik |
Roman Chromik Rybnik |
Krzysztof Słaboń Bydgoszcz |
Sebastian Smoter Zielona Góra |
2001 | Gorzów |
Rafał Szombierski Rybnik |
Robert Miśkowiak Piła |
Zbigniew Czerwiński Częstochowa |
2002 | Tarnów |
Robert Umiński Bydgoszcz |
Norbert Kościuch Leszno |
Krzysztof Kasprzak Leszno |
2003 | Toruń |
Janusz Kołodziej Tarnów |
Krzysztof Kasprzak Leszno |
Michał Rajkowski Gorzów |
2004 | Lublin |
Adrian Miedziński Toruń |
Paweł Hlib Gorzów |
Krzysztof Buczkowski Grudziądz |
2005 | Zielona Góra |
Patryk Pawlaszczyk Rybnik |
Paweł Hlib Gorzów |
Marcin Jędrzejewski Bydgoszcz |
2006 | Opole |
Mateusz Szczepaniak Częstochowa |
Mateusz Jurga Leszno |
Marcin Jędrzejewski Bydgoszcz |
2007 | Gorzów |
Adam Kajoch Leszno |
Michał Mitko Rybnik |
Paweł Pawlaszczyk Rybnik |
2008 | Gdańsk |
Artur Mroczka Grudziądz |
Maciej Janowski Wrocław |
Adrian Szewczykowski Gorzów |
2009 | Wrocław |
Maciej Janowski Wrocław |
Patryk Dudek Zielona Góra |
Łukasz Sówka Ostrów |
2010 | Leszno |
Patryk Dudek Zielona Góra |
Maciej Janowski Wrocław |
Przemysław Pawlicki Gorzów |
2011 | Częstochowa |
Patryk Dudek Zielona Góra |
Piotr Pawlicki Piła |
Oskar Fajfer Gniezno |
2012 | Gdańsk |
Krystian Pieszczek Gdańsk |
Piotr Pawlicki Leszno |
Kacper Gomólski Tarnów |
2013 | Łódź |
Krystian Pieszczek Gdańsk |
Bartosz Zmarzlik Gorzów |
Piotr Pawlicki Leszno |
2014 | Lublin |
Adrian Cyfer Gorzów |
Krystian Pieszczek Gdańsk |
Kacper Woryna Rybnik |
2015 | Rawicz |
Maksym Drabik Wrocław |
Kacper Woryna Rybnik |
Drożdż Damian Wrocław |
2016 | Opole |
Bartosz Smektała Leszno |
Daniel Kaczmarek Leszno |
Alex Zgardziński Zielona Góra |
2017 | Świętochłowice |
Bartosz Smektała Leszno |
Dominik Kubera Leszno |
Lis Wiktor Leszno |
2018 | Gniezno |
Dominik Kubera Leszno |
Wojdyło Patryk Wrocław |
Lampart Wiktor Lublin |
2019 | Grudziądz |
Miśkowiak Jakub Częstochowa |
Lampart Wiktor Lublin |
Żupiński Karol Gdańsk |
2020 | Ostrów |
Cierniak Mateusz Tarnów |
Szostak Sebastian Ostrów |
Miśkowiak Jakub Częstochowa |
2021 | Gdańsk |
Cierniak Mateusz Lublin |
Curzytek Michał Wrocław |
Kowalski Bartłomiej Częstochowa |
2022 | Tarnów |
Krawczyk Jakub Ostrów |
Karczewski Franciszek Częstochowa |
Sadurski Krzysztof Częstochowa |
2023 | Gorzów |
Przyjemski Wiktor Bydgoszcz |
Paluch Oskar Gorzów |
Ratajczak Damian Leszno |
medalowe zdobycze KLUBÓW w Brązowym Kasku |
Liczba finałów w mieście |
stan na dzień 2023-12-25 |
medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW |
||||||
Klub | Zawodnik | ||||||||
6 | 7 | 6 | 3 | 1 | Rafał Okoniewski | 3 | |||
2 | Krystian Pieszczek | 2 | 1 | ||||||
3 | Patryk Dudek | 2 | 1 | ||||||
4 | Piotr Świst | 2 | 1 | ||||||
5 | 7 | 5 | 4 | 5 | Mirosław Kmieciak | 2 | |||
6 | Smektała Bartosz | 2 | |||||||
7 | Cierniak Mateusz | 2 | |||||||
8 | Rafał Dobrucki | 1 | 1 | 1 | |||||
5 | 4 | 3 | 2 | 9 | Ryszard Dołomisiewicz | 1 | 1 | ||
10 | Piotr Baron | 1 | 1 | ||||||
11 | Marek Kępa | 1 | 1 | ||||||
12 | Jarosław Olszewski | 1 | 1 | ||||||
4 | 2 | 3 | 4 | 13 | Adam Łabędzki | 1 | 1 | ||
14 | Dominik Kubera | 1 | 1 | ||||||
15 | Mirosław Berliński | 1 | 1 | ||||||
16 | Jacek Rempała | 1 | 1 | ||||||
4 | - | 2 | 4 | 17 | Miśkowiak Jakub | 1 | 1 | ||
18 | Adrian Miedziński | 1 | |||||||
19 | Waldemar Walczak | 1 | |||||||
20 | Ryszard Franczyszyn | 1 | |||||||
3 | 5 | 4 | 2 | 21 | Roman Chromik | 1 | |||
22 | Robert Umiński | 1 | |||||||
23 | Robert Kużdżał | 1 | |||||||
24 | Rafał Szombierski | 1 | |||||||
3 | 5 | 2 | 1 | 25 | Patryk Pawlaszczyk | 1 | |||
26 | Mateusz Szczepaniak | 1 | |||||||
27 | Maciej Janowski | 1 | |||||||
28 | Józef Kafel | 1 | |||||||
3 | 3 | 6 | 3 | 29 | Janusz Kołodziej | 1 | |||
30 | Ireneusz Kwieciński | 1 | |||||||
31 | Damian Baliński | 1 | |||||||
32 | Artur Mroczka | 1 | |||||||
3 | 3 | 2 | 2 | 33 | Alfred Siekierka | 1 | |||
34 | Zbigniew Błażejczak | 1 | |||||||
35 | Adam Kajoch | 1 | |||||||
36 | Adrian Cyfer | 1 | |||||||
3 | 1 | 5 | 2 | 37 | Drabik Maksym | 1 | |||
38 | Krawczyk Jakub | 1 | |||||||
39 | Przyjemski Wiktor | 1 | |||||||
40 | Piotr Pawlicki | 2 | 1 | ||||||
2 | 2 | 2 | 3 | 41 | Paweł Hlib | 2 | |||
42 | Maciej Janowski | 2 | |||||||
43 | Mirosław Daniszewski | 1 | 1 | ||||||
44 | Krzysztof Słaboń | 1 | 1 | ||||||
2 | 2 | 1 | 3 | 45 | Krzysztof Kasprzak | 1 | 1 | ||
46 | Andrzej Huszcza | 1 | 1 | ||||||
47 | Kacper Woryna | 1 | 1 | ||||||
48 | Wiktor Lampart | 1 | 1 | ||||||
1 | 1 | 1 | 4 | 49 | Tomasz Chrzanowski | 1 | |||
50 | Tomasz Bajerski | 1 | |||||||
51 | Tomasz Cieślewicz | 1 | |||||||
52 | Waldemar Szuba | 1 | |||||||
1 | 1 | 1 | 2 | 53 | Tomasz Poprawski | 1 | |||
54 | Robert Miśkowiak | 1 | |||||||
55 | Piotr Podrzycki | 1 | |||||||
56 | Norbert Kościuch | 1 | |||||||
1 | 1 | 1 | 3 | 57 | Michał Mitko | 1 | |||
58 | Mateusz Jurga | 1 | |||||||
59 | Mariusz Towalski | 1 | |||||||
60 | Mariusz Ryczek | 1 | |||||||
1 | - | 1 | 2 | 61 | Krzysztof Cegielski | 1 | |||
62 | Krzysztof Bas | 1 | |||||||
63 | Jarosław Szymkowiak | 1 | |||||||
64 | Janusz Ślączak | 1 | |||||||
- | 1 | 2 | 4 | 65 | Jacek Woźniak | 1 | |||
66 | Henryk Karwat | 1 | |||||||
67 | Bogusław Klimowicz | 1 | |||||||
68 | Bartosz Zmarzlik | 1 | |||||||
- | 1 | - | - | 69 | Daniel Kaczmarek | 1 | |||
70 | Patryk Wojdyło | 1 | |||||||
71 | Szostak Sebastian | 1 | |||||||
72 | Curzytek Michał | 1 | |||||||
- | 1 | - | 2 | 73 | Karczewski Franciszek | 1 | |||
74 | Paluch Oskar | 1 | |||||||
75 | Sławomir Dudek | 2 | |||||||
76 | Marcin Jędrzejewski | 2 | |||||||
- | - | - | 2 | 77 | Krzysztof Kwiatkowski | 1 | |||
78 | Krzysztof Kuczwalski | 1 | |||||||
79 | Tomasz Gollob | 1 | |||||||
80 | Sebastian Smoter | 1 | |||||||
- | - | - | 1 | 81 | Robert Mikołajczak | 1 | |||
82 | Przemysław Pawlicki | 1 | |||||||
83 | Paweł Pawlaszczyk | 1 | |||||||
84 | Paweł Grygolec | 1 | |||||||
85 | Paweł Duszyński | 1 | |||||||
86 | Oskar Fajfer | 1 | |||||||
87 | Michał Rajkowski | 1 | |||||||
88 | Mariusz Witelus | 1 | |||||||
89 | Mariusz Węgrzyk | 1 | |||||||
90 | Mariusz Franków | 1 | |||||||
91 | Marek Bzdęga | 1 | |||||||
92 | Łukasz Sówka | 1 | |||||||
93 | Zbigniew Czerwiński | 1 | |||||||
94 | Tomasz Kornacki | 1 | |||||||
95 | Krzysztof Buczkowski | 1 | |||||||
96 | Kacper Gomólski | 1 | |||||||
97 | Henryk Jasek | 1 | |||||||
98 | Grzegorz Walasek | 1 | |||||||
99 | Dariusz Rachwalik | 1 | |||||||
100 | Adrian Szewczykowski | 1 | |||||||
101 | Damian Drożdż | 1 | |||||||
102 | Alex Zgardziński | 1 | |||||||
103 | Wiktor Lis | 1 | |||||||
104 | Karol Żupiński | 1 | |||||||
105 | Kowalski Bartłomiej | 1 | |||||||
106 | Sadurski Krzysztof | 1 | |||||||
107 | Ratajczak Damian | 1 | |||||||