brązowy kask (BK)


Rozgrywki dla najmłodszych polskich żużlowców zainaugurowane w 1976 roku. Początkowo w latach 1976-1981 obowiązywał limit wieku do 21 lat, od 1983 roku limit ten wynosi 19 lat. W 1982 roku rozgrywek o Brązowy Kask (BK) nie przeprowadzono.

System rozgrywek zmieniał się zależnie od potrzeb. Najczęściej jednak rozgrywano po jednym finale, jednak w statystykach odnotować można również po dwa turnieje finałowe jak chociażby w latach 1985-1990. Finały zwykle poprzedzone były eliminacjami, choć nie zawsze je przeprowadzano, bowiem GKSŻ niekiedy samodzielnie nominowała zawodników do ścisłego finału.

W pierwszym finale BK rozegranym 22 sierpnia w Łodzi wystartowało tylko czternastu zawodników, a historycznym tryumfatorem został Alfred Siekierka z Kolejarza Opole (12 pkt.), którzy wyprzedził Andrzej Huszczę z Falubazu Zielona Góra (12 pkt.) i klubowego kolegę Mariana Witelusa (11 pkt.).
W inauguracyjnych zawodach wystartowało również dwóch toruńczyków Jan Moskowicz (9 pkt.) siódma pozycja w klasyfikacji i Krzysztof Kwiatkowski (3 pkt.) miejsce trzynaste.

Źródło: Wiesław Dobruszek; "Żużlowe ABC" t. I; Leszno 2004

     
Medaliści
Brązowego Kasku
Rok Miejsce
1976 Łódź Alfred Siekierka
Opole
Andrzej Huszcza
Zielona Góra
Mariusz Witelus
Opole
1977 Gdańsk Mirosław Kmieciak
Rybnik
Mariusz Towalski
Gorzów
  
Krzysztof Kwiatkowski
Toruń
1978 Rybnik Mirosław Kmieciak
Rybnik
Bogusław Klimowicz
Rybnik
Andrzej Huszcza
Zielona Góra
1979 Częstochowa Józef Kafel
Częstochowa
Marek Kępa
Lublin
Henryk Jasek
Wrocław
1980 Opole Marek Kępa
Lublin
Henryk Karwat
Opole
Mirosław Berliński
Gdańsk
1981 Świętochłowice Mirosław Berliński
Gdańsk
Piotr Podrzycki
 Rybnik
Marek Bzdęga
Leszno
1982 - - - -
1983 Ostrów Ryszard Franczyszyn
Gorzów
Krzysztof Bas
Świętochłowice
Mirosław Daniszewski
Gorzów
1984 Bydgoszcz Ryszard Dołomisiewicz
Bydgoszcz
Mirosław Daniszewski
Gorzów
Dariusz Rachwalik
Częstochowa
1985 2 finały Zbigniew Błażejczak
Zielona Góra
Ryszard Dołomisiewicz
Bydgoszcz
Piotr Świst
Gorzów
1 Gorzów Zbigniew Błażejczak
Zielona Góra
Piotr Glucklich
Bydgoszcz
Ryszard Dołomisiewicz
Bydgoszcz
2 Zielona Góra Zbigniew Błażejczak
Zielona Góra
Ryszard Dołomisiewicz
Bydgoszcz
Piotr Świst
Gorzów
1986 2 finały Piotr Świst
Gorzów
Jarosław Szymkowiak
Zielona Góra
Sławomir Dudek
Zielona Góra
1 Leszno Jarosław Szymkowiak
Zielona Góra
Piotr Świst
Gorzów
Marek Molka
Zielona Góra
2 Gniezno Piotr Świst
Gorzów
Sławomir Dudek
Zielona Góra
Jarosław Szymkowiak
Zielona Góra
1987 2 finały Piotr Świst
Gorzów
Jarosław Olszewski
Gdańsk
Sławomir Dudek
Zielona Góra
1 Gorzów Jarosław Olszewski
Gdańsk
Piotr Świst
Gorzów
Waldemar Cieślewicz
Gniezno
2 Zielona Góra Piotr Świst
Gorzów
Sławomir Dudek
Zielona Góra
Dariusz Śledź
Lublin
1988 2 finały Jarosław Olszewski
Gdańsk
Jacek Woźniak
Bydgoszcz
  
Krzysztof Kuczwalski
Toruń
1 Toruń Jarosław Olszewski
Gdańsk
Jacek Woźniak
Bydgoszcz
Jarosław Szymkowiak
Zielona Góra
2 Grudziądz Jarosław Olszewski
Gdańsk
Jacek Woźniak
Bydgoszcz
Krzysztof Kuczwalski
Toruń
1989 2 finały Jacek Rempała
Unia Tarnów
Janusz Ślączak
Rzeszów
Tomasz Gollob
Gdańsk
1 Gniezno Janusz Ślączka
Rzeszów
Jacek Rempała
Tarnów
Tomasz Gollob
Gdańsk
2 Ostrów Jacek Rempała
Unia Tarnów
Tomasz Gollob
Gdańsk
Robert Sawina
Toruń
1990 2 finały Robert Kużdżał
Tarnów
Adam Łabędzki
Leszno
Jacek Rempała
Tarnów
1 Krosno - - -
2 Tarnów Robert Kużdżał
Tarnów
Adam Łabędzki
Leszno
Jacek Rempała
Tarnów
1991 2 finały Adam Łabędzki
Leszno
Waldemar Szuba
Wrocław
Tomasz Kornacki
Bydgoszcz
1 Leszno Adam Łabędzki
Leszno
Waldemar Szuba
Wrocław
Sławomir Rypień
Leszno
2 Gniezno Adam Łabędzki
Leszno
Tomasz Kornacki
Bydgoszcz
Waldemar Szuba
Wrocław
1992 Krosno Ireneusz Kwieciński
Krosno
Piotr Baron
Grudziądz
Paweł Grygolec
Krosno
1993 Tarnów Piotr Baron
Wrocław
  
Tomasz Bajerski
Toruń
Rafał Dobrucki
Piła
1994 Piła   
Waldemar Walczak
Toruń
Rafał Dobrucki
Piła
Robert Mikołajczak
Leszno
1995 Lublin Rafał Dobrucki
Piła
Tomasz Poprawski
Bydgoszcz
Grzegorz Walasek
Zielona Góra
1996 Bydgoszcz Damian Baliński
Leszno
Mariusz Ryczek
Bydgoszcz
Mariusz Węgrzyk
Rybnik
1997 Piła Rafał Okoniewski
Piła
Tomasz Cieślewicz
Gniezno
Mariusz Franków
Piła
1998 Ostrów Rafał Okoniewski
Piła
Krzysztof Cegielski
Gorzów
Paweł Duszyński
Gniezno
1999 Toruń Rafał Okoniewski
Gorzów
  
Tomasz Chrzanowski
Toruń
Krzysztof Słaboń
Bydgoszcz
2000 Rybnik Roman Chromik
Rybnik
Krzysztof Słaboń
Bydgoszcz
Sebastian Smoter
Zielona Góra
2001 Gorzów Rafał Szombierski
Rybnik
Robert Miśkowiak
Piła
Zbigniew Czerwiński
Częstochowa
2002 Tarnów Robert Umiński
Bydgoszcz
Norbert Kościuch
Leszno
Krzysztof Kasprzak
Leszno
2003 Toruń Janusz Kołodziej
Tarnów
Krzysztof Kasprzak
Leszno
Michał Rajkowski
Gorzów
2004 Lublin   
Adrian Miedziński
Toruń
Paweł Hlib
Gorzów
Krzysztof Buczkowski
Grudziądz
2005 Zielona Góra Patryk Pawlaszczyk
Rybnik
Paweł Hlib
Gorzów
Marcin Jędrzejewski
Bydgoszcz
2006 Opole Mateusz Szczepaniak
Częstochowa
Mateusz Jurga
Leszno
Marcin Jędrzejewski
Bydgoszcz
2007 Gorzów Adam Kajoch
Leszno
Michał Mitko
Rybnik
Paweł Pawlaszczyk
Rybnik
2008 Gdańsk Artur Mroczka
Grudziądz
Maciej Janowski
Wrocław
Adrian Szewczykowski
Gorzów
2009 Wrocław Maciej Janowski
Wrocław
Patryk Dudek
Zielona Góra
Łukasz Sówka
Ostrów
2010 Leszno Patryk Dudek
Zielona Góra
Maciej Janowski
Wrocław
Przemysław Pawlicki
Gorzów
2011 Częstochowa Patryk Dudek
Zielona Góra
Piotr Pawlicki
Piła
Oskar Fajfer
Gniezno
2012 Gdańsk Krystian Pieszczek
Gdańsk
Piotr Pawlicki
Leszno
Kacper Gomólski
Tarnów
2013 Łódź Krystian Pieszczek
Gdańsk
Bartosz Zmarzlik
Gorzów
Piotr Pawlicki
Leszno
2014 Lublin Adrian Cyfer
Gorzów
Krystian Pieszczek
Gdańsk
Kacper Woryna
Rybnik
2015 Rawicz Maksym Drabik
Wrocław
Kacper Woryna
Rybnik
Drożdż Damian
Wrocław
2016 Opole Bartosz Smektała
Leszno
Daniel Kaczmarek
Leszno
Alex Zgardziński
Zielona Góra
2017 Świętochłowice Bartosz Smektała
Leszno
Dominik Kubera
Leszno
Lis Wiktor
Leszno

Podziękowania za pomoc w opracowaniu tabeli
dla Marka Maliszewskiego

medalowe zdobycze KLUBÓW
w Brązowym Kasku
Liczba
finałów
w mieście
stan na dzień
2017-10-31

medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW
w Brązowym Kasku

Klub Zawodnik
5 7 5 3 1 Rafał Okoniewski 3    
2 Krystian Pieszczek 2 1  
3 Patryk Dudek 2 1  
4 Piotr Świst 2   1
5 6 5 4 5 Mirosław Kmieciak 2    
6 Smektała Bartosz 2    
7 Rafał Dobrucki 1 1 1
8 Ryszard Dołomisiewicz 1 1  
5 3 3 2 9 Piotr Baron 1 1  
10 Marek Kępa 1 1  
11 Jarosław Olszewski 1 1  
12 Adam Łabędzki 1 1  
4 2 2 3 13 Mirosław Berliński 1   1
14 Jacek Rempała 1   1
15 Adrian Miedziński 1    
16 Waldemar Walczak 1    
3 3 6 3 17 Ryszard Franczyszyn 1    
18 Roman Chromik 1    
19 Robert Umiński 1    
20 Robert Kużdżał 1    
3 3 2 2 21 Rafał Szombierski 1    
22 Patryk Pawlaszczyk 1    
23 Mateusz Szczepaniak 1    
24 Maciej Janowski 1    
3 - 2 3 25 Józef Kafel 1    
26 Janusz Kołodziej 1    
27 Ireneusz Kwieciński 1    
28 Damian Baliński 1    
2 5 4 2 29 Artur Mroczka 1    
30 Alfred Siekierka 1    
31 Zbigniew Błażejczak 1    
32 Adam Kajoch 1    
2 3 1 1 33 Adrian Cyfer 1    
34 Drabik Maksym 1    
35 Piotr Pawlicki   2 1
36 Paweł Hlib   2  
2 2 2 3 37 Maciej Janowski   2  
38 Mirosław Daniszewski   1 1
39 Krzysztof Słaboń   1 1
40 Krzysztof Kasprzak   1 1
2 - 2 2 41 Andrzej Huszcza   1 1
42 Kacper Woryna   1 1
43 Tomasz Chrzanowski   1  
44 Tomasz Bajerski   1  
1 1 1 1 45 Tomasz Cieślewicz   1  
46 Waldemar Szuba   1  
47 Tomasz Poprawski   1  
48 Robert Miśkowiak   1  
1 1 - 3 49 Piotr Podrzycki   1  
50 Norbert Kościuch   1  
51 Michał Mitko   1  
52 Mateusz Jurga   1  
1 1 1 3 53 Mariusz Towalski   1  
54 Mariusz Ryczek   1  
55 Krzysztof Cegielski   1  
56 Krzysztof Bas   1  
1 - 1 2 57 Jarosław Szymkowiak   1  
58 Janusz Ślączak   1  
59 Jacek Woźniak   1  
60 Henryk Karwat   1  
- 1 2 3 61 Bogusław Klimowicz   1  
62 Bartosz Zmarzlik   1  
63 Daniel Kaczmarek   1  
64 Dominik Kubera   1  
- 1 - - 65 Sławomir Dudek     2
66 Marcin Jędrzejewski     2
67 Krzysztof Kwiatkowski     1
68 Krzysztof Kuczwalski     1
- 1 - 2 69 Tomasz Gollob     1
70 Sebastian Smoter     1
71 Robert Mikołajczak     1
72 Przemysław Pawlicki     1
- - 1 3 73 Paweł Pawlaszczyk     1
74 Paweł Grygolec     1
75 Paweł Duszyński     1
76 Oskar Fajfer     1
- - - 2 77 Michał Rajkowski     1
78 Mariusz Witelus     1
79 Mariusz Węgrzyk     1
80 Mariusz Franków     1
- - - 1 81 Marek Bzdęga     1
82 Łukasz Sówka     1
83 Zbigniew Czerwiński     1
84 Tomasz Kornacki     1
  85 Krzysztof Buczkowski     1
86 Kacper Gomólski     1
87 Henryk Jasek     1
88 Grzegorz Walasek     1
  89 Dariusz Rachwalik     1
90 Adrian Szewczykowski     1
91 Drożdż Damian     1
92 Zgardziński Alex     1
  93 Lis Wiktor     1
       
       
       

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt