NIELSEN Mathias
Dania


Urodzony 28 stycznia 1998 roku.

Od początku kariery na co dzień otwarcie deklarował, że marzy o zostaniu mistrzem świata i trzeba przyznać, że zawodnik mimo młodego wieku wiedział czego chce i zdawał sobie sprawę z tego, że budowanie mistrzostwa to długotrwały proces: "Chcę być mistrzem świata w żużlu, to jest ostateczny cel. Jest jednak wiem, że zanim to nadejdzie muszę realizować cele pośrednie, dlatego w tej chwili marzę o poprowadzeniu swojej kariery tak, aby stworzyła się możliwości poukładania mojego życia wokół żużla, a później będę dążył do najważniejszego, czyli do mistrzostwa. Aktualnie kończę 10 klasę szkoły podstawowej, a potem zaczynam kolejny etap nauki, który będzie trwał trzy lata i będę musiał godzić naukę ze sportem, jednak nie ukrywam, że chciałbym startować gdzieś za granicą, aby podnosić swoje umiejętności."

Swój pierwszy żużlowy motocykl otrzymał w prezencie wielkanocnym od dziadka, gdy miał cztery lata, od tego momentu nie rozstaje się z mechanicznymi rumakami i oczywistym było, że w końcu trafi do żużla. U progu kariery pasję młodego chłopaka podzielali rodzice i wspierali go finansowo, a wielką radość sprawiała im powiększająca się z każdym turniejem kolekcję medali i pucharów eksponowana w Smidstrup, gdzie Mathias mieszka. Zawodnik w roku 2015, w wieku piętnastu lat wszedł do reprezentacji U17 i tak rozpoczął swój pierwszy sezon w drużynie narodowej. Rok później został młodzieżowym wicemistrzem Dani, a także zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy oraz czwarte w Mistrzostwach Świata w klasie motocykli 80 ccm. W wieku 16 lat jego umiejętności pozwalały przesiąść się na motocykle o pojemności 500 ccm i entuzjastycznie komentował tę zmianę: "teraz jest naprawdę szybko. To prawie zupełnie nowe doświadczenie".

Talent młodego Duńczyka dostrzegli najpierw rodzimi promotorzy speedwaya i w roku 2018 utalentowany zawodnik został częścią ligowego zespołu ligowego w Esbjerg Vikings. Po sezonie w którym zdobył 24 punkty w 12 meczach, Tom Paarup Madsen tak komentował jego postawę: "To zawodnik, który ma kontakt z naszym klubem od kilku lat i rozwija się nieprzerwanie. Widzimy w nim wielki potencjał, który mamy nadzieję, że potwierdzi w drużynie narodowej do lat U21, ale to od niego zależy czy zrobi kolejny krok. Nie mam wątpliwości, że postawimy na Mathiasa bardziej zdecydowanie, ponieważ ma ogromne serce do walki i doskonałą technikę".

Być może ten komentarz przekonał promotorów i właścicieli klubów poza Danią i tak w wieku dwudziestu lat lat podpisał swój pierwszy zagraniczny kontrakt, a drużyną która zdecydowała się zaryzykować i zainwestować w młodego Duńczyka, był Get Well Toruń, który w ostatnim dniu okienka transferowego przed sezonem AD 2019, zakontraktował trzech młodych Duńczyków w osobach Mathiasa Nielsena, Kaspera Andersena i właśnie Tima Soerensena.

Młody jeździec nie miał większych szans szans na wywalczenie miejsca w ligowym składzie Aniołów, jednak kontrakt z polskim klubem umożliwiał mu znalezienie zespołu w niższej klasie rozgrywkowej i rozwijanie umiejętności ścigając się z najlepszymi zawodnikami na świecie.

Czy Duńczyk wykorzysta swoją szansę? Czas pokaże.

   strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt