U24 Ekstraliga (U24E)


Rozgrywki ligowe dla zawodników do lat 24, zainaugurowane w roku 2022.
Intencja powołania rozgrywek, była odpowiedzią słabnący proces szkoleniowy w klubach polskich, ale też na całym świecie. Przed sezonem 2022 władze Ekstraligi podpisały bardzo korzystną umowę z telewizją, w ramach której do żużla popłynął potężny zastrzyk pieniędzy i w zaistniałej sytuacji postanowiono wydatkować te fundusze
właśnie na szkolenie żużlowego narybku. Doświadczenia lat poprzednich pokazały jednak, ze próby siłowego zmuszenia klubów do szkolenia młodych żużlowców spełzły na niczym, dlatego kluby startujące w najlepszej lidze świata, musiały od roku 2022 oprócz drużyny ekstraligowej, wystawić drugą drużynę (tzw. drużynę rezerw).

Choć wiele osób chwaliło tę inicjatywę, cały projekt budził też sporo kontrowersji, a największą była wątpliwość dotycząca sztucznego przedłużania karier zawodników, którzy nie zdołali zaistnieć w okresie juniorskim. Swoje wątpliwości wyraził m.in. były wieloletni trener kadry narodowej Marek Cieślak: "Nie rozumiem z jakiego powodu pozwolono startować w tych rozgrywkach 23 i 24-letnim zawodnikom. Przecież jeśli ktoś do tego czasu nie prezentuje już odpowiedniego poziomu, to żadne dodatkowe rozgrywki już mu nie pomogą. Takie mecze powinny być przede wszystkim okazją dla najmłodszych zawodników z różnych krajów, którzy na razie nie mogą zbierać doświadczenia w wyższych ligach. Nie zdziwię się więc, jeśli rozgrywki w takiej formule okażą się tylko stratą olbrzymich pieniędzy i sztucznym przedłużeniem karier, dla tych, którzy nie mają talentu do żużla. Może się też okazać, że niektóre kluby nie mają tak mocnego zaplecza i braki będą łatać tanimi zawodnikami, którzy z powyciągają silniki z garażów i za kilkaset złotych zgodzą się spełnić regulaminowy wymóg. W teorii wszystko będzie super, bo klub będzie miał czyste ręce, a żużlowiec dorobi parę złotych. W rzeczywistości takie rozgrywki w ogóle nie wpłyną na poziom żużla w Polsce, chyba że negatywnie".
Były to mocne słowa, jednak jak intencja żużlowych władz była jak najbardziej słuszna i należało całemu projektowi dać szansę i ocenić go na przestrzeni nie jednego roku, a co najmniej 3-5 lat.

Rywalizacja zespołów w inauguracyjnym dla U24E sezonie 2022 została spisana w regulaminie, w którym najważniejsze punkty mówiły o tym że:
1. drużyna rezerw składała się z zawodników polskich i zagranicznych do lat 24, którzy nie przekroczyli w poprzednim sezonie średniej 1,400 pkt/bieg.  

1. Rozgrywki U24E składały się z dwóch części:
1) część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,
2) część finałowa, rozgrywana w formie systemu pucharowego,

2 Drużyna wygrywająca mecz otrzymywała 2 pkt. meczowe, przegrywająca 0 pkt, w przypadku remisu każda z drużyn zapisywała na swoim koncie po 1 pkt. Do dorobku drużyn zaliczano również różnicę punktów biegowych, które w potocznym użyciu były tzw. małymi punktami.

3. Drużyny prowadziły rywalizację według tabeli DMP, zgodnie z którą drużyna U24 składała się z ośmiu zawodników (1-8 goście, 9-16 gospodarze), przy czym pod numerami 1-5/9-13 zgłoszonych do rywalizacji musiało być co najmniej dwóch zawodników krajowych oraz dwóch zawodników zagranicznych. Numery 6-7/14-15 zarezerwowane były dla jeźdźców do 21 roku życia, z kolei pod nr rezerwowym 8/16, mógł wystartować dowolny zawodnik do lat 24.

4. Trenerzy w trakcie meczu mogli stosować rezerwy zwykłe (stanowili ją zawodnicy 6-8/14-16), zastępujące (wprowadzona za zawodnika który posiadał 1, 2 lub 3 średnią w zespole), taktyczne (stosuje drużyna przegrywająca 6 pkt)

5. Biegi 14 i 15 kierownicy drużyn zgłaszali zawodników do tzw. biegów nominowanych, przy czym zawodnicy z najwyższą liczbą punktów mogli wystartować tylko w biegu 15 lub w ogóle.

stan na dzień
2022-11-30
klasyfikacja KLUBÓW
w rozgrywkach U24 Ekstraliga
Rok 4 5 6 7 8
2022                
     
Medaliści
U24 Ekstraliga
Rok
2022      

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt