AFFELT Mateusz


Urodzony 13 czerwca 2006 roku.
Sportami motorowymi
zaraził go tata, dzięki któremu trafił do szkółki Łukasza Pawlikowskiego. Pierwsze poważne starty zanotował w roku 2017 w zawodach off-roadowych, a później ścigał się w Mistrzostwach Okręgu Bydgoskiego w klasie stock 150 junior.

5 lipca 2019 roku uzyskał licencję w klasie 250 ccm i z sukcesami ścigał się przez dwa lata z rówieśnikami na "małych motocyklach", jako zawodnik Stali Toruń.
Po zdaniu licencji trzynastolatek tak mówił o swojej pasji: "półtora miesiąca temu wpadłem na pierwszy trening, łącznie byłem może na sześciu i padła propozycja, by spróbować swoich sił zdając licencję. Akurat w czerwcu skończyłem wymagany wiek na licencję 250 cc, więc postanowiłem spróbować. Nie odbyło się bez przygód, gdyż w pierwszej próbie zatarł mi się silnik, na szczęście udało się pożyczyć motocykl i zdać egzamin. Cieszę się bardzo, mój tata pracuje przy żużlu i zawsze mnie do niego ciągnęło".
Wspólnie z Mateuszem żużlowe papiery uzyskali:
egzamin w klasie 250 ccm zaliczyli - Oskar Paluch - 2006 - (Gorzów), Dawid Pecyna - 2006 - (Gorzów), Oliwier Ralcewicz - 2005 - (Gorzów), Maksym Borowiak - 2005 - (Leszno)
egzamin w klasie 500 ccm zaliczyli - Cyprian Bieliński - 2001 - (KS Toruń), Wiktor Jasiński - 2000 - (Gorzów), Kacper Grzelak - 2002 - (Gniezno), Marcin Hoffman - 1984 - (Stal Toruń)

Ostatnie zawody przed debiutem w klasie 500 ccm zawodnik odjechał na torze w Zielonej Górze w dniu 8 lipca. Zdobył wówczas 13 punktów i zajął 2 miejsce w II rundzie Pucharu Ekstraligi 250 ccm.

Jednak kilka dni wcześniej, bo 28 czerwca 2021 roku, na toruńskiej Motoarenie przystąpił do egzaminu na licencję "Ż" i uzyskał przepustkę do ścigania w dorosłym żużlu. Wspólnie z Mateuszem, żużlowe "prawo jazdy" uzyskali również dwaj inni torunianie, a byli to Kacper Czajkowski (2004) i Pascal Krajewski (2006). Po zdaniu licencji Mateusz nie miał ukończonych 16 lat, dlatego mógł występować tyko w zawodach młodzieżowych. I debiut w klasie 500 ccm był niezwykle okazały, bowiem rozgrywanych 11 lipca 2021 w dwóch zaległych rundach DMPJ rozgrywanych tego samego dnia na MotoArenie, Mateusz wywalczył odpowiedni po 12 punktów, przy czym w drugich zawodach będąc liderem drużyny, poprowadził młode Anioły do zwycięstwa.

Licencjonowany w pełnowymiarowej odmianie speedwaya zawodnik, tak mówił o swoich motocyklowych początkach: "Oglądałem w Internecie filmiki na których zawodnicy ścigają się na pit-bikach i bardzo mi się spodobały. Pojechałem z tatą na tor do Głażewa i już wiedziałem na co przeznaczę pieniądze z pierwszej komunii. Zakupiłem pit-bika i zadebiutowałem w pierwszych zawodach, które udało mi się wygrać. W żużlu znalazłem się dzięki tacie, który pracuje w toruńskim klubie. Często jeździłem z nim na stadion, zawody i treningi. Na MotoAenie spróbowałem jazdy na motocyklu żużlowym i ponownie mi się spodobało, dlatego po kilku treningach przystąpiłem do licencji. Aktualnie moim celem jest to aby wystartować w jak największej liczbie zawodów młodzieżowych w roku 2021, a marzeniem jest to, aby jak najszybciej wystąpić w Ekstralidze i zostać mistrzem świata".

Pierwszy sezon w pełni licencjonowanego zawodnika minął bardzo szybko i choć z uwagi na wiek na spełnienie swojego marzenia o występach w Ekstralidze musiał czekać do czerwca 2022, to w młodzieżowych zawodach pokazał swoje możliwości na tyle obiecująco, że wielu w roku 2022 wróżyło mu stałe miejsce w ligowym składzie Aniołów. Po sezonie wielu ekspertów podkreślało, że Mateusz już po zdaniu licencji śmiało mógłby wskoczyć na żużlowy motocykl i jak równy z równym rywalizować ze starszymi od siebie rywalami w Ekstralidze, tworząc doskonały duet z Krzysztofem Lewandowskim: "Mateusz ma "żużlową żyłę". To ułożony chłopak, którzy należycie podchodzi do sportu. Musisz zrobić jeszcze tysiące kilometrów na torze, aby się w pełni rozwinąć. Regularnie robi postępy i czas pokaże jaka przyszłość przed nim. Oby tylko obyło się bez kontuzji. Mateusz pochodzi ze wsi, jak większość naszych podopiecznych. Z żużlem jest związany od małego, ponieważ jego ojciec był mechanikiem u Pawła Przedpełskiego. Następnie trafił do szkółki do mojego syna Karola. Jeździ na wszystkich i żaden sprzęt mu niestraszny - czy to motocross czy pit bike, nie ma to dla niego żadnego znaczenia. Sądzę, że to dobre rozwiązanie, bo ważne, aby zawodnik jeździł na wszystkim, co warczy. Późnej jednak musi ukierunkować się w stronę żużla, a pozostałe sporty mogą być jedynie uzupełniające ze względu na inną sylwetkę. W przyszłym roku będzie miał 16 lat, więc niech osiąga jak najlepsze wyniki w juniorach. On już dużo umie, więc debiut w Ekstralidze jest bardzo prawdopodobny - mówił po sezonie Jan Ząbik.

Czy rok 2022 będzie ligowym debiutem Mateusza Affelta? Przekonamy się już wkrótce!

Osiągnięcia

Kluby w lidze polskiej:
   
2021-
aktualnie
   

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2021 nie mógł startować w lidze ponieważ nie ukończył 16 lat
2022 - - - - - -

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt