liga juniorów
funkcjonująca przy ekstraliga żużlowa sp. z o.o.


W 2006 roku powołano do życia spółkę Ekstraliga żużlowa sp. z o.o., jako podmiotu zarządzającego polskimi rozgrywkami na najwyższym poziomie. Z końcem roku 2007 zarząd spółki uchwalił, że polskie kluby ekstraligowe przystępujące do rozgrywek w roku 2008, aby uzyskać licencję na starty w rozgrywkach mają obowiązek zgłosić w ramach ligi juniorów reprezentację zawodników młodzieżowych.
Obowiązek posiadania grupy juniorów startujących w młodzieżowej lidze zapisano w statucie spółki, dlatego posiadanie reprezentacji juniorów stało się wymogiem licencyjnym, a więc żaden klub nie mógł liczyć na przyznanie w sezonie 2008 licencji, jeżeli nie zgłosi drużyny juniorów. Zatem wystawienie młodego zespołu w tych zmaganiach zostało już wcześniej wpisane na listę obowiązków, jakie muszą spełnić kluby ubiegające się o licencję na starty w najwyższej klasie rozgrywkowej. Umowę, miała obowiązywać przez najbliższe dwa lata, a podpisali ją prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski i prezes Speedway Ekstraligi Ryszard Kowalski, w obecności wiceprezesa PZM Janusza Strześniewskiego, przewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego Piotra Szymańskiego oraz Komisarza Ekstraligi Ryszarda Głoda.

Powstanie ligi juniorów miało w założeniu wymusić na klubach poważnie podejście do tematu szkolenia młodzieży. W założeniu, liga juniorów ma stanowić swego rodzaju impuls do szkolenia młodzieży. Rozgrywki miały być prowadzone pod nazwą Młoda Ekstraliga Żużlowa, a władze EŻ szukali sponsora i telewizji, która podjęłaby się transmisji tych rozgrywek.

Po doświadczeniach rocznego funkcjonowania Ekstraligi Żużlowej działacze klubowi doszli do wniosku, że istnieje poważne zagrożenie dla dalszej bytności żużla w Polce (brak wartościowych zawodników w przyszłości) i dlatego warto powołać coś na kształt ligi juniorów, aby dać szansę polskim zawodnikom na zdobywanie doświadczenia, a równocześnie umożliwić im odpowiednią liczbę zawodów, aby zdobywali jak najlepsze umiejętności. Dlatego Polski Związek Motorowy, zgodnie z ustawą o sporcie kwalifikowanym, zdecydował się przekazać zarządzanie ligą juniorów i indywidualnymi mistrzostwami ligi juniorów dla Ekstralidze Żużlowej. Podpisana umowa została zawarta na dwa lata po to, żeby wszyscy zainteresowaniu utworzeniem tej formy rywalizacji zdobyli cenne doświadczenie w organizacji tych zawodów. Inicjatywa ta miała wyjść naprzeciw oczekiwaniom z jednej strony klubów, a z drugiej miał to być szansa na stworzenie współzawodnictwa dla juniorów. Równocześnie Plenum Zarządu Głównego PZMot, po zasięgnięciu opinii lekarzy i fachowców doszło do wniosku, że można obniżyć granicę wieku zawodników ubiegających się o licencję "Ż" z 16 lat do 15, co miało dać szansę najmłodszym zawodnikom startowania w innej rywalizacji, na starty właśnie w lidze juniorów. Podpisanie tej umowy uznano za ważny fakt dla przyszłości polskiego żużla, gdyż dawała ona szansę utrzymania wiodącej roli polskich juniorów w świecie.

Sama liga juniorów oczywiście ewaluowała, a zarząd EŻ przedstawił wspólnikom projekt, który przewidywał, że liczebność składów w lidze juniorów będzie się zwiększała w miarę upływu lat, także w miarę dopływu zawodników, którzy mogą zapełnić miejsca w tych składach. Zgodnie postanowiono, że należy rozwijać ten system szkolenia, który będzie funkcjonował w przyszłości i podzielono się pierwszymi pomysłami, na uatrakcyjnienie rywalizacji młodocianych tak, aby liga żużlowa na trwałe zagościła w kalendarzu imprez żużlowych w Polsce.

Pierwsze zasady funkcjonowania ligi juniorów w skrócie zakładały, że:
- W zawodach będą mogli startować tylko zawodnicy z licencją "Ż"
- mecze ligi juniorów miały być rozgrywane w środku tygodnia w okresie wakacyjnym, aby nie było kolizji terminów z MDMP i szkołą do której uczęszczali młodzi zawodnicy.
- każdy klub Ekstraligi Żużlowej miał wpłacić 20.000 zł na fundusz nagród.
- Drużyny składały się z trzech zawodników. Dwóch startujących i trzeci rezerwowy. (Początkowo zakładano, że drużyny powinny startować w składach czteroosobowych po analizach pod kątem logistycznym zarząd EŻ doszedł do wniosku, że takie rozwiązanie może być niemożliwe do wykonania w pierwszym roku funkcjonowania MEŻ)
- Zaplanowano osiem rund, gdzie każda z drużyn była gospodarzem jednej rundy, a w każdej rundzie jedna z drużyn pauzowała.
- Zawody prowadzone były w formie turnieju par, w dwudniowych sesjach na dwóch różnych torach.
- Po rozegraniu wszystkich turniejów nastąpiło podsumowanie, które wyłoniło zwycięzców.
- Najlepsi zawodnicy mieli zagwarantowany dodatkowy start w Indywidualnych Mistrzostwach Ligi Juniorów, które odbyły się po zakończeniu ligi na torze triumfatora rozgrywek.
- Nagrodami dla najlepszych były nowe silniki.

W kolejnym roku powołane niespełna rok wcześniej rozgrywki miały zostać zawieszone z uwagi na ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Działacze jednak uznali, że warto inwestować w młodych zawodników i pod koniec czerwca postanowili kontynuować powołane przed rokiem do istnienia rozgrywki juniorskie. Nie obyło się jednak bez zmian w regulaminie i kosmetycznej modyfikacji tabeli biegowej. Oto najważniejsze zmiany w regulaminie:
    Art. 876.
1. W zawodach Ligi Juniorów mogą brać udział zawodnicy, którzy posiadają licencję "Ż", nie przekroczyli 21 lat (biorąc pod uwagę rok urodzenia) (…)
    Art. 885.
1. Klub organizator zawodów pokrywa w całości koszty organizacji zawodów. Kluby uczestniczące w rozgrywkach pokrywają w całości koszty uczestnictwa swoich drużyn w zawodach.
    Art. 886.
1. Drużynie przysługuje prawo do używania w trakcie zawodów trzech tylnych opon, które powinny być oznaczone przed zawodami w obecności sędziego przez organizatora zawodów.
2. W przypadku użycia nieoznaczonej opony zawodnik będzie wykluczony do końca zawodów, wszystkie punkty zdobyte przez niego anulowane, a ponadto będzie on podlegał karze dyscyplinarnej.
3. Klub organizator zawodów jest zobowiązany do zapewnienia na każdą drużynę uczestniczącą w zawodach po jednej używanej tylnej oponie, która będzie mogła być użyta za zgodą sędziego zawodów w przypadkach losowych uniemożliwiających drużynie użycie w biegu dwóch tylnych opon.

Największe zmiany w juniorskiej rywalizacji przyniósł rok 2012. Zwiększono liczbę zespołów w Ekstralidze do dziesięciu i w tej sytuacji zarząd podjął decyzję o podziale drużyn na dwie grupy: północną i południową.
Drużyna składała się z trzech zawodników i jednego rezerwowego, a zawody w części zasadniczej rozgrywano wg systemu 15-biegowego w którym w zawodnicy rywalizowali w 10 biegach po czym w drugiej części zawodów byli nominowani do kolejnych wyścigów wg zdobyczy punktowych.
O kolejności drużyn w części zasadniczej i finałowej Ligi Juniorów decydowała suma punktów meczowych ze wszystkich zawodów w ramach danej części rozgrywek. Do rundy finałowej awansowały po trzy najwyżej sklasyfikowane drużyny z każdej z grup.
Zawody w części finałowej rozgrywano wg systemu 15-biegowego z udziałem sześciu zespołów.

W 2017 roku zaniechano rozgrywania Pomorskiej Ligi Młodzieżowej, bowiem powołano do życia DMPJ, w których startowały wszystkie drużyny startujące w polskiej lidze, a drużyny które dochodziły do finału ligi mogły rozegrać nawet 22 mecze z udziałem młodych zawodników.

W roku 2020 rywalizacja sportowa stanęła pod znakiem zapytania. Powodem była pandemia wirusa Covid-19 powszechnie nazwanego koronawirusem, który na całym świecie zbierał śmiertelne żniwa. O tym jak poważna była sytuacja niech świadczy orędzie Premiera Mateusza Morawieckiego i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, który zaczął obowiązywać w nocy 14 na 15 marca i miał obowiązywać przez 10 dni, ale tak naprawdę obowiązywał do odwołania. Konsekwencją powyższej decyzji był komunikat, Głównej Komisji Sportu Żużlowego w którym poinformowano o zakazie organizacji zawodów treningowych (sparingów) oraz przeprowadzania zorganizowanych treningów na torach żużlowych początkowo do dnia 1 kwietnia 2020 r., a finalnie do odwołania. W tej sytuacji cały żużel zatrzymał się na 13 długich tygodni. W międzyczasie doszło do wielu nowych ustaleń regulaminowych. Ostatecznie rywalizacja żużlowa ruszyła, ale ligi wystartowały w różnych terminach. Niestety wiele rozgrywek juniorskich zawieszono, a żużlowi decydenci ustalili, że ekstraliga powróci do rywalizacji w ramach Ligi Juniorów. Zawody odbywały się w formie turniejów siedmiu par (jedna z drużyn ekstraligi miała zawsze pauzować). Za zwycięstwo w danej rundzie klub otrzymywał 6 pkt, za drugie miejsce - 5, za trzecie - 4 itd.

Medaliści
Ligi Juniorów
Rok Liga Juniorów   Indywidualne Mistrzostwa
Ligi Juniorów
  Tor
2008 Leszno Rzeszów Wrocław   Leszno Janowski Maciej
Wrocław
Kasprzak Robert
Leszno
Pawlicki Przemysław
Leszno
2009 Leszno Zielona Góra Gorzów   Zielona Góra Janowski Maciej
Wrocław
Zengota Grzegorz
Zielona Góra
Dudek Patryk
Zielona Góra
2010 Gorzów Bydgoszcz Leszno   Gorzów Pawlicki Przemysław
Gorzów
Pawlicki Piotr
Leszno
Zmarzlik Bartosz
Gorzów
2011 Zielona Góra Toruń Częstochowa   Zielona Góra Patryk Dudek
Zielona Góra
Emil Pulczyński
Toruń
Tobiasz Musielak
Leszno
2012 Leszno Tarnów Gdańsk   Leszno Kamil Adamczewski
Leszno
Piotr Pawlicki
Leszno
Mikołaj Curyło
Bydgoszcz
2013 Toruń Gorzów Częstochowa   Toruń Przedpełski Paweł
Toruń
Woźniak Szymon
Bydgoszcz
Czaja Artur
Częstochowa
2014 Częstochowa Leszno Zielona Góra   Częstochowa Patryk Malitowski
Wrocław
Tobiasz Musielak
Leszno
Przedpełski Paweł
Toruń
2015 Wrocław Gorzów Rzeszów   Częstochowa Maksym Drabik
Wrocław
Oskar Fajfer
Toruń
Bartosz Smektała
Leszno
2016 Leszno Wrocław Zielona Góra   Leszno Bartosz Smektała
Leszno
Dominik Kubera
Leszno
Kacper Woryna
Rybnik
2017 rozgrywki zawieszone
2018
2019
2020 Zielona Góra Częstochowa Lublin   z uwagi na pandemię Covid-19 indywidualną rywalizację odwołano
rozgrywki zawieszone
w ich miejsce powołano
DMPJ

  

medalowe zdobycze KLUBÓW
w Lidze Juniorów
stan
na dzień
2020-10-26
medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW
w Indywidualnych Mistrzostwach Ligi Juniorów
Klub Zawodnik
4 1 1   Janowski Maciej 2    
  Pawlicki Przemysław 1   1
2 1 2   Dudek Patryk 1   1
Przedpełski Paweł 1   1
1 2 1   Smektała Bartosz 1   1
  Adamczewski Kamil 1    
1 1 2   Malitowski Patryk 1    
  Drabik Maksym 1    
1 1     Pawlicki Piotr   2  
  Musielak Tobiasz   1 1
1 1 1 Pulczyński Emil   1  
  Zengota Grzegorz   1  
  1 1   Kasprzak Robert   1  
  Woźniak Szymon   1  
  1   Fajfer Oskar   1  
  Kubera Dominik   1  
  1     Zmarzlik Bartosz     1
  Curyło Mikołaj     1
    1   Czaja Artur     1
  Woryna Kacper     1
    1          
         

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt