drużynowe mistrzostwa polski juniorów


Po zakończeniu rozgrywek w sezonie 2016 Główna Komisja Sportu Żużlowego zdecydowała się o zmianie formuły zmagań zespołowych juniorów.
W miejsce Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski oraz Ligi Juniorów powołano Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Dzięki temu zawodnicy mieli więcej okazji do startów, a tym samym podnoszenia swoich umiejętności.
O młodzieżowe mistrzostwo walczyły wszystkie zespoły zgłoszone do zmagań ligowych, w tym występujący gościnne w lidze polskiej, łotewski Lokomotiv Daugavpils, a drużynę tworzyło trzech zawodników oraz rezerwowy.

W pierwszym roku rywalizacji zespoły zostały podzielone na trzy grupy eliminacyjne, z których do półfinałów awans uzyskały cztery najlepsze drużyny oraz dwie najlepsze drużyny z piątych miejsc. Drużyny, które zostały sklasyfikowane na miejscach 1-7 w części półfinałowej awansowały do finału. W zawodach rund eliminacyjnych i półfinałowych, drużyny otrzymywały tzw. małe punkty i duże punkty meczowe: I m - 6 pkt, II m - 5 pkt, III m - 4 pkt, IV m - 3 pkt, V m - 2 pkt, VI m - 1 pkt, VII m - 0 pkt. Jeżeli dwie lub więcej drużyn kończyły zawody eliminacyjne z taką samą sumą punktów biegowych, klasyfikowane były na tych samych miejscach, a punkty z zajętych miejsc dzieliło się po równo pomiędzy te drużyny.
Końcowa klasyfikacja w eliminacjach, półfinałach i finale DMPJ była ustalona poprzez uszeregowanie drużyn według liczby zdobytych przez nie punktów dużych i małych.

Prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski tak komentował te zmiany: Takich kroków potrzebujemy. Wprowadziliśmy nowe regulacje dotyczące szkolenia i tego tematu nikt nie zamierza odpuścić. Ten proces musi ruszyć, bo w przeciwnym razie dyscyplina nie będzie się rozwijać. Powołaliśmy DMPJ, bowiem różnica pomiędzy osiemnastolatkiem z Gorzowa i Krosna wcale nie musi być, aż tak widoczna. Zależy nam na tym, żeby dochodziło do takiej rywalizacji. Drużyny będą początkowo składać się z trzech zawodników, ale w ciągu sześciu lat planujemy rozgrywać normalne dwumecze. Takie samo stanowisko mają w tej sprawie Piotr Szymański i GKSŻ. Jest to również wniosek Zespołu Ekspertów.

W kolejnych latach nieco zmieniano regulamin rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów. Tak jak napisano w pierwszym roku tak jak napisano pierwsza faza zmagań składała się z siedmiu turniejów w każdej z trzech grup. W trzecim roku zmagań o DMPJ liczba rund została zwiększona do 12, a drużyny miały rywalizować w 4 grupach sześciozespołowych, z których do do półfinałów (14 rund) awansowały trzy najlepsze ekipy z każdej grupy oraz dwie najlepsze, spośród tych które zajęły 4 miejsca. Nowym rozwiązaniem była też instytucja gościa oczekującego. Oznaczało to, że kluby, które nie posiadały odpowiedniej kadry mogły skorzystać z niezgłoszonych do rywalizacji zawodników innych drużyn. Regulamin określał też koszty wypożyczenia zawodnika i klub wypożyczający żużlowca musiał zapłacić zawodnikowi za występ w zawodach 2000 złotych ryczałtu plus zwrot kosztów dojazdu wg stawek regulaminowych.

W roku 2020 rywalizacja sportowa stanęła pod znakiem zapytania. Powodem była pandemia wirusa Covid-19 powszechnie nazwanego koronawirusem, który na całym świecie zbierał śmiertelne żniwa. O tym jak poważna była sytuacja niech świadczy orędzie Premiera Mateusza Morawieckiego i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, który zaczął obowiązywać w nocy 14 na 15 marca i miał obowiązywać przez 10 dni, ale tak naprawdę obowiązywał do odwołania. Konsekwencją powyższej decyzji był komunikat, Głównej Komisji Sportu Żużlowego w którym poinformowano o zakazie organizacji zawodów treningowych (sparingów) oraz przeprowadzania zorganizowanych treningów na torach żużlowych do dnia 1 kwietnia 2020 r., a finalnie do odwołania. W tej sytuacji cały żużel zatrzymał się na 13 długich tygodni, a gdy powrócił wiele form rywalizacji zostało okrojonych. Dotyczyło to także DMPJ, które miały składać się z 14 rund eliminacyjnych, 14 półfinałów oraz 3 finałów. Jednak ostatecznie do rywalizacji przystąpiło szesnaście zespołów, które podzielono na cztery grupy po cztery drużyny. Każdy z uczestników gościł na swoim torze w ramach czwórmeczu trzy ekipy ze swojej grupy. Zwycięzcy grup premiowani byli awansem do finału, który zaplanowano na torze w Zielonej Górze.
Finaliści
Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów
Rok Miasto miejsce
4
miejsce
5
miejsce
6
miejsce
7
2017 Toruń Częstochowa Wrocław Toruń Leszno Gdańsk Gorzów Grudziądz
2018 Gorzów Tarnów Gorzów Leszno Toruń Gniezno Rybnik Gdańsk
2019 Grudziądz Zielona Góra Częstochowa Gorzów Lublin Grudziądz Rybnik Ostrów
2020 Zielona Góra Zielona Góra Częstochowa Daugavpils Grudziądz - - -
      
stan na dzień
2019-10-10
medalowe zdobycze KLUBÓW w
Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów
Liczba
finałów
w mieście
Klub
2 - - 1
1 2 - -
1 - - -
- 1 1 1
- 1 - -
- - 1 1
- - 1 -
- - 1 -
- - - 1

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt