drużynowe mistrzostwa polski juniorów


Po zakończeniu rozgrywek w sezonie 2016 Główna Komisja Sportu Żużlowego zdecydowała się o zmianie formuły zmagań zespołowych juniorów.
W miejsce Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski oraz Ligi Juniorów powołano Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Dzięki temu zawodnicy mieli więcej okazji do startów, a tym samym podnoszenia swoich umiejętności.
O młodzieżowe mistrzostwo walczyły wszystkie zespoły zgłoszone do zmagań ligowych, w tym występujący gościnne w lidze polskiej, łotewski Lokomotiv Daugavpils, a drużynę tworzyło trzech zawodników oraz rezerwowy.

W pierwszym roku rywalizacji zespoły zostały podzielone na trzy grupy eliminacyjne, z których do półfinałów awans uzyskały cztery najlepsze drużyny oraz dwie najlepsze drużyny z piątych miejsc. Drużyny, które zostały sklasyfikowane na miejscach 1-7 w części półfinałowej awansowały do finału. W zawodach rund eliminacyjnych i półfinałowych, drużyny otrzymywały tzw. małe punkty i duże punkty meczowe: I m - 6 pkt, II m - 5 pkt, III m - 4 pkt, IV m - 3 pkt, V m - 2 pkt, VI m - 1 pkt, VII m - 0 pkt. Jeżeli dwie lub więcej drużyn kończyły zawody eliminacyjne z taką samą sumą punktów biegowych, klasyfikowane były na tych samych miejscach, a punkty z zajętych miejsc dzieliło się po równo pomiędzy te drużyny.
Końcowa klasyfikacja w eliminacjach, półfinałach i finale DMPJ była ustalona poprzez uszeregowanie drużyn według liczby zdobytych przez nie punktów dużych i małych.

Prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski tak komentował te zmiany: Takich kroków potrzebujemy. Wprowadziliśmy nowe regulacje dotyczące szkolenia i tego tematu nikt nie zamierza odpuścić. Ten proces musi ruszyć, bo w przeciwnym razie dyscyplina nie będzie się rozwijać. Powołaliśmy DMPJ, bowiem różnica pomiędzy osiemnastolatkiem z Gorzowa i Krosna wcale nie musi być, aż tak widoczna. Zależy nam na tym, żeby dochodziło do takiej rywalizacji. Drużyny będą początkowo składać się z trzech zawodników, ale w ciągu sześciu lat planujemy rozgrywać normalne dwumecze. Takie samo stanowisko mają w tej sprawie Piotr Szymański i GKSŻ. Jest to również wniosek Zespołu Ekspertów.
Finaliści
Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów
Rok Miasto miejsce
4
miejsce
5
miejsce
6
miejsce
7
2017 Toruń Częstochowa Wrocław Toruń Leszno Gdańsk Gorzów Grudziądz
2018 Gorzów Tarnów Gorzów Leszno Toruń Gniezno Rybnik Gdańsk

  

stan na dzień
2018-10-31
medalowe zdobycze KLUBÓW w
Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów
Liczba
finałów
w mieście
Klub
1 - - -
1 - - -
- 1 - 1
- 1 - -
- - 1 1
- - 1 -

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt