COOK Zach


Urodzony w 2000 roku.

Sezon 2022 nakładał na kluby ekstraligowe obowiązek wystawienia drugiej drużyny złożonej z zawodników do lat 24. Apator aby sprostać tym wymogom w poszukiwaniu nowych wschodzących gwiazd obrał australijsko-duński kierunek poszukiwań i do kreowanego na lidera Petera Chlupaća oraz obiecującego Jewgienija Sajdulina, którzy co prawda nie mieli okazji wystartować z Aniołem na piersi w ligowych rozgrywkach, to mieli podpisane kontrakty w latach poprzednich zakontraktował Zacha Cooka i Bastiana Pedersena.

Zach pochodzi z Cowry w Nowej Południowej Walii i zaliczany był do grona młodych ambitnych Australijczyków. Choć przed podpisaniem kontaktu z Aniołami niewielu o nim słyszało, to ścigał się na Antypodach i do jego ważniejszych sukcesów zaliczyć można, drugie miejsce w mistrzostwach Australii do lat 21 w stanie Wiktoria w roku 2020, w których uległ jedynie Jaimonowi Lidseyowi, który w polskiej lidze ścigał się dla Unii Leszno. Jednak już rok wcześniej zawodnik pokazał się szerszej publiczności, gdy znalazł miejsce w młodzieżowej reprezentacji Australii, która wywalczyła czwarte miejsce w DMŚJ. Cook był co prawda tylko jeźdźcem rezerwowym, ale wystartował w jednym biegu zastępując Kye Thompsona wywalczył 1 punkt po taśmie Anglika Kyle Bickleya.

Zawodnik wiedział jednak, że myśląc poważnie o żużlowym ściganiu musi jak najwięcej startować. Dlatego tak jak większość młodych Australijczykówjuż w roku 2015 trafił na Wyspy Brytyjskie. Zaprosili go wówczas jego dobrzy przyjaciele Todd i Brady Kurtz aby zobaczył angielskie tory i żużel w profesjonalnym wydaniu. Młody chłopak z miejsca zapałał chęcią startów w Europie i czynił wszystko by w przyszłości trafić do kolebki sportu żużlowego. Zach jednak z uwagi na swój wiek wybrał drogę małych kroków i dopiero po czterech latach, bo w roku 2019 przywdział plastron Somerset w towarzyskim meczu przeciwko Plymouth. Zdobył wówczas, można powiedzieć z marszu na własnym nieprzystosowanych do brytyjskich torów sprzęcie, dziewięć punktów i wpadł w oko promotorowi Somerset Rebels, który zaproponował mu kontrakt na rok 2020. Gdy z początkiem sezonu przyjechał do Wielkiej Brytanii, aby ścigać się na Oak Tree Arena w Highbridge, jego plany pokrzyżowała światowa pandemia Covid-19 i został zmuszony do powrotu do Australii zaledwie po trzech tygodniach, a drużyna Rebeliantów zawiesiła swoją działalność. Młody jeździec był mocno rozczarowany takim obrotem sprawy o czym opowiedział w wywiadzie: "Od dzieciństwa moim celem było profesjonalne ściganie się na żużlu i cieszyłem się, że podpisałem swój pierwszy kontrakt w Somerset. Z tego co zaobserwowałem, to był naprawdę dobry klub.  Naprawdę nie mogłem się doczekać rozpoczęcia mojego debiutanckiego sezonu w Wielkiej Brytanii i miałem nadzieję, że będę zdobywał ważne punkty dla mojego zespołu. Niestety po tym jak skompletowałem motocykle i przygotowałem się do sezonu, rozegrał się dramat z Covidem, co oczywiście doprowadziło do tego, że kluby nie mogły rozgrywać swoich meczów. To było dla mnie rozczarowujące".

Jednak, gdy tylko sprawy covidowe zostały nieco opanowane przez służby sanitarne, a ludzie nauczyli się żyć z pandemią, zawodnik znalazł nowego pracodawcę i tym sposobem w roku 2021 trafił w szeregi Gladiatorów z Plymouth, gdzie miał się od kogo uczyć żużlowego rzemiosła, bo jego klubowymi partnerami byli Bjarne Pedersen i Jason Crump. Młody zawodnik miał także okazję przywdziewać jako stały gość, plastron Poole Pirates, gdzie startował jego brat - Ben . Co ważne, w boksie Zacha często widziano Chrisa i Jacka Holderów oraz Brady'ego Kurtza i zapewne kompani z Antypodów zarekomendowali działaczom Apatora jego osobę.

Co pokażę zawodnik na polskich torach? Wkrótce się przekonamy.

Osiągnięcia
DMŚJ 2021/4

Kluby w lidze polskiej
2022


2022 (U24)

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2021
Liga U-24
- - - - - -

 

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt