DOUGLAS Ryan
Australia


Urodzony 9 września 1993, Brisbane, Australia.

Ryan swoje pierwsze żużlowe kroki stawiał na torach australijskich. Na starym kontynencie pojawił się po raz pierwszy w roku 2013, gdy mając dziewiętnaście lat w angielskiej Premier League podpisał kontrakt z Scunthorpe Scorpions. Ze Skorpionami związany był przez pięć sezonów stając się najlepszym zawodnikiem zespołu w roku 2016.

W okresie, gdy Europa zapadała w zimowy żużlowy sen zawodnik wracał go krainy Kangurów i ścigał się w mistrzostwach swojego kontynentu. Dla przykładu w IM Australii do lat 21 zajął drugie miejsce przegrywając z Maxem Fricke, ale ogrywając Jacka Holdera.

Oto jak wyglądała klasyfikacja tego turnieju:

    1. Max Fricke - 13 (3,2,2,3,3) + 1 w finale A
    2. Ryan Douglas - 12 (2,3,3,3,1) + 2 w finale A
    3. Jack Holder - 12 (3,3,2,2,2) + 1 w finale B + 3 w finale A
    4. Nick Morris - 15 (3,3,3,3,3) + upadek w finale A
    5. Tyson Nelson - 11 (2,2,3,2,2) + 2 w finale B
    6. Jake Allen - 9 (1,u,3,2,3) + 3 w finale B
    7. Brady Kurtz - 9 (3,3,1,2,w) + nie startował w finale B
    8. Jack Fallon - 7 (2,1,2,0,2)
    9. Mason Campton - 6 (1,1,1,3,d)
    10. Tyler King - 5 (1,0,0,1,3)
    11. Tyson Snow - 5 (0,2,0,1,2)
    12. Robert Medson - 4 (2,0,1,1,0)
    13. Hunter Anderson - 4 (w,2,1,1,0)
    14. Cameron Heeps - 4 (1,1,2,0,-)
    15. Blake Russell - 2 (0,1,0,0,1)
    16. Douglas Scoble - 1 (0,0,0,0,1)
    17. Matthew Day - 1 (1)
    18. Jye Etheridge - NS

Bieg po biegu:
1. Holder, Fallon, Heeps, Russell
2. Fricke, Medson, King, Anderson (w/u)
3. Morris, Nelson, Allen, Scoble
4. Kurtz, Douglas, Campton, Snow
5. Douglas, Fricke, Fallon, Allen (u)
6. Kurtz, Anderson, Russell, Scoble
7. Holder, Nelson, Campton, Medson
8. Morris, Snow, Heeps, King
9. Nelson, Fallon, Anderson, Snow
10. Morris, Fricke, Campton, Russell
11. Allen, Holder, Kurtz, King
12. Douglas, Heeps, Medson, Scoble
13. Morris, Kurtz, Medson, Fallon
14. Douglas, Nelson, King, Russell
15. Fricke, Holder, Snow, Scoble
16. Campton, Allen, Anderson, Heeps
17. King, Fallon, Scoble, Campton (d)
18. Allen, Snow, Russell, Medson
19. Morris, Holder, Douglas, Anderson
20. Fricke, Nelson, Day, Kurtz (w/u)

Finał B:
21. Holder, Nelson, Allen, Kurtz (ns)

Finał A:
22. Fricke, Douglas, Holder, Morris (u)

Po sezonie 2017 zawodnik nie otrzymał pozwolenia na pracę, bowiem kontuzja nie pozwoliła mu rozwinąć skrzydeł, a zawodnik tak komentował ten etap swojej kariery: "Wydawało mi się, że będzie to dobry sezon dla mnie i gdy wchodziłem we właściwy rytm startowy, doznałem kontuzji, przez co zdecydowanie nie pokazałem swojego całego potencjału, bo wiem, że potrafię być bardziej skuteczny na torze. Wciąż jednak jestem młody i wrócę jako lepszy jeździec. W tej chwili patrzę w przyszłość i koncentruję się startach w Australii by otrzymać wizę i wrócić za rok. Czy będzie to powrót do Scunthorpe? Wszystko jest możliwe, ale za wcześnie by snuć tak odległe plany. Muszę jednak przyznać, że nie byłoby mnie dzisiaj tu gdzie jestem bez Scunthorpe. Juz kilka lat temu miałem problemy z wizą i zanosiło się na to, że nie będę startował w Anglii, a oni zrobili wszystko, żebym tę wizę uzyskał więc wypada im za to podziękować. Niemniej tak jak mówiłem, za wcześnie mówić co będzie w przyszłości i będę martwić się tym później, ale w tej chwili nie mogę się doczekać startów w ojczyźnie" I jak powiedział tak zrobił. Ryan skupił się na stratach w Australii, radząc sobie bardzo dobrze, a kluczowy był dla niego występ w czerwcu 2018, kiedy to reprezentował Queensland w mistrzostwach Nowej Południowej Walii. Wysoka druga lokata w motocyklowych mistrzostwach na żużlu, które odbywają się corocznie w najbardziej wysuniętym na południe australijskim stanie Wiktorii, zagwarantowała mu ponownie wizową przepustkę do startów Wielkiej Brytanii i listopadzie podpisał kontrakt w Leicester Lions na sezon 2019. I był to udany sezon dla Australijczyka, bowiem błyszczał na angielskich torach, choć sprzętowe problemy powodowały, że jego zdobycze punktowe niekiedy były niezbyt okazałe i zależały od dużej dozy sprzętowego szczęścia. Jednak 9 września w meczu Peterborough Panthers - Swindon Robins (44:46), zachwycił wszystkich swoją jazdą , gdy zdobył aż 18 punktów oraz bonus, pokonując m.in. takich zawodników jak Tobiasz Musielak czy Troy Batchelor. Ostatecznie sezon zakończył ze średnią bieg. 1,565. Z kolei w niższej klasie rozgrywkowej Championship reprezentował Leicester Lions i z tą drużyną wygrał całą pierwszą ligę brytyjską. Doskonałymi wynikami, mało znany w Polsce zawodnik zwrócił na siebie uwagę działaczy Polonii Bydgoszcz, którzy zaprosili go na Międzynarodowe Mistrzostwa Bydgoszczy AD 2019. I Ryan nie zawiódł kibiców i w pierwszym oficjalnym turnieju na ziemi polskiej zdobył 10 punktów, co w ostatecznym rozrachunku dało mu szóstą lokatę w turnieju.

Gdy ucichły motocykle na europejskich torach, a w Polsce trwał w najlepsze sezon transferowy, w dniu 9 listopada 2019 roku, gdy w mieście Kopernika, kibice po podpisaniu kontraktów z Tobiaszem Musielakiem, Adrianem Miedzińskim i Wiktorem Kułakowem, czekali na oficjalne potwierdzenie umów z braćmi Holderami oraz juniorami, zostali zaskoczeni, bo za pośrednictwem portalu społecznościowego toruńscy włodarze ogłosił, że Aniołem będzie Ryan Douglas. Posunięcie przedstawicieli Apatora Toruń było dla wszystkich zaskakujące, bowiem zawodnik był nieco anonimowy w Polsce, ale na zapleczu ekstraligi przy dobrym dosprzętowieniu, jeździec z jego potencjałem mógł nawiązywać walkę z rywalami bardziej objeżdżonymi w polskich ligach żużlowych. Co ciekawe wiążąc się z Toruniem, startujący wcześniej tylko na Wyspach Brytyjskich Australijczyk, postanowił w sezonie 2020 szerzej zawojować Europę i oprócz Polski, podpisał kontrakt również w Szwecji, a drużyną z którą się związał była Rospiggarna Hallstavik.

Żużlowi fani Darcy Warda, śledzący jego życie mogli zauważyć, że dwukrotny indywidualny młodzieżowy mistrz świata, po kontuzji kręgosłupa, gdy doszedł do sprawności która pozwalała mu na w miarę normalne funkcjonowanie, pomagał właśnie Ryanowi Douglasowi, z którztym dorastał na żużlowych torach, wyznając w jednym z wywiadów: "Śledzę poczynania Ryana Douglasa w lidze angielskiej, ponieważ pomogłem mu w kwestiach ekwipunku sprzętowego, gdy przebywał w Australii. On potrafi jeździć na motocyklu i warto w niego inwestować". Z kolei sam zawodnik tak komentował tę znajomość: "Darcy jest świetnym facetem i dziękuję mu za pomoc. Moim zdaniem był najlepszym jeźdźcem na świecie, więc jeśli mogę się od niego nauczyć kilku rzeczy, to zmierzam to na pewno to zrobię, bo wiem, że to będzie procentowało. Zawsze znajduję czas, aby się z nim spotkać, gdy jestem w Australii. Razem dorastaliśmy w sportach motorowych, a potem oczywiście przyszedł czas na żużel. Mieszkamy od siebie niezbyt daleko, więc znamy się dość dobrze i jesteśmy prawdziwymi kumplami”.

Czy znajomość z Darcym zaważyła na podpisaniu umowy z  Ryanem? Tego włodarze Apatora nie wyjawili, ale postanowili zaryzykować i choć nie traktowali kontraktu z Douglasem jak inwestycji w przyszłość, bo zawodnik miał już 26 lat, to jednak podpisali kontrakt, nic na tym nie tracili, a przy kontuzji lub niedyspozycji jednego z braci Holderów lub Wiktora Kułakowa mogli tylko zyskać.

Czy tak się stanie i Ryan otrzyma szanse pokazania się w plastronie Apatora? Czas pokaże.
Działacze powinni jednak zaryzykować, bowiem Jason Doyle trafił do drużyny Aniołów w podobnym wieku, by później zostać IMŚ.

Scunthorpe, Leicester, Wolverhampton, Peterborough
     Rospiggarna

Osiągnięcia

Kluby w lidze polskiej
2020

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2020            

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt