STEAD Simon Trevor
anglia

Urodzony 25 kwietnia 1982 w Sheffield, South Yorkshire, England.

W lidze polskiej po raz pierwszy pokazał się jako zawodnik lubelskiego LKŻ-tu w roku 2000. Po tym epizodzie słuch o nim na torach polskich zaginął. W roku 2006 odświeżyli jego nazwisko działacze z Torunia, ale po rocznym mariażu z Aniołami w roku 2007 zasila gnieźnieński Start, w którym miał stanowić o sile drużyny aspirującej do czołowych miejsc na zapleczu ekstraligi. Po dość przeciętnym występie w pierwszej lidze w sezonie 2008 przenosi się do ekstraligowego spadkowicza bydgoskiej Polonii. Niestety pomimo awansu żużlowców znad Brdy po rocznej banicji w niższej lidze Simon specjalnie nie przyczynił się do tego sukcesu, bowiem wystąpił tylko w pięciu meczach w których zaprezentował się raczej słabo i nie dostał kolejnych szans na ligowe starty.
Przed sezonem 2009 zawodnik postanowił spróbować swych sił na zapleczu ekstraligi i związał się kontraktem z drużyną z Ostrowa. Pojawił się jednak tylko w jednym meczu i w sezonie 2010 ponownie zmienia klub trafiając do reaktywującej się Polonii Piła. W nowym teamie stał się szybko podstawowym zawodnikiem i tylko przeszkody natury finansowej blokowały działaczy przed regularnym korzystanie z usług Anglika. Ostatecznie Simon ze średnią 2,225 uplasował się na drugim miejscu w klasyfikacji indywidualnej zawodników drugiej ligi. Działacze pilscy nie zdołali zatrzymać zawodnika w swoich szeregach i w roku 2011 zawodnik ponownie zdobywa punkty dla klubu z Lublina. Trzy mecze i średnia 2.071 nie przekonały polskich działaczy do zaufania Anglikowi i rok 2012 zawodnik spędził w rodzimej lidze. W Polsce pojawia się ponownie w 2013 roku jako jeździec krakowski, ale ponownie startuje tylko w trzech meczach i po sezonie próżno szukać nazwiska Steed w polskich statystykach żużlowych.

Zawodnik choć nie osiągnął wielkich sukcesów uważany był przez wielu angielskich promotorów żużla za perspektywicznego jeźdźca z zadatkami na żużlowca dużego formatu. Jednak czas uciekał i Simon nie zaistniał na arenie międzynarodowej więc wielu wpisało go go w poczet zmarnowanych angielskich talentów.

U progu sezonu 2015 kariera zawodnika stanęła pod znakiem zapytania. Oto bowiem Kapitan "Tygrysów" w kwietniu w meczu Premier League Rye House Rockets a Sheffield Tigers, doznał złamania ramienia i kości udowej. Zaraz po wypadku "Steady" został przewieziony do szpitala w Cambridge. Po przeprowadzeniu operacji żużlowiec został przewieziony do szpitala w Yorkshire, który był położony bliżej jego domu, a z którego wyszedł dopiero po kilku tygodniach. Stead w swojej karierze miał już kilka kontuzji, ale nie były one tak poważne jak obrażenia, których nabawił się u progu sezonu 2015. Anglik tak komentował swój stan zdrowia: To były trudne dni. Nie będę tego ukrywać. Bywały dni, kiedy nie wiedziałem co się dzieje, bo morfina robiła swoje. Jednak teraz czuję się dużo lepiej. Chciałbym też podziękować wszystkim, którzy wysyłali wiadomości do mnie i życzyli powrotu do zdrowia. To naprawdę budujące, gdy wiesz ile osób cię wspiera. To jest najlepszy przykład na to, że żużel jest pod tym względem specyficznym sportem. Dziękuję za pomoc w podróży z Cambridge do Sheffield była koszmarem. Dwie godziny przed podróżą przestano mi podawać środki przeciwbólowe i to było coś strasznego. Teraz jestem już w domu i na pewno czuję się bardziej komfortowo. Nigdy nie czułem takiej ulgi z faktu, że mogę wziąć prysznic we własnym domu. Od razu jestem w lepszym stanie psychicznym. Nie ma pośpiechu w sprawie mojej dalszej przyszłości. Muszę skupić się na sobie. To jedyne co mogę powiedzieć w tej chwili. Jestem w dobrych rękach. Specjalista, który mnie operował, ma świadomość co robię i dba o mnie. Operacje ramienia i nogi zakończyły się sukcesem.

Po tych słowach wielu przepowiadało koniec kariery 33-latka. Jednak w sezonie 2015 zawodnik pojawił się w czterech meczach Belle Vue Aces i wrócił do ścigania na tyle skutecznie, że w rok później został ponownie mistrzem Premier League. Nie pojawił się jednak w lidze polskiej, ale z całą pewnością kluby zaplecza ekstraklasy mogłyby mieć pożytek z Anglika. Pozostawało jednak pytanie czy sam zawodnik był zainteresowany startami poza Wyspami Brytyjskimi? NIestety nie był, a co więcej po sezonie 2016 definitywnie postanowił rozstać się z torem i tak komentował swoją decyzję: "Już w zeszłym sezonie nie byłem przekonany co do powrotu na tor, ale pomyślałem, że mam w tym sporcie niezakończone sprawy. Chciałem jeszcze raz wrócić na wysokim poziomie. Wygranie mistrzostw Premier League, to był mój cel i udało się go zrealizować we wrześniu. Dzięki temu moja decyzja była łatwiejsza, bo wróciłem i udowodniłem, że nadal mogę być jednym z najszybszych zawodników. Teraz mogę odejść spokojnie na emeryturę".
Po zakończeniu kariery trzydziestoczterolatek niemal następnego dnia został menadżerem Sheffield Tigers
, zastępując na tym stanowisku Jima Lyncha

Aby ostatecznie pożegnać się z kibicami i torem, na początku sezonu 25 marca 2018 roku na torze w Sheffieeld Simon zaplanował swój turniej pożegnalny. Udział w tych zawodach potwierdził m.in. indywidualny mistrz świata Jason Doyle, z którym Stead znał sie doskonale z jazdy na brytyjskich torach i nie kryli obopólnej przyjacielskiej relacji.

Stead oprócz Polski, ścigał się przede wszystkim w lidze angielskiej, zdobywał punkty dla: Peterborough, Buxton, Sheffield, Workington, Wolverhampton, Coventry, Swindown, czy wspólnie z Jasonem Crumpem dla Belle Vue. Poza tym można go było zobaczyć w zawodach rangi międzynarodowej, bowiem startował na zaproszenie organizatorów w pojedynczych rundach GP, a także w finałach DPŚ, jednak starty te były raczej średnio udane. Był też trzykrotnym finalistą IMŚJ czy uczestnikiem wielkiego finału eliminacji IMŚ w 2003 roku.

W swojej ojczyźnie trzykrotnie tryumfował w indywidualnych mistrzostwach Anglii - 2001, 2002, 2003, a w roku 2014 i 2016 został Indywidualnym Mistrzem Premier League.

Staed trafił również do Szwecji gdzie reprezentował kluby Ornarna, Gasarna, Masarna, Hammarby.

Osiągnięcia
IMŚ GP 2004/43WC; 2005/31R; 2006/23WC; 2008/RT; 2009/RTnklas;
IMŚJ 1999/15; 2000/7; 2001/4
DPŚ 2005/4; 2007/4; 2010/4; 2014/4

Kluby w lidze polskiej
bez
klubu
w
Polsce
bez
klubu
w
Polsce
2000 2001-
-2005
2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2006 5 21 19 3 1,048 nklas(8)

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt