KARWAN Marek
prezes klubu - przewodniczący GKSŻ


Urodzony 11 maca 1962 roku

Jeden z najbogatszych biznesmenów w Polsce. Swój biznes zaczynał pod koniec lat osiemdziesiątych od wytwarzania poduszek i kołder z owczej wełny. Potem swoje działania skierował w stronę mebli tapicerowanych. W czasie, gdy zainwestował w toruński żużel jego firma "Adriana" zatrudniała trzy tysiące osób i była największym producentem i eksporterem mebli tapicerowanych w Polsce, a przy tym 30% produkcji z fabryki było na zamówienie szwedzkiej sieci sklepów Ikea.

W żużlu pojawił się w roku 2001 za sprawą Jana Ząbika jako sponsor strategiczny toruńskiej drużyny, stając się jednocześnie prezesem toruńskiego klubu.
Karwan jednak od zawsze był związany ze sportem, bowiem jego córka w Chełmnie uprawiała motocros.
Nienagrane prowadzenie toruńskiego zespołu, oraz medalowe sukcesy robiły wrażenie na działaczach całej Polski i w roku 2003 Marek Karwan został wybrany przewodniczącym GKSŻ - tym samym stając się mecenasem nie tylko toruńskiego, ale i Polskiego świata żużlowego.
To właśnie za czasów Karwana w Toruńskim klubie jeździły w jednym sezonie tacy mistrzowie świata jak Tory Rickardsson czy Jason Crump a drużyna sięgnęła po złoto w DMP.

W 2005 roku na skutek wymogów regulaminowych Karwan ustępuje ze stanowiska prezesa klubu i poświęca się działalności tylko w GKSŻ (członek GKSŻ nie mógł pełnić jednocześnie żadnej funkcji w klubie). Firma Pana Marka pozostała jednak z toruńskimi żużlowcami.

W roku 2006 wycofuje się ze sponsorowania toruńskiego żużla, a także rezygnuje z funkcji przewodniczącego GKSŻ. Karwan pozostał jednak przy żużlu indywidualnie sponsorując zawodników i wspierając kluby które posiadały statut stowarzyszenia. W roku 2007 całkowicie wycofał się z wspierania żużla pozostając przy indywidualnym sponsoringu zawodników.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt