Reaktywowany w maju 1946 roku Toruński Klub Motocyklowy posiadał w kolejnym roku 90 czynnych członków i wszedł w kolejną fazę rozwoju.

Skład zarządu przedstawiał się następująco:
     Sopoćko - prezes (na zdjęciu pierwszy z prawej na motocyklu)
     Centrowski - wiceprezes (na zdjęciu w rogatywce)
     kmdt. Rosiewicz - sekretarz
     Stamm - skarbnik
Kapitanem sportowym był Turowski (na zdjęciu na motocyklach Sopoćko - Gryzakowski z tyłu pomiędzy nimi Turowski)

Klub zorganizował szereg imprez torowych z tradycyjnym wyścigiem "z biegiem Wisły".
Poszczególni zawodnicy brali z powodzeniem udział w wyścigach na Pomorzu i w Wielkopolsce. Ponadto klub zorganizował szereg rajdów i wycieczek o charakterze sportowo - rekreacyjnym.
Wyścigi organizowane przez TKM cieszyły się coraz większym zainteresowaniem kibiców i coraz częściej mówiło się o działalności toruńskich motocyklistów. Działacze jednak zasłużyli na uznanie, bowiem imprezy przez nich organizowane miały bardzo dobrą organizację, a uzdolniona młodzież w osobach m.in. Zakrzewski, Raniszewski Bączkowski gwarantowała emocje w każdym wyścigu.
Warto podkreślić, że toruński klub posiadał własną komisję techniczną i przy wydatnej pomocy Związku Transportowego Oddział Automobilistów w Toruniu zorganizowano kursy motocyklowe.
TKM miał jednak też swoje problemy, a największym był zupełny brak sprzętu i części zamiennych. Nie przeszkodziło to jednak działaczom rozwijać klubu i w związku z tym TKM podjął się również inwestycji remontowych, aby uzyskać dostęp do własnego toru przy Szosie Bydgoskiej.

Zapewne przygotowanie własnego toru wpłynęło na fakt rozegrania całego cyklu imprez w Toruniu, ale zawodnicy TKM-u ścigali się również w turniejach regionalnych. Jednym z takich turniejów były zawody międzymiastowe rozegrane w Grudziądzu, a jak donosiła prasa (PS 55/47 z dnia 10.07.1947) w obecności 5.000 Kobiców, na dystansie 10 okrążeń (4200 m), tryumfatorami w poszczególnych klasach (decydowała pojemność silnika), byli:
    Klasa 100ccm
        1.Bukowski (Wisła Chełmno) 5,31,6
        2.Wojciechowski (TKM Toruń) 5,38
    Klasa 125ccm:
        1.Gątkiewicz (Olimpia Grudziądz) 5,20,4
        2.Raniszewski (TKM Toruń) 5,32
    Klasa 200ccm
        1.Matczak (Olimpia Grudziądz) 5,05,2
        2.Machowski (TKM Toruń) 5,13,9
    Klasa 250 ccm
        1.Najdrowski (Olimpia Grudziądz) 4,44,9
        2.Szalkowski (Olimpia Grudziądz) 4,57,4
    Klasa 300 ccm
        1.Zakrzewski (TKM Toruń) 4,55
        2.Nowakowski (Olimpia Grudziądz) 5,21
    Klasa 500 ccm
        1.Zwolinski (Olimpia Grudziądz) 4,45,3
        2.Zakrzewski (TKM Toruń) 4,47,4
    Bieg zwycięzców
        1.Zwolinski (Olimpia Grudziądz) 4,45,4
        2.Gąkiewicz (Olimpia Grudziądz) 4,47,_

Kilka dni później bo 20 lipca toruńscy zawodnicy ścigali się już na stadionie miejskim, kiedy to TKM zorganizował ogólnopolskie wyścigi motocyklowe, w których wzięli udział motocykliści z innych okręgów w Polsce. Program imprezy przewidywał wiele konkurencji, w tym bieg za lisem itp. Cenne nagrody kibice mogli oglądać jeszcze przed zawodami w oknach Hotelu Orbis na Rynku Staromiejskim, a w czasie imprezy trofea przekazał zwycięzcom prezydent Dobrowolski w obecności komendanta garnizonu gen. Huleja i prezesa TKM p Sopoćko.
Zawody oglądało dwanaście tysięcy widzów. Na starcie pojawili się czołowi motocykliści Pomorza z Bydgoszczy, Grudziądza, Chełmna i Torunia. Wyścigi odbyły się na dystansie 10 okrążeń, a zwycięzcami w poszczególnych kategoriach byli:
    Klasa 100 ccm
            Wojciechowski - TKM Toruń (5:2,02)
    Klasa 125 ccm
            Zakrzewski - TKM Toruń (4:22,9)
    Klasa 250 ccm
            Śmigiel - Bydgoszcz (4:17,7)
    Klasa 300 ccm
            Matczak - Grudziądz (4:41,1)
    Klasa 350 ccm
            Buda - Bydgoszcz (4:23,8)
    Klasa 500 ccm
            Zakrzewski - TKM Toruń (4:22,9)
W klasie 500 ccm wiele emocji dostarczyła widzom zacięta walka między Zakrzewskim , a Zwolińskim. Ostatecznie wygrał toruńczyk, ale Zwoliński powetował sobie tę porażkę, zdobywając "Błekitnby Pas" miasta Grudziądza.
W Pogoni za lisem zwyciężył Mucharski z TKM Toruń.

Kolejna wzmianka w Ilustrowanym Kurierze Polskim pojawia się jesienią, kiedy to w dniu 19 października na stadionie przy ul. Bema wystąpili czołowi zawodnicy, którzy oprócz klasycznych wyścigów wystąpili również w konkursach zręcznościowych.

Na zakończenie sezonu motocyklowego w dniu 27 października TKM zorganizował pierwsze po wojnie zawody żużlowe o mistrzostwo Torunia, które na stadionie miejskim przy ulicy Bema zgromadziły ponad 10.000 widzów. Miejsca na podium w poszczególnych klasach zajmowali:
W klasie do 200 ccm Tadeusz Jaworski, Henryk Wojciechowski, Edmund Turowski.
W klasie do 350 ccm Zbigniew Raniszewski, Alojzy Zakrzewski, Bogdan Mucharski.
Do najciekawszych i najbardziej emocjonujących należał bieg zręcznościowy, w którym zawodnicy mieli pokonać dziesięć przeszkód m.in. skok w dal na motocyklu (najdalej skoczył Raniszewski 5,5 m), jazda po schodach, progach, mostkach i kładkach ruchomych. W całej rywalizacji zwyciężył Janusz Majewski 170 pkt. przed Bogdanem Mucharskim (164 pkt) i Edmundem Turowskim (155 pkt).
W imprezie brali udział również: Jerzy Wierzchowski, Andrzej Szadziński, Bogdan Sargun.

Okres zimowy działacze poświęcili na szkolenia teoretyczne i ze sporymi nadziejami wchodzili w kolejny sezon motocyklowy.

Podziękowania dla Andrzeja Korzybskiego
za cierpliwość w poszukiwaniu informacji
o toruńskiej motoryzacji w roku 1947

       strona główna     

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt