mistrzostwa pomorza
- rozgrywki zawieszone -
  
Na Kujawach i Pomorzu zawsze zabiegano o współpracę międzyklubową w zakresie szkolenia młodzieży. W związku z tym kluby organizowały sportową rywalizację w okręgu pomorskim, które nosiły miano Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego, a w późniejszym okresie przemianowano je na Mistrzostwa Pomorza, a w końcu na Pomorską Liga Młodzieżową (PLM).
O ile w pierwszych latach okręgowej rywalizacji w zawodach startowali zawodnicy delegowani przez kluby niezależnie od kategorii wiekowej, o tyle po nadaniu rywalizacji wymiaru pomorskiego o punkty walczyli już tylko młodzieżowcy.

Początkowo bydgoski okręg motocyklowy miał szeroki zasięg, dlatego w protokołach zawodów można spotkać kluby z Nakła czy Inowrocławia. Jednak do rywalizacji zaproszono również kluby spoza okręgu, jak choćby drużynę z Leszna czy Gdańska. W późniejszym okresie do regularnej walki młodzieżowców na Pomorzu zgłaszały się już jednak przede wszystkim kluby z Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza i Gdańska, ale i wówczas zależnie od ilości młodych talentów na Pomorzu w PLM startowali też zawodnicy z Wielkopolski np. z Piły czy Gniezna.

Pierwsze zawody o mistrzostwo okręgu rozegrano w 1949 roku w wymiarze okręgowym. W kolejnych latach jednak jak wspomniano wcześniej pieczę nad zawodami przejął okręg Bydgoski i zawody miały charakter jednodniowego turnieju. Z końcem lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kluby na Pomorzu i Kujawach ustaliły, że rywalizacja w PLM może mieć szeroki aspekt szkoleniowych przede wszystkim dla juniorów i od tego momentu desygnują jeźdźców do cyklu turniejów, które przybierają różną formę żużlowej rywalizacji.
Zatem obecnie co roku młodzieżowcy, zależnie od ustaleń między klubami rywalizują w PLM w cyklu turniejów:
     - indywidualnych (Indywidualne Mistrzostwa Pomorza)
     - drużynowych (Drużynowe Mistrzostwa Pomorza)
     - par (Mistrzostwa Pomorza Par)

Dla toruńczyków zawody Pomorskiej Ligi Młodzieżowej mają dodatkowo wymiar historyczny, bowiem 25 października 2008 roku, zawody w ramach PLM były ostatnim turniejem rozegranym na stadionie przy ulicy Broniewskiego, a Toruń był wówczas gospodarzem finału Pomorskiej Ligi Młodzieżowej. W roku następnym żużlowcy rywalizowali już nowej MotoArenie, a na miejscu starego stadionu powstała galeria handlowa.

W 2017 roku zaniechano rozgrywania Pomorskiej Ligi Młodzieżowej, bowiem powołano do życia DMPJ, w których startowały wszystkie drużyny startujące w polskiej lidze, a drużyny które dochodziły do finału ligi mogły rozegrać nawet 22 mecze z udziałem młodych zawodników.

Jeśli chcesz uzupełnić wyniki i okładki turniejów w ramach mistrzostw Pomorza prześlij do mnie informację na adres mailowy

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt