Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o.
http://ekstraligazuzlowa.pl/


Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o, to Spółka, którą powołano do istnienia w dniu 21 czerwca 2006 roku, aktem notarialnym podpisanym w Bydgoszczy, a swoje sygnatury złożyli na nim przedstawiciele Polskiego Związku Motorowego i ośmiu klubów, które w roku 2006 startowały w najwyższej klasie rozgrywek. W dniu 21 lutego 2007 roku PZM przekazał prawa do zarządza najwyższą klasą rozgrywkową nowemu podmiotowi, który zarejestrowano pod numerami REGON: 340186257, NIP: 5542694384, KRS: 0000264778 w sądie Rejonowym w Bydgoszczy.

Członkami, a zarazem pierwszymi udziałowcami ekstraligi byli PZM - z 12 udziałami oraz BTŻ Polonia Bydgoszcz, RKM Rybnik, ZKS Stal Rzeszów, KS Toruń, KS Unia Leszno, Unia Tarnów ŻSSA, CKM Włókniarz Częstochowa i WTS Wrocław, którym przypadło po 11 udziałów. Każdy udział wart był 3.000 zł.

Pierwszym prezesem Ekstraligi Żużlowej sp. z o.o. został Ryszard Kowalski z Bydgoszcz (zarząd jednoosobowy).
Przewodniczącym rady nadzorczej spółki został Andrzej Grodzki (ZG PZM),
a członkami - Robert Jabłoński (Częstochowa) i Rafał Oleszak (Leszno).
Pierwszą siedzibą spółki była Bydgoszcz.

Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. przejęła od PZM prawa do zarządzania rozgrywkami w Ekstralidze Żużlowej. Jednak nowa spółka nie przejęła w początkowym okresie wszystkich praw wynikających z prowadzenia rozgrywek żużlowych, bowiem w gestii PZM pozostało np. przyznawanie licencji dla klubów uprawniających do startu w rozgrywkach.
Spółka mogła jednak prowadzić działalność w dwóch sferach - sportowej i biznesowej. Za pierwszą odpowiadał komisarz ligi, a za drugą - prezes lub inne wyznaczone przez niego osoby.

Wraz z początkiem roku 2014 kluby nie mogły dojść do porozumienia w sferze zarządzania ligą i przekazały większościowy pakiet udziałów do PZM, przyjmując na siebie pakiety mniejszościowe.
Przekazanie to wzbudzało wiele kontrowersji, ale obiektywnie trzeba przyznać, że PZM zaczął porządkować finanse i struktury spółki. Oto bowiem od momentu powołania spółki, do rywalizacji w najlepszej lidze świata przystąpić mogły kluby, których drużyny wywalczyły awans do lub otrzymały tzw. dziką kartę. Oznaczało to, że kluby opuszczające grono ekstraligowców zbywały udziały spółki na rzecz nowych członków. Z kolei kluby mające przystąpić do rozgrywek ekstraligowych musiały owe udziały nabyć oraz posiadać statut spółki akcyjnej, której przyznawano licencję na starty w najwyższej klasie rozgrywkowej. tak działo się do końca rozgrywek AD 2014.
Niestety wraz przekazaniem praw do PZM zaczęto bardziej skrupulatnie kontrolować kluby w zakresie wydatków i po zakończeniu rywalizacji w sezonie 2014 szeregi ekstraligi opuścił zadłużony klub z Gdańska czym wykluczył się z rywalizacji, a jego miejsce zajął klub z Rzeszowa, który awansował z grona pierwszoligowców. Jednak w trakcie procesu licencyjnego okazało się, że zadłużenie klubu z Częstochowy jest tak potężne, że klub spod Jasnej Góry został zdegradowany, a w końcowym efekcie całkowicie wykluczonych z rozgrywek żużlowych w Polsce i jego miejsce zajął klub z Grudziądza, który otrzymał propozycję startów na zasadzie "dzikiej karty". Było to swoistego rodzaju przestroga dla innych klubów, bowiem aby rozwijać i budować pozytywny wizerunek spółki nie mogło być mowy o wyniku sportowym ponad możliwości finansowe udziałowców.

A ów wizerunek był niezywkle istotny, dla pozyskiwania sponsorów wspierających rozgrywki. I tak w trakcie sezonu 2008 spółka pozyskała pierwszego sponsora tytularnego, a darczyńcą była firma z branży telekomunikacyjnej - CenterNet mobile, stąd już w rundzie play - off rozgrywek AD 2008 pełna nazwa najlepszej ligi żużlowej na świecie brzmiała CenterNet mobile Speedway Ekstraliga. Rzecz jasna w związku z pozyskaniem sponsora zmieniło się również logo spółki.

W kolejnych latach sponsorami ligi żużlowej byli m.in.: Enea (lata 2012-2014);PGE (od roku 2015)

W sezonie 2018 władze ekstraligi postanowiły powołać do życia nową tradycję, a mianowicie zespół który zdobywał Drużynowe Mistrzostwo Polski na żużlu otrzymywał puchar przechodni, którego projektantem był pracujący na co dzień w Berlinie Dawid Celek, który był również autorem murali w kilku miejscach Polski. Wykonawstwem zajęła się firma STAL-POL. Na podstawie pucharu – po finałowym meczu – grawerowana miała być nazwa klubu wraz z datą odniesienia sukcesu. Po dwunastu miesiącach mistrz posiadał będzie w swojej kolekcji replikę pucharu. Oryginał będzie zaś przekazywany kolejnemu triumfatorowi rozgrywek Ekstraligi. Szef GKSŻ Przemysław Szymkowiak, tak komentował pomysł: "Wprowadzamy nową tradycję, trofeum nawiązuje do sportu żużlowego, czego do tej pory nie było. Kamienna podstawa nadaje mu majestatyczności, a jak podkreślił wykonawca – puchar wpisuje się w niewielką rodzinę pucharów, które mają w sobie jakiś przekaz.

Władze spółki Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o.
Rok urzędowania Prezes EŻ Rada nadzorcza Komisarz Ligi
Przewodniczący Członkowie
2006- czerwiec 2007 Ryszard Kowalski Andrzej Grodzki Robert Jabłoński
Rafał Oleszak
Stanisław Bazela
czerwiec 2007- 2012 Ryszard Kowalski Andrzej Grodzki Edward Boczula
Rafał Oleszak
Ryszard Głód
2012 - aktualnie Wojciech Stępniewski Andrzej Witkowski Andrzej Grodzki
Jarosław Prus
 

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt