IWANOWSKA-LUDWIŃSKA Małgorzata
artystka, malarka


Pani Małgorzata, urodziła się 4 lipca 1950 w Poznaniu, ale dzieciństwo wspólnie z rodzicami spędziła w Ciechocinku.

Oprócz szeroko pojętej sztuki interesowała się również sportem, a przede wszystkim żużlem. Fani zapamiętają ją jako osobę, która malowała portrety toruńskich żużlowców.

Artysta plastyk, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (pracownia prof. Stanisława Borysowskiego), członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2018 roku jej wystawa jubileuszowa odbyła się w toruńskim Dworze Artusa. Należała również do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wydała dziewięć książek. W 2004 roku ówczesny Minister Kultury Waldemar Dąbrowski przyznał jej, za całokształt twórczości, Nagrodę Specjalną Ministra Kultury.

Szczególnie w latach 90 blisko współpracowała z Apatorem Toruń. W 1995 roku obraz jej autorstwa był darem dla Pera Jonssona podczas benefisu Szweda na toruńskim stadionie. Przez wiele następnych lat wręczała swoje obrazy toruńskim żużlowcom, najczęściej na zakończenie sezonu. Również MOSiR zamawiał u niej prace plastyczne dla zawodników na mistrzostwa Torunia w żużlu na lodzie.

W 1997 roku w Galerii "A", która istniała w siedzibie firmy Apator przy ul. Żółkiewskiego, odbyła się wystawa obrazów olejnych Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej poświęconych wyłącznie tematyce żużlowej i przedstawiających zawodników toruńskiej drużyny. Na wernisażu nie zabrakło wówczas żużlowców i działaczy Apatora. Obecnie dwa obrazy z tej wystawy są stale eksponowane w hallu trybuny głównej Motoareny prowadzącym w stronę pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Przez wiele lat współpracowała z redaktorem Wiesławem Dobruszkiem. Jej prace ozdobiły szereg żużlowych książek Wydawnictwa "Danuta", zarówno z serii "Asy żużlowych torów", jak i "Żużlowy leksykon ligowy".

Małgorzata Iwanowska-Ludwińska zmarła 15 sierpnia 2020 i spoczęła na Cmentarzu Komunalnym nr 2. Mszę świętą koncelebrował ksiądz Piotr Prusakiewicz.
Podczas uroczystości na cmentarzu kapelan toruńskich zawodników przypomniał zgromadzonym o żużlowych zainteresowaniach artystki.

Notka biograficzna napisana przez Daniela Ludwińskiego
syna Pani Małgorzaty, sportowego redaktora toruńskiego dziennika Nowości

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt