mistrzostwa pomorza

W dziennikach prasowych doszukano się informacji, że na boisku miejskim w roku 1950 odbyły się również indywidualne mistrzostwa Pomorza. W zawodach tych startowało 25 zawodników reprezentując kluby toruńskiej Gwardii, grudziądzkiej Unii, chełmińskiej Wisły i wyrzyskiej Iskry.
Oto jak w ówczesnym czasie zmagania żużlowców opisywała Gazeta Pomorska:
Niedziela minęła w Toruniu pod znakiem wielkiego sukcesu młodej sekcji motocyklowej toruńskiej Gwardii. W indywidualnych mistrzostwach Pomorza jeźdźcy toruńscy pokazali że potrafią jeździć. Najbardziej emocjonującym wyścigiem był bieg w klasie seniorów w którym rywalizowali toruńczycy Raniszewski i Zakrzewski. Obaj serdeczni przyjaciele klubowi trzymali widownię w napięciu od chwili startu, aż do ukończenia wyścigu. Także juniorzy toruńskiego zespołu pokazali że potrafią walczyć i zwyciężać. Stwierdzono, że zawodnicy opanowali maszyny, czego dowodem była mała ilość wypadków.
Na specjalną uwagę zasługiwali jedenastoletni motocykliści, którzy śladem swoich ojców jeżdżą jak stare Asy. Najlepszym z nich był Szałkowski z Grudziądza. Może dobry toruńczyk Turowski wygrałby wyścig, gdyby nie startował na obcej maszynie.
Organizacja imprezy była udana. Organizatorzy utrzymali porządek, przy czym stwierdzono, że w przyszłości od ul. Bema należy zrobić jeszcze jedno wejście. Ponadto miłośnicy tego sportu powinni mieć możliwość nabywania biletów w przedsprzedaży.
Imprezie nadano bardzo uroczysty charakter. Zawody zainaugurowano deklaracją motocyklistów pomorskich, którzy solidaryzują się z całym światem postępowym i stają w szeregach walczących i trwały pokój. Ponadto motocykliści przyrzekli stać na straży suwerenności naszych granic oraz propagować sport motocyklowy, zmierzając w ten sposób do spopularyzowania motoryzacji.
Przedstawicie samorządu, władz i partii politycznych i związków zawodowych wykazali, że żywo interesują się sprawą należytego wychowania fizycznego naszej młodzieży.
Wszyscy mistrzowie otrzymali szarfy z rąk prezesa Pomorskiego OMZ - Zwolińskiego, a zwycięskie zespoły juniorów i seniorów toruńskiej Gwardii otrzymały puchary wręczone przez przewodniczącego MRN - Leonarda Batchera i prezesa Zwolińskiego

Poniżej zwycięzcy poszczególnych klas:

Bieg 11-letnich - 1. Szałkowski (Grudziądz) - 2,3 min

Juniorzy
100 ccm - tytuł mistrza - Jeżewski (Toruń) - 2,1,8 min
125 ccm - tytuł mistrza - Gnat (Chełmno) - 1,59,5 min
200 ccm - tytuł mistrza - Czarnecki (Wyrzysk) - 1,55,9
250 ccm - tytuł mistrza - Dębowski (Toruń) - 1,53 min
350 ccm - tytuł mistrza - Czajkowski (Toruń) - 1,53,9 min
Pow 350 ccm - Mąka (Grudziądz) - 1,53 min

Seniorzy
200 ccm - 1. Dąbrowski (Toruń) - 1,49,3 min
350 ccm - 1. Czajkowski (Toruń) - 1,56,5 min
Pow 350 ccm - 1. Raniszewski (Toruń) - 1,42 min (rekord toru)

Miejsca toruńczyków:
100 ccm - tytuł mistrza - Jeżewski
125 ccm - tytuł wicemistrza - Raniszewski
250 ccm - tytuł mistrza - Dębowski
350 ccm - tytuł mistrza - Czajkowski
Pow 350 ccm - tytuł mistrza - Raniszewski; tytuł wicemistrza - Zakrzewski - trzecie miejsce Jeżewski

  


Toruńscy zawodnicy
którzy startowali w Mistrzostwach Pomorza w roku 1950


strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt