Speedway Ekstraliga Camp


W roku 2022 PZM i Ekstraliga na wzór koszykarskiej ligi NBA, zainaugurowały letni Camp dla żużlowców z całego świata. Pomysł ten miał być impulsem dla zagranicznych federacji i pomocą w rozwoju młodych adeptów żużla. Jako miejsce na tygodniowe spotkanie z prawdziwym żużlowym ściganiem w wykonaniu młodzieżowym, wybrano Toruń, który miał doskonałą infrastrukturę do rywalizacji w klasie 125, 250 oraz 500 cc. W czasie zajęć młodzi zawodnicy mieli okazję nie tylko trenować na toruńskiej Motoarenie, ale także wystąpili w zawodach szkoleniowych. Wszystko po to, aby w przyszłości światowy żużel zasiliło kolejne pokolenie zawodników, a geografia żużla nie kończyła się na kilku krajach.

Prezes Ekstraligi żużlowej Wojciech Stępniewski tak komentował tę inicjatywę: "Idea zorganizowania takiego Campu chodziła nam po głowie jeszcze przed pandemią, ale obiektywne warunki wstrzymały ten projek. W Polsce mamy najlepszą żużlową ligę świata, do której istnienia potrzebni są zawodnicy z możliwie najszerszym potencjałem geograficznym. Nasza strategia to globalny rozwój żużla we współpracy z Międzynarodową Federacją Motocyklową. Przy wykorzystaniu warunków, które mamy w Polsce możemy za kilka lat mieć w lidze nowych Finów, Francuzów czy Amerykanów, kolejnych Szwedów i Duńczyków, a może nawet pierwszych Estończyków, bo i z tego kraju są zgłoszenia na Camp. To nie jest tak, że żużel przetrwa dzięki temu potencjałowi, który mamy tylko w Polsce. I nie jest też tak, że powołując do życia rozgrywki U24 Ekstraligi mamy już w kraju wszystkich zawodników, którzy w najbliższych latach będą stanowili bezpośrednie zaplecze dla światowego żużla. Uważamy, że wiele talentów może dopiero wypłynąć na szerokie wody, gdy pokażą się właśnie w Polsce, a stąd wiedzie już prosta droga do profesjonalnego zorganizowania ich kariery. Selekcja i obserwacja zawodników dla naszych klubów to jedna z przesłanek Campu, możliwość szkolenia z udziałem naszych trenerów

Całkowite koszty Campu pokrywane były przez organizatora, co było sporym ułatwieniem dla adeptów żużla z wielu zakątków świata, a dostęp do podpowiedzi i wskazówek takich trenerów jak Rafał Dobrucki, Robert Kościecha czy Jacek Woźniak była dla młodzieży z dodatkową motywacją i bodźcem do trenowania, aby dostać angaż w najlepszej lidze świata. Ekstraliga. W czasie zajęć zadbano również o zajęcia z tunerem, psychologiem, fizjoterapeutą, zawodnicy uczestniczyli w profesjonalnych sesjach zdjęciowych, integrowali się na gokartach czy mieli możliwość porozmawiania z gwiazdami żużla takimi jak Bartosz Zmarzlik, Leon Madsen, Tomasz Gollob lub Janusz Kołodziej.

Oto co powiedział Martin Vaculik, o swoich żużlowych początkach, wsparciu takich osobistości jak Tomasz Gollob i pomocy jakiej oczekują młodzi żużlowcy od doświadczonych zawodników: "Młodzi chłopcy pytają o przełożenia, jak się spasować z torem w przypadku, gdy są pierwszy raz na Motoarenie. Chciałbym podziękować za zaproszenie na Speedway Ekstraliga Camp. Jest to super inicjatywa zorganizować taki camp dla młodych zawodników. Sam pamiętam, kiedy miałem 14 lat i byłem na treningu w Tarnowie, gdzie obecny był Tomasz Gollob i miałem możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia. Jest on dla mnie jest postacią niesamowitą. Było to dla mnie ogromną motywacją do rozwoju w dalszej karierze i wiem jakie to uczucie stać obok takiego zawodnika, zapytać o coś. Tomek był wtedy dla mnie idolem, dlatego uczestnicy campu, gdy widzą Bartka czy Tomka i mogą pytać o co chcą legendy żużla. Życzę im udanego campu i aby odnieśli z niego bardzo cenne doświadczenie".
Z kolei Indywidualny Mistrz Świata z 2010 roku, Tomasz Gollob tak mówił o potencjalnych przyszłych gwiazdach żużla biorących udział w campie: "Gwiazdy stoją tutaj obok nas. Speedway Ekstraliga Camp to najlepsze przedsięwzięcie, w którym młodzież może podpatrywać mistrzów. Nigdy nie było wcześniej organizowanych takich campów. Uważam, że młodzież, która przyjechała jest przyszłością tej dyscypliny. To nie jest przypadek, że jest duże zainteresowanie tym wydarzeniem. Oby w następnych latach było ono jeszcze większe. Ta młodzież jest potrzebna speedwayowi. Oby się oni rozwinęli i tych mistrzów było jak najwięcej.

Ostatecznie przedsięwzięcie okazało się strzałem w dziesiątkę i do drugiej edycji zgłosiło się 48 zawodników z 13 krajów rozmieszczonych na 3 kontynentach. Zawodników podzielono na trzy kategorie 500 cc (od 16 do 20 roku życia), 250 cc (od 13 do 16 roku życia) oraz w nowej klasie 85-190 cc (od 11 do 13 roku życia). Co ciekawe w najniższej klasie pojemności, zawodnicy mogli startować zarówno na motocyklach zasilanych metanolem, jak i benzyną. Zgłoszenia z federacji napływały do 3 lipca, a w każdej z z klas zgłoszono dwukrotnie więcej kandydatów niż było miejsc dostępnych na Campie . Ostatecznie decyzje o zakwalifikowaniu do udziału były podejmowane były w oparciu o wiek, udział w poprzedniej edycji, wyniki oraz liczbę zgłoszeń w ramach danej federacji i narodowość zawodników. Tym samym w Toruniu, kibice mogli oglądać młodych Australijczyków, Łotyszy, Węgrów czy Francuzów oraz Włochów. A to oznaczało, że Camp, choć miał dopiero drugą edycję, zyskał swoją renomę.

Medaliści Speedway Ekstraliga Camp
     
125 ccm
 
150 ccm
 
250 ccm
Rok Tor
2022 Toruń   Polska
M. Pawełczak

P. Wyczyszczok

N.Meijerink

M.Andersen

S.Ludwiczak

V.Sachl

M. Affelt

A. Mencel

A. Grmek
2023 Toruń   Polska                  

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt