JOHNSTON Steve
Australia  


Urodzony 12 października 1971 roku

W polskiej lidze pojawił się po raz pierwszy jako zawodnik Startu Gniezno w roku 1997. W kolejnym sezonie zdobywał punkty dla Apatora Toruń. Plastron z Aniołem założył jednak tylko raz w meczu z GKM-em Grudziądz i zdobył z rezerwy 8 pkt. jego występ można było ocenić jako średni, stąd działacze toruńscy nie powołali go w kolejnych spotkaniach do wyjściowego składu.
Sezon 1999 to starty Jonstona w ŁTŻ-cie Łódź, jednak po roku rozstaje się nie tylko z Łodzią, ale i z liga Polską. Ponownie pojawia się w roku 2001 w barwach pierwszoligowej Unii Leszno. Tradycyjnie po roku rozstaje się z zespołem i do roku 2004 nie pojawił się w barwach, żadnego klubu żużlowego w Polsce.

W roku 2007 Australijczyk podpisał kontrakt z zespołem z Lublina, jednak nie wystąpił w żadnym meczu tej drużyny. Szczęśliwie dla Australijczyka, dane mu było wystąpić w sezonie 2007 w polskiej lidze i to w najwyższej klasie rozgrywek. Oto bowiem toruńscy działacze pod nieobecność Alesa Drymla (jako jeździec fabryczny czeskiej Jawy, był zobowiązany kontraktem do startu w czeskim turnieju Zlata Prilba) oraz kontuzjowanego Roberta Kościechy, postanowili zakontraktować na ostatni mecz finałowy o DMP właśnie Johnstona. Niestety powrót do Torunia nie okazał się szczęśliwy, gdyż Apator przegrał złoty medal, a Steve w dwóch biegach nie zdobył żadnego punktu.
Ponadto w sezonie 2007 w lidze angielskiej bronił barw "Pszczół" z Coventry i Oxford Cheetahs. Z tym pierwszym zespołem zdobył mistrzostwo Elite League, kończąc sezon ze średnią 1,66 punktu na mecz, dokładając tym samym swoją ważną cegiełkę do sukcesu drużyny.
Od roku 2008 zawodnik nie pojawia się na polskich torach ligowych a sporadycznie występuje w rozgrywkach indywidualnych. Z powodzeniem jednak ścigał się w Premier League, w drużynie Birmingham Brummies.

Oprócz wspomnianych klubów w Polsce i Anglii bronił barw teamów szwedzkich (Masarna) czy od 1992 roku Angielskich (Coventry, Birmingham , Oxford). Startował również w indywidualnych mistrzostwach swojego kraju, gdzie zdobywał medale i mistrzowskie laury.
Należy również dodać, że obok klasycznej odmiany żużla, Johnston z sukcesami ścigał się w wyścigach na trawie, zdobył bowiem złoty medal mistrzostw Europy w tej odmianie speedwaya.

Na arenie międzynarodowej zawodnik nie odniósł większych sukcesów.
W mistrzostwach świata najdalej udało mu się jak dotąd dotrzeć do wielkiego finału eliminacji IMŚ GP w roku 2002, rozgrywanego na torze w Pile, gdzie zajął odległe jedenaste miejsce.
Jedynym światowym finałem w którym wystąpił był KPE, gdy w pojawił się w ekipie niemieckiego MSC Diderbergen.

5 stycznia 2011 roku na brytyjskim forum dyskusyjnym poinformowano, że "Johno" zdecydował się na zakończenie kariery.

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
1998 1 5 8 0 1,600 -
2007 1 2 0 0 0,000 -

     

Zdjęcie zostało nabyte
na stadionowym stoisku z pamiątkami

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt