silnik calthrope

Silnik produkowany w fabryce Calthrope Motocycle Co. założonej przez George Hands'a.
Pierwsze motocykle marki Calthrope pojawiły się jeszcze przed pierwszą wojną w roku 1911. Początkowo swoje konstrukcje producent budował w oparciu o jednostki napędowe Villers, JAP, Peco, Blackbourne i Precision.
Pierwsze egzemplarze z autorskimi silnikami The Calthrope Speedway Special o pojemności 350 ccm i 500 ccm zostały wyprodukowane w 1925 roku.

Silnik The Calthrope Speedway Special, posiadał zaprojektowany specjalnie do wyścigów żużlowych silnik o pojemności 350 ccm, który gwarantował moc ponad 20 KM przy 6500 obr/min. Silnik ten posiadał dwa zawory umieszczone w głowicy, sterowane popychaczami z wałka rozrządu znajdującego się w kadłubie silnika. Za smarowanie silnika odpowiedzialna była mechaniczna pompa olejowa, a paliwo dostarczał gaźnik Amac.
Ramę motocykla zaprojektowano tak by uzyskać jak najlepsze parametry trakcyjne. Całość motocykla i silnika uzupełniały niklowane elementy, które podnosiły znacząco walory estetyczne i wyróżniały maszynę spośród wielu innych żużlówek na angielskim rynku

zdjęcie i opis pochodzi z książki
Dirt - Track żużel lat przedwojennych

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt