indywidualny puchar europy juniorów (IPEJ)


Zawody zainicjowane w roku 2017 w których rywalizowali juniorzy do lat 19 i było to nic innego jak IMEJ do lat 19, które stały się zawodami dla juniorów do lat 21. W pierwszej edycji rozgrywany miał być tylko finał w czeskim Divisovie, a zainteresowane zawodami federacje otrzymały informację, jaką liczbę zawodników mogą do nich desygnować. Polska otrzymała dwa miejsca i do Divisova pojechać mieli najlepsi żużlowcy rywalizujący w finale Brązowego Kasku.

Oto co o nowej formie rywalizacji powiedział inicjator i twórca IPEJ przewodniczący GKSŻ, działacz FIM Europe Piotr Szymański: Kiedyś mieliśmy mistrzostwa Europy juniorów do lat 19, ale kilka lat temu przekształciły się one w mistrzostwa do lat 21. Już po tej zmianie zacząłem walczyć o to, żeby ci dziewiętnastolatkowie też mieli swoją imprezę. Chodziło mi to, żeby ci mniej znani zawodnicy też mieli szansę zdobywania doświadczenia w zawodach o stawkę. Początkowo trochę oporu było, bo niektóre, mniejsze federacje nie były tym zainteresowane. W końcu jednak udało się wszystkich przekonać.

Ostatecznie federacje zgłosiły zapotrzebowanie na start 24 zawodników w pierwszej  edycji IMEJ do lat 19. Działacze FIM Europe zdecydowali, że odbędzie się tylko finał i podzielili 16 miejsc między poszczególne federacje. Tryumfatorem został Robert Lambert z Anglii. Drugie miejsce przypadło Filipowi Hjelmlandowi, a podium uzupełnił Bartosz Smektał.

Rok później rozegrano już dwa półfinały oraz finał, a impreza stała się przyczynkiem do rywalizacji drużynowej.
 

Medaliści
Indywidualnego Pucharu Europy Juniorów
Rok Tor
2018-07-?? Dyvisov Czechy Robert Lambert Filip Hjelmland Bartosz Smektała
2018-08-11 Varkaus Finlandia Mads Hansen Szlauderbach Szymon Michaiłow Oleg
    
Medalowe zdobycze KRAJÓW w
Indywidualnego Pucharu Europy Juniorów
Stan na
2018-10-23
Liczba finałów
w kraju
1 1 - - -
2 1 - - -
3 - 1 1 -
4 - 1 - -
  - - 1 -
  - - - 1
  - - - 1

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt