indywidualny puchar europy juniorów (IPEJ)


Zawody zainicjowane w roku 2017 w których rywalizowali juniorzy do lat 19 i było to nic innego jak IMEJ do lat 19, które stały się zawodami dla juniorów do lat 21. W pierwszej edycji rozgrywany miał być tylko finał w czeskim Divisovie, a zainteresowane zawodami federacje otrzymały informację, jaką liczbę zawodników mogą do nich desygnować. Polska otrzymała dwa miejsca i do Divisova pojechać mieli najlepsi żużlowcy rywalizujący w finale Brązowego Kasku.

Oto co o nowej formie rywalizacji powiedział inicjator i twórca IPEJ przewodniczący GKSŻ, działacz FIM Europe Piotr Szymański: Kiedyś mieliśmy mistrzostwa Europy juniorów do lat 19, ale kilka lat temu przekształciły się one w mistrzostwa do lat 21. Już po tej zmianie zacząłem walczyć o to, żeby ci dziewiętnastolatkowie też mieli swoją imprezę. Chodziło mi to, żeby ci mniej znani zawodnicy też mieli szansę zdobywania doświadczenia w zawodach o stawkę. Początkowo trochę oporu było, bo niektóre, mniejsze federacje nie były tym zainteresowane. W końcu jednak udało się wszystkich przekonać.

Ostatecznie federacje zgłosiły zapotrzebowanie na start 24 zawodników w pierwszej  edycji IMEJ do lat 19. Działacze FIM Europe zdecydowali, że odbędzie się tylko finał i podzielili 16 miejsc między poszczególne federacje. Tryumfatorem został Robert Lambert z Anglii. Drugie miejsce przypadło Filipowi Hjelmlandowi, a podium uzupełnił Bartosz Smektał.

Rok później rozegrano już dwa półfinały oraz finał, a impreza stała się przyczynkiem do rywalizacji drużynowej.

W sezonie 2020 rywalizacjia w IPEJ stanęła pod znakiem zapytania. Powodem była pandemia wirusa Covid-19 powszechnie nazwanego koronawirusem, który na całym świecie zbierał śmiertelne żniwa. O tym jak poważna była sytuacja niech świadczy orędzie Premiera Mateusza Morawieckiego i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, który zaczął obowiązywać w nocy 14 na 15 marca i miał obowiązywać przez 10 dni, ale tak naprawdę obowiązywał do odwołania. Konsekwencją powyższej decyzji był komunikat, Głównej Komisji Sportu Żużlowego w którym poinformowano o zakazie organizacji zawodów treningowych (sparingów) oraz przeprowadzania zorganizowanych treningów na torach żużlowych początkowo do dnia 1 kwietnia 2020 r., a finalnie do odwołania. W tej sytuacji cały żużel zatrzymał się na 13 długich tygodni. W międzyczasie doszło do wielu nowych ustaleń regulaminowych, zawieszono wiele form rywalizacji, ale IPEJ ostatecznie udało się rozegrać w formie jednodniowego finału do którego zawodnicy awansowali z dwóch półfinałów.

Medaliści
Indywidualnego Pucharu Europy Juniorów
Rok Tor
2018-07-?? Dyvisov Czechy Robert Lambert Filip Hjelmland Bartosz Smektała
2018-08-11 Varkaus Finlandia Mads Hansen Szlauderbach Szymon Michaiłow Oleg
2019-08-11 Żarnowicz Słowacja Jan Kvech  Jewgienij Sajdulin Mads Hansen
2020-08-16 Żarnovica Czechy Jan Kvech  Marcus Birkemose Daniel Klima
    
medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW
w
Indywidualnym Pucharze Europy Juniorów
Stan na
2020-08-16
medalowe zdobycze PAŃSTW
w
Indywidualnym Pucharze Europy Juniorów
Lp. Zawodnik   Państwo Liczba finałów
w kraju
1 Jan Kvech  2       2 - 1 2
2 Mads Hansen 1   1  
3 Robert Lambert 1       1 1 1 -
4 Filip Hjelmland   1    
5 Szlauderbach Szymon   1     1 - - -
6 Jewgienij Sajdulin   1    
7 Marcus Birkemose   1     - 1 1 -
8 Bartosz Smektała     1  
9 Michaiłow Oleg     1   - 1 - -
10 Daniel Klima     1  
            - - 1 -
           
            - 1 - -
           
            - - - 1
           
            - - - 1
           

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt