STOLP Justin


Urodzony 26 września 2001 roku.
Pochodzi z Grudziądza, a żużlowe starty rozpoczynał w Grudziądzu pod okiem Roberta Kempińśkiego.

Żużlowe papiery zdobył jednak jako zawodnik z Torunia, na torze w Toruniu 27 lipca 2018 roku.
Po raz pierwszy pojawił się w protokole zawodów podczas memoriału Kazimierza Araszewicza w dniu 18 października 2018.

Po sezonie 2019 o postępach sportowych Justina trudno cokolwiek napisać, bowiem potrafi jeździć na motocyklu żużlowym, ale wiele nauki przed nim, aby zaczął się ścigać. Został raz desygnowany do składu podczas meczu z Grudziądzem w Toruniu i zastąpił w składzie Rone Holtę, ale nie pojawił się na torze w żadnym z biegów. Pokazał się za to w zawodach młodzieżowych, a zwłaszcza pod koniec sezonu w DMPJ. Nie odniósł spektakularnych sukcesów wśród rówieśników, ale było widać, że jego sprzęt jest z nieco innej półki. 
Niestety po sezonie 2020 nic nie drgnęło w karierze zawodnika. Sezon dla Stolpa podobnie jak dla wielu zawodników stanął pod znakiem zapytania. Powodem była pandemia Covid-19 powszechnie nazwanego koronawirusem, który na całym świecie zbierał śmiertelne żniwa. O tym jak poważna była sytuacja niech świadczy orędzie Premiera Mateusza Morawieckiego i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, który zaczął obowiązywać w nocy 14 na 15 marca i miał obowiązywać przez 10 dni, ale tak naprawdę obowiązywał do odwołania. Konsekwencją powyższej decyzji był komunikat, Głównej Komisji Sportu Żużlowego w którym poinformowano o zakazie organizacji zawodów treningowych (sparingów) oraz przeprowadzania zorganizowanych treningów na torach żużlowych początkowo do dnia 1 kwietnia 2020 r., a finalnie do odwołania. W tej sytuacji cały żużel zatrzymał się na 13 długich tygodni. W międzyczasie doszło do wielu nowych ustaleń regulaminowych, renegocjacji kontraktów, a także przemodelowano instytucję zawodnika startującego jako "gość", co oznaczało, że zawodnicy z niższej ligi mogli startować w lidze wyższej. Ostatecznie sezon wystartował w mocno okrojonej formie, a zawodnicy praktycznie na stałe osiedlili się w Polsce i szukali startów "gdzie się dało". Nie dotyczyło to jednak juniorów, bowiem odwołano wiele imprez młodzieżowych, zaniechano eliminacji, a najlepsi zawodnicy zostali nominowani do finałowych rozstrzygnięć wyłaniających mistrzów kraju czy świata. To spowodowało, że młody zawodnik praktycznie nie startował, ale jak mówi przysłowie "do trzech razy sztuka" i w trzecim sezonie posiadania licencji zawodnik dostał szansę wystartowania w meczu ligowym. Apator po spadku do pierwszej ligi, gdy zbudował silną kadrę seniorów mógł pozwolić sobie na eksperymenty z juniorami. Niestety umiejętności zawodnika nie predysponowały go do wejścia do składu kosztem Kopcia-Sobczyńskiego czy Marcińca, ale nie przeszkadzało to sprawdzić tych którzy czekali na swoją szansę. Tym sposobem Justin wystartował w jednym wyścigu na torze w Daugavpils. Niestety, był to występ na tyle niefortunny, że zakończony upadkiem i kontuzją. W dalszej części sezonu Stolp nie brał udziału nawet w zawodach młodzieżowych.

Po awansie Apatora do ekstraligi zawodnik pojawił się w awizowanym składzie Apatora, ale w meczu nie wystartował. Chciał jednak kontynuować karierę i szukał regularnych startów w drugiej lidze. Niestety mimo przejścia czołowych juniorów w roku 2021 do grona seniorów, Justin ze sprzętem który posiadał i z trzyletnim niewielkim doświadczeniem wyniesionym z "juniorskich zawodów" nie miał szans na nawiązanie równorzędnej walki z rówieśnikami. Tym samym skupił się na występach w rozgrywkach DMPJ. Łącznie odjechał w tym cyklu trzydzieści biegów i tylko trzykrotnie przyjeżdżał na pierwszej pozycji. Co prawda Justinem jeszcze w roku 2020 zainteresowany był zielonogórski Falubaz, ale torunianie zablokowali transfer, ponieważ potrzebowali zawodnika w rozgrywkach młodzieżowych. Grudziądzanin w barwach toruńskich tak widział całą sytuację: "Jedna osoba chciała mi pomóc i był kontakt z klubem z Zielonej Góry. Nawet dobrze szły te rozmowy. Miałem tam być wypożyczonym, żeby się odbudować oraz dostać lepszy sprzęt, którego w Toruniu nie miałem zapewnionego. Niestety Apator wystawił dość dużą kwotę i uniemożliwił mi przejście do Falubazu. Powiedziałem, że jak mnie nie puszczą, to zrezygnuję z jazdy. Tak się stało i oddałem sprzęt. Dużo nad tym myślałem, bo ciągnęło mnie z powrotem do żużla. Byłem w stałym kontakcie z Krystianem Barańskim, czyli mechanikiem Krzysztofa Lewandowskiego. On mnie namówił na powrót jeszcze w 2021 roku. Na pierwszym treningu "Lewy" ze swoim teamem pożyczyli mi sprzęt i bardzo pomogli. Chłopaki już byli po kilku wyjazdach na tor. Ja bez przygotowania dobrze sobie poradziłem. Pan Tomasz Bajerski zapytał mnie, czy pojadę z nimi na DMPJ do Gdańska. Dużo osób nie wiedziało o tym, że jestem po jednym treningu i pojawiały się różne komentarze na temat mojego występu".

Po sezonie 2021 zawodnik postanowił zakończyć karierę i stał się kolejnym zawodnikiem z licencją uzyskaną w toruńskiej szkółce żużlowej, który nie zaistniał na ligowych torach. Odchodząc pozwolił sobie na odważne słowa odnośnie swojej żużlowej przygody z Grodem Kopernika. Co ciekawe Justin Stolp był zagorzałym krytykiem wychowanka Apatora i rodowitego torunianina Aleksa Rydlewskiego, który w mediach społecznościowych opisał m.in. sytuacje, kiedy to jeździł na zawody tylko po to, aby inny junior dostał nowe opony: "W Toruniu nigdy nie czułem się za dobrze. Miałem swoje za uszami i też byłem w jakiś sposób ograniczony. Każdy miał swój boks. Ja jako zawodnik dojeżdżający z Grudziądza go nie miałem. Sprzętowo też odstawałem od chłopaków i w Toruniu czułem się niepotrzebny. Poprawiło się to, gdy w ostatnim sezonie pomógł mi team Krzysztofa Lewandowskiego. Dziękuję z tego miejsca Vikingowi (menadżer „Lewego”) oraz Krystianowi Barańskiemu (mechanik 16-latka). Do samego Krzysztofa Lewandowskiego także kieruję wyrazy wdzięczności, że jako młodszy kolega okazał mi wsparcie. Dodatkowo bardzo dużo w Toruniu pomógł mi pan Jan Ząbik. Jemu i mojemu tacie Wojtkowi chciałbym na sam koniec podziękować".

Osiągnięcia

Kluby w lidze polskiej
2018-
-aktualnie

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2018 - - - - - -
2019 1 - - - - -
2020(1) 1 1 0 0 0 27 n.klas
2021 - - - - - -

 

Wypowiedzi zawodnika za:
https://87sport.pl/

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt