KSIĘŻAK Robert
Australia posiada polskie obywatelstwo


Urodzony 15 stycznia 1987 roku roku w Adelajdzie - Australia

W wieku dwudziestu jeden lat podpisał pierwszy żużlowy kontrakt w lidze polskiej. Dla "Polskiego Kangura" Unibax był pierwszym polskim klubem, choć wcześniej miał kontakt z torami w Polsce, to jednak żużlowe rzemiosło rozpoczął od startów w Wielkiej Brytanii. Zawodnik związał się z toruńską drużyną, gdyż kontrakt ten miał umożliwić mu znalezienie pracodawcy w trakcie sezonu. Jednak słaba dyspozycja Damiana Celmera na pozycji drugiego juniora, otworzyła Robertowi drogę do anielskiego składu. Zawodnik wstąpił w dwóch meczach, ale nie zrobił wrażenia na trenerach i z jednopunktowym dorobkiem w dwóch biegach zakończył sezon jako zawodnik nie sklasyfikowany.
W kolejnym sezonie ofertę współpracy złożyli Księżakowi działacze z Opola. Robert przyjął propozycję, ale pojawił się tylko w trzech meczach, co przesądzało o tym, że zawodnik musiał ponownie szukać w roku 2010 nowego pracodawcy. Na usługi Australijczyka z polskim paszportem nie było jednak chętnych i zawodnik ścigał się w turniejach poza polską.

Dla polskich kibiców jego swojsko brzmiące nazwisko słusznie wskazuje na to, że zawodnik swoje korzenie rodowe ma właśnie w Polsce. Rodzice Roberta są Polakami, którzy wyemigrowali do Australii w 1983 roku i tam zamieszkali. W jego domu zawsze mówiono i mówi się po polsku, stąd Polska jest bardzo bliska sercu zawodnika.
Tata Sławek przed zasadniczą służbą wojskową i wyjazdem z Polski, próbował swoich sił na żużlowym owalu w II lidze na torze w Łodzi i z pewnością przekazał swemu synowi sportowego bakcyla i Robert w wieku 5 lat zaczął jeździć na BMXie odnosząc spore sukcesy, bowiem 3 razy zdobył tytuł mistrza Australii, a w roku 1998 zajął 3 miejsce na świecie.
W 1999 roku rodzina Państwa Księżak odwiedziła Polskę i po powrocie Robert zaczął jeździć na miniżużlu, startując jednocześnie w zawodach BMX-ów i speedrowera. W wieku 15 lat zdecydował się juz tylko na żużel i w 2005 roku wyruszył na podbój Wysp Brytyjskich, gdzie zdobywał pierwsze poważne szlify na torze Edniburgh Monarchs. W 2006 roku ścigał się już dla Glasgow Tigers z którym zajął dobre 3 miejsce w rozgrywkach Premier Ligue, a w kolejnych latach przywdziewa plastron drużyny z Glasgow oraz Stoke Potters (Premier League).

Rok 2012 to ponownie absencja Roberta w polskiej lidze, jednak zawodnik startuje na wyspach w zespole Plymouth Devils. W sierpniu zdecydował się jednak na status gościa w zespole "Bandytów" i niestety podczas pojedynku pomiędzy Berwick Bandits - Rye House Rockets doznał złamania nogi. Kontuzja ta wykluczyła zawodnika ze ścigania do końca sezonu, a jego zespół "Diabłów" musiał radzić sobie bez Australijczyka, za którego stosowano zastępstwo zawodnika.

Kontuzja okazała się na tyle poważna i dokuczliwa, że Robert nie powrócił już do ścigania "na pełen etat". Pojawił się co prawda w kilku biegach, ale były to raczej jazdy amatorskie.

Osiągnięcia
DMP 2008/1
DMŚJ 2008/4
IMŚJ 2007/R-ns

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2008 2 2 1 0 0,500 nklas (31)

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt