GAŁAŃDZIUK Krzysztof
dyrektor sportowy


Urodzony we Wrocławiu.

Po sezonie 2021 kluby ekstraligowe musiały przeorganizować swoje struktury m.in. w związku z obowiązkiem wystawienia drużyny rezerw. Drużyna ta miała być zapleczem dla pierwszego zespołu i mieli w niej z założenia rywalizować zawodnicy do lat 24. To wymagało dodatkowego zaangażowania organizacyjnego i w klubach powołano dyrektora sportowego. W Apatorze konkurs wygrał Krzysztof Gałańdziuk, który w żużlu nie był osobą anonimową, bo przez wiele lat pracował we wrocławskiej Sparcie.

Nowego dyrektora przekonał do współpracy z Aniołami ciekawy skład, który miał walczyć o najwyższe cele w ekstralidze, a także sposób prowadzenia klubu przez Przemysława i Ilonę Termińskich.

Oto jak po podpisaniu umowy swoją decyzję skomentował sam zainteresowany: "Jestem w żużlu od ponad 20 lat i mam swoje doświadczenie. Przeszedłem właściwie wszystkie szczeble i sądzę, że żużel nie ma dla mnie większych tajemnic. W żużlu nadchodzą aktualnie duże zmiany, jeśli chodzi o wymogi, jakie w przyszłym roku będą stawiane przed klubami. Jestem wrocławianinem z krwi i kości. Urodziłem się we Wrocławiu, a klub Sparta był dla mnie naturalnym miejscem pracy. Wszystko się jednak kiedyś kończy, żeby mogło się zacząć coś nowego. Sparta Wrocław zdobyła mistrzostwo, ale ja swoje miejsce widziałem w Toruniu, a nie we Wrocławiu, gdyż jestem przekonany, ze tutaj w pełni będę w stanie wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie. Dodam jeszcze, że o tej zmianie powiadomiłem wrocławski klub jeszcze przed rundą play-off, a zatem nie można posądzać mnie o koniunkturalizm. Decyzja była świadoma, a wybór Torunia nie był wyborem przypadkowym. Z ludźmi, którzy tu pracują, a przede wszystkim z Asią Sikorską, znamy się od wielu lat i mamy świetne relacje. Działamy w sporcie żużlowym od dawna i chyba nadajemy na tych samych falach. Poznałem również właścicieli klubu i jestem pod wrażeniem ich podejścia i patrzenia nie tylko na żużel, ale również na ludzi, którzy tworzą klub. To naprawdę ma znaczenie. Przedstawiono mi, jakie klub ma cele, zapoznałem się z jego strukturą i funkcjonowaniem. Porozumieliśmy się we wszystkich kwestiach i podjąłem wyzwanie. Mówiąc krótko, będę odpowiadał za wszystko, co jest związane ze sportem. Wiadomo, że regulamin narzuca klubom starty w kilku klasach rozgrywkowych - pitbike, mini żużel, 250 cc, drużyna U-24 i przede wszystkim drużyna seniorów. Trzeba to wszystko scalić, poukładać i zorganizować, żeby młodzi zawodnicy mieli jak najlepsze warunki do rozwoju, a pierwsza drużyna do osiągnięcia celu, jakim w przyszłym roku będzie medal, najlepiej złoty".

Przed Gałańdziukiem oprócz wyniku sportowego za który miał odpowiadać trener Tomasz Bajerski, postawiono nadrzędny cel jakim było przyciągnięcie kibiców na MotoArenę.
Niestety już na starcie za sprawą dyrektora pojawiły się kontrowersje. Pani prezes klubu Ilona Termińska nie przepadała bowiem za Tomaszem Bajerskim, do którego miała wiele zastrzeżeń w kwestii szkolenia młodzieży i chciała powierzyć pełną odpowiedzialność również za wynik sportowy właśnie nowo powołanemu Dyreotorowi, który choć oficjalnie tego nie potwierdzał miał kompetencje by podołać temu wyzwaniu. Kibice jednak byli "murem za Bajerskim", który znał się nie tylko na prowadzeniu drużyny, ale również jako były zawodnik miał ogromną wiedzę w zakresie sprzętu, jak mało kto potrafił czytać warunki torowe, a do tego miał wielki szacunek u zawodników i wprowadzał bardzo pozytywną atmosferę w drużynie. Rozpoczęła się tym samym trwająca ponad miesiąc batalia o to kto poprowadzi drużynę Apatora w sezonie 2022. Gałańdziuk chciał mieć również swój udział w decyzjach dotyczących pierwszego zespołu, z kolei Bajerski oczekiwał pełnej władzy w tym zakresie, bowiem to na nim miła spoczywać odpowiedzialność za ewentualne porażki.

Ostatecznie klub i Tomasz Bajerski nie doszły do porozumienia, a Krzysztof Gałańdziuk miał współpracować z trenerem/manadżerem, którego klub miał przedstawić po obozie integracyjnym na Malcie.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt