motocykl velocette

Veloce - angielska wytwórnia motocyklowa z niemieckimi korzeniami - miała wszelkie zadatki, by tworzyć konstrukcje ponadprzeciętne, zahaczające o wybitność. Pokazały to dobitnie lata międzywojenne, gdy znak Velocette kojarzono z licznymi sukcesami sportowymi, które zapewniały motocykle o nietuzinkowych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

W Birmingham - motoryzacyjnym zagłębiu Wysp Brytyjskich - na przełomie wieków powstała produkująca motocykle firma Ormonde. Jej założyciel Johaness Gutgeman, z pochodzenia Niemiec - szybko zmienił nazwisko na typowo angielskie, a podobnie brzmiące - Goodman. Pomimo założeń produkcja motocykli nie była łatwym kawałkiem chleba, toteż Goodman w latach 1904-10 wytwarzał bijące ówcześnie szczyty popularności rowery, dołączając do nich w wybranych modelach silniki spalinowe. W 1910 roku miało się to jednak znacząco zmienić za sprawą synów Percy'ego i Eugene'a, których zamiłowanie do jednośladowych samojazdów graniczyło niemal z obsesją. Od tej pory pod zmienioną nazwą na Veloce powstawać zaczęły konstrukcje braci Goodman. Pierwsza z nich - nie licząc wczesnych konstrukcji ojca - dwusuwowy model 206cc Typ A był zaczątkiem serii, do której w 1925 roku dołączył przełomowy Model K z silnikiem pojemności 350 cm3 (z lewej Velloocete D2 z roku 1921 na którym wzorowano model z roku 1925). Wygrana w Junior Tourist Trophy w 1926 roku miała stać się zarzewiem dalszych sukcesów. Konstrukcja górnozaworowego silnika 348 cm3 - baza do modeli KSS (sport) i KTT (racing) - powstała na desce kreślarskiej H.J. Villisa z przeznaczeniem do motocykli wyczynowych. Czas pokazał, że jej założenia sprawdziły się całkowicie, doprowadzając do wielu zwycięstw maszyn Veloce.

Skoncentrowana na wyścigach motocyklowych firma dotrwała od wybuchu II wojny światowej. Poza doskonałymi motocyklami wyścigowymi, w tym chłodzonymi cieczą modelami dwusuwowymi, wytwarzano prostsze, ale przy tym równie doskonałe modele przeznaczone dla szerszego gremium odbiorców. A tych na Wyspach Brytyjskich nie brakowało. Liczni wytwórcy dbali zresztą, by rodzimy klient miał w czym wybierać.
Powojenne losy familiarnej firmy niezmiennie oscylowały wokół motocykli, których konstrukcja jakby przekornie odbiegała od ogólnie przyjętych standardów. Chociaż nie podkreślano zbyt dobitnie dążeń do bycia outsiderem wśród producentów motocykli, szosowe modele Velocette pozostawały inne. Inność polegać miała nie tylko na kontrowersyjnych miejscami kształtach, ale również na technicznych rozwiązaniach, które nie zawsze można był nazywać typowo motocyklowymi. Pomimo odmienności Velocette niezmiennie hołdowała wysokiej kulturze technicznej, odzwierciedlającej się w jakości i trwałości swoich motocykli. Chlubne podejście nie szło jednak w parze z wymaganiami rynkowymi, w rezultacie czego Velocette wstrzymało produkcję, odchodząc ostatecznie z rynku w 1971 roku.

Modna szczególnie w trudnych ekonomicznie czasach dewiza "pojazdu dla ludu" sprawdziła się niejednokrotnie na całym świecie. Velocette najwyraźniej chciało mieć swój udział w powojennych losach motoryzacji brytyjskiej.
Koncepcja motocykla taniego, lekkiego, łatwego w prowadzeniu i dającego się przy tym okiełznać rodzajowi męskiemu, w szczególności jednak płci pięknej - wydawała się niemal tak idealna jak niemożliwa do spełniania. A jednak... Właśnie na takich podstawach powstał model LE w odmianach Mk I-III.
Z założenia motocykl miał mieć nisko położony środek ciężkości - to w znaczącej mierze zapewniał silnik w układzie boxer. Za bezobsługowe użytkowanie odpowiadał wał napędowy. Płaska charakterystyka momentu obrotowego uzyskiwana dzięki zastosowaniu nieco przebrzmiałego "dolnego" rozrządu pozwalała na zapomnienie, jeśli chodzi o kłopotliwą dla technicznych abnegatów, zmianę przełożeń. Co ciekawe, pierwsze modele (Mk I i II) wyposażano w ręczną zmianę, co pod koniec lat 40. było równie démodé, jak wspomniane dolne zawory. Chłodzenie wodą i doskonałe tłumienie gazów w kolektorze wydechowym dbały, by kontemplowania otaczającej przyrody nie zakłócały niepożądane dźwięki. I faktycznie, od samego początku LE Mk znane były z ultracichej pracy układu napędowego. LE - little engine (mały silnik) - miało charakteryzować silnik, który szczycił się wydatkiem przeszło 44 KM z litra pojemności. Mały LE oczywiście nie miał litrowej pojemności, niemniej jego skromne 192 cm3 na podróżowanie z prędkościami rzędu 90km/godz. wystarczało z nawiązką
Samochodowe określenia dotyczące układu napędowego, ze sprzęgłem, elektrycznym rozrusznikiem i gaźnikami włącznie równie dobrze opisywały karoserię tego motocykla. Bo jak inaczej nazwać samonośną konstrukcję wykonaną z tłoczonych blach stalowych, której główne zadanie - prócz przeniesienia obciążeń - stanowiła ochrona pasażerów przed czynnikami atmosferycznymi? Kolejny powód, by LE Mk nazwać outsiderem wśród motocykli, rzucał się w oczy. Nawiązania do znacznie wcześniejszych konstrukcji MARS-a, czy innych pseudomotocykli lat 20. były nad wyraz zauważalne.
Jedną z wielu ciekawostek było zawieszenie. Choć przód nie przyprawia o zawrót głowy, bo jest nim typowy widelec z tłumieniem hydraulicznym, to tylne, w pełni regulowane zawieszenie zasługuje już na wzmożoną uwagę. Dzięki umożliwieniu promieniowego nastawienia górnego mocowania amortyzatorów uzyskuje się zmienną sztywność zawieszenia. Odkręcenie dwóch nakrętek i przesunięcie mocowania wydawało się niemal prostackie, ale jakże funkcjonalne!
Nie bez znaczenia w przypadkach serwisowych była możliwość odkręcania pomocniczej ramy, do której zamocowano cały układ napędowy. Odkręcenie kilku śrub powoduje, że do całego układu napędowego mamy bezproblemowy dostęp, podczas gdy kompletne nadwozie pozostaje niemal nietknięte. Kolejny szczyt funkcjonalności.

Velocette istniał jednak również w sporcie, a prawdziwym strzałem w potrzeby klientów był model motocykla z roku 1925 (rys z prawej) o pojemności 350 ccm. Pomimo iż nie był to motocykl o nazwie Velocette pozwolił firmie wygrać prestiżowe zawody co zaowocowało kolejnymi zamówieniami. Pierwsza maszyna o nazwie Velocette pojawiła się w 1939 a był nią dwusuwowy model GTP o pojemności 250 ccm.

Na żużlowych torach pojawiło się jednak tylko dwanaście egzemplarzy Velocette KTD. Tak mała popularność motocykla wynikała z tego że zamontowany w ramie silnik "Velo" o pojemności 411 ccm odstawał od konkurencyjnych modeli, które posiadały pojemności około 500 ccm. Owe 90 ccm było widoczne już na pierwszy rzut oka bowiem motocykl posiadał mniejszą moc i prędkość, co spowodowało że szybko zapomniano o tym modelu motocykla.

Po nieudanych próbach wprowadzenia na rynek bardzo kosztownego projektu silnika chłodzonego cieczą o pojemności 149 ccm i 200 ccm firma zaniechała modernizacji starszych konstrukcji i w 1971 roku zaprzestano produkcji Velocette. Należy dodać, że na rynku pojawiły się także motocykle szosowe o nazwie Vipe, Venom, czy Thruxton.

Dane techniczne LM Mk III z 1959 roku:
Silnik .
    Typ: czterosuwowy, dolnozaworowy, chłodzony wodą;
    Układ cylindrów: dwucylindrowy, w układzie przeciwbieżnym (tzw. Boxer);
    Smarowanie: pompa zębata;
    Pojemność skokowa: 192 cm3;
    Średnica x skok cylindra: 50 x 49 mm;
    Moc maksymalna: 8,5 KM przy 5000 obr/min.;
    Zasilanie: gaźnik Amal-Monobloc 363;
    Instalacja elektryczna: prądnica prądu zmiennego AC 4, 42kW;
    Zapłon: bateryjny z samoczynnym przyspieszaczem.
    Przeniesienie napędu .
    Przełożenie wstępne silnik-skrzynia biegów: koła zębate o skośnych zębach;
    Sprzęgło: wielotarczowe suche;
    Skrzynia biegów: czterobiegowa, nożna zmiana biegów, przełożenia na poszczególnych biegach: I: 2,820, II: 1,83, III: 1,36, IV: 1,0;
    Napęd tylnego koła: wał kardana, przekładnia główna stożkowa, przełożenie 7,25;
Podwozie .
    Rama: tłoczona z blach, zamknięta, spawana;
    Zawieszenie przednie: teleskop z tłumieniem hydraulicznym;
    Zawieszenie tylne: wahacz z amortyzatorami ze sprężynami śrubowymi i tłumieniem olejowym - możliwość regulacji;
    Opony: 18 x 3,25
    Hamulce: bębnowe pełnopiastowe, średnica bębna 127 mm;
Wymiary i masy (z wózkiem bocznym) .
    Długość: 2090 mm;
    Wysokość: 965 mm;
    Wysokość siedzenia: 710 mm;
    Szerokość: 724 mm;
    Rozstaw osi: 1302 mm;
    Minimalny prześwit: 114 mm;
    Zbiornik paliwa: 7,4 l;
    Masa pojazdu gotowego do jazdy: 126 kg.
Dane eksploatacyjne:
    Zużycie paliwa: ok. 3,3÷3,5 l/100km;
    Prędkość maksymalna: 90 km/godz.

opis pochodzi z książki
Dirt - Track żużel lat przedwojennych oraz

http://serwisy.gazeta.pl/motocykle/

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt