MICHNICKI Tomasz

Urodzony 17 sierpnia 1986 roku w Toruniu.

Od dzieciństwa chciał mieć swój własny motor. Niestety rodzice w trosce o swoją pociechę nie pozwalali mu na jego zakup. Jednak po pewnym czasie widząc jak bardzo interesują go motocykle postanowili zrobić mu prezent i kupili motocykl crossowy Yamaha PW o pojemności 80cmm. Z czasem "dziecięca crosówka" nie wystarczała na podnoszenie umiejętności zawodnik przesiadł się na wyczynowy motor crossowy Kawasaki KX 80. Wraz z nowym motocyklem Tomek pojechał pierwszy raz na tor motocrossowy do Chełmna. Początki nie były łatwe, jednak po kilku próbnych jazdach na torze zapisał się do klubu motocrossowego "Wisła Chełmno".
Regularne treningi spowodowały szybkie postępy w jeździe. Już w następnym sezonie zdał licencję motocrossową i zadebiutował na inaugurację sezonu, która odbyła się na jego torze w Chełmnie. Były to Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w motocrossie. Pierwszy sezon startów był rokiem nauki, ciężkiej pracy i poznawania torów. Można powiedzieć, że dopiero kiedy Tomek przeniósł się do klasy 125 Junior, rozpoczęło się prawdziwe ściganie.

Podczas czteroletniej kariery motocrossowej odniósł wiele sukcesów. Na swoim koncie zapisał ósme i dziewiąte miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, czwartą i piątą lokatę w Pucharze Polski. Zajmował drugie, trzecie i czwarte miejsca w Mistrzostwach Okręgu. Był szósty w Mistrzostwach Strefy Północnej oraz czterokrotnie z rzędu zdobywał tytuł Klubowego Mistrza Polski.
Niestety nie omijały go kontuzje i urazy. Miał złamane trzy kości nadgarstka, wstrząs mózgu oraz wiele zwichnięć i potłuczeń.
Ze względu na słabą sytuację finansową motocrosu, Tomek postanowił spróbować sił na żużlu. Ponieważ nie był jeszcze pełnoletni, na spotkanie z trenerem Janem Ząbikiem, udał się wraz z ojcem. Ten bardzo chętnie przyjął go do szkółki i stworzył mu idealne warunki do trenowania.
Podobnie jak w motocrossie, również i na żużlu początki nie były łatwe. Jednak Tomek miał już opanowany motocykl i nie bał się trzymać gazu. Robił bardzo szybkie postępy, czego wynikiem było zdanie egzaminu licencyjnego zaledwie po dwóch miesiącach treningów.

Do egzaminu na żużlowe papiery zawodnik przystąpił 12 października 2004 w Częstochowie. Kilka dni po uzyskaniu certyfikatu Tomek zadebiutował w finale Indywidualnych Mistrzostw Pomorza. Były to ostanie zawody w sezonie i niestety nie miał więcej okazji do pokazania się, ale już w kolejnym sezonie zawodnik regularnie startuje w zawodach młodzieżowych i podnosi swoje umiejętności.
W przedostatnim ligowym meczu w dniu 11 września 2005 miał okazję znaleźć się w wyjściowym składzie Apatora
na torze w Częstochowie. Niestety nie otrzymał szansy występu na torze. Jak się później okazało zawodnik nie dostał kolejnych szans na wystartowanie w ligowym zespole, bowiem po zakończeniu sezonu 2005 zakończył swoją przygodę z żużlem.

Zaskoczeniem jednak było dla wszystkich kibiców gdy na torze w Opolu w roku 2009 Michnicki ponownie stanął pod taśmą startową i pozytywnie zdał egzamin licencyjny, tym razem jednak w barwach GTŻ-tu Grudziądz. Niestety dla zawodnika i tym razem próba poważnego ścigania spełzła na niczym.

Źródło: www.przegladzuzlowy.pl

   

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2005 1 wyszedł do jednej prezentacji
jednak nie pojawił się na torze w żadnym biegu

Podziękowania za udostępnienie dokumentów i grafik
dla Tomka Michnickiego

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt