HOZAKOWSKI Aleksander


Urodzony w 1900 roku.

Pełnił funkcję Attache Francji w Toruniu.

Prekursor toruńskiego sportu żużlowego. W roku 1930 - 1931 prezes Klubu Motorowego "Gryf" Toruń i Klubu Motorowego Toruń.
W latach przedwojennych startując na motocyklach Ariel i AJS, był także czynnym zawodnikiem wymienionych klubów. Obecnie trudno mówić o większych sukcesach Hozakowskiego, bowiem początki żużla cechuje wielka nietypowość konkurencji w których przyszło się ścigać zawodnikom. Były to m.in. wyścigi z jajkiem na łyżce, z cylindrem na głowie czy otwartym parasolem.

Hozakowski jednak odnosił też sukcesy na torze zostawiając w pokonanym polu rywali.
W roku 1930
Hozakowski wystartował w klasie 500ccm na angielskim motocyklu AJS. W biegach eliminacyjnych, dziewięciu zawodników podzielono na trzy grupy, a zawodnicy z grupy rywalizowali w biegu rozgrywanym przez 5 okrążeń, aby dostać się do finału, który toczył się na dystansie dwa razy dłuższym. Do ostatecznej rozgrywki awansowali trzej zawodnicy, którzy uzyskali najlepsze czasy. Hozakowski wystartował w biegu drugim, w którym tryumfował, uzyskując jednocześnie czas kwalifikujący go do finału. Niestety finał nie był już tak szczęśliwy, bowiem wygrał Ginter który jednocześnie zrewanżował się Hozakowskiemu za przegraną w biegu eliminacyjnym. Zwycięzca uzyskał tym samym tytuł mistrza klubu.

W roku 1931 wiosną Hozakowski ponownie awansował do finału rozgrywek i tym razem wygrał dystansując klubowych partnerów Wasilewskiego i Benoita.
W tymże roku zawody wiosenne zakończyły się pogonią za lisem, w której po raz kolejny tryumfował Hozakowski, który przez 10 minut skutecznie uciekał grupce ścigających go zawodników. Nie dziwił nikogo zatem fakt, że zawodnik został uznany zwycięzcą w każdej kategorii i zbierał za swoje osiągnięcia zasłużone gratulacje i uściski dłoni.
Jesienią Hozakowski ponownie wystartował w zawodach i tradycyjnie awansował do finału. Sam finał imprezy odbył się na dystansie 20 okrążeń z udziałem czterech zawodników I tu bezkonkurencyjny okazał się Ziółkowski niestety Hozakowski był dopiero trzeci.
W roku 1931 Hozakowski wystąpił w jeszcze jednej imprezie, a mianowicie w Mistrzostwach KM Toruń w których tryumfował.

W kolejnych latach już trudno znaleźć wzmiankę o Hozakowskim, który z całą pewnością przyczynił się do stworzenia podwalin pod toruński sport żużlowy.

Zawodnik zmarł w wieku 47 lat.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt