silnik husqvarna

Szwedzka firma Husqvarna została założona w 1689 r. W owym czasie wytwarzała najlepsze wtedy muszkiety. I już wtedy powstały podwaliny pod mechanikę precyzyjną, dzięki której później zaczęto wytwarzać jedne z najlepszych w swojej klasie produkty myśliwskie, rowery, motocykle, sprzęt kuchenny, maszyny do szycia i sprzęt do pracy na wolnym powietrzu.

 roku 1920 Husqvarna zakłada własną fabrykę silników, i pierwszy powstały w niej silnik to czterosuwowy, dwucylindrowy silnik widlasty o poj. 500 ccm z zaworem bocznym 50 stopni, podobny do tych, jakie wykonywały Harley-Davidson i Indian. Po niedługim czasie Husqvarna, podobnie jak inni pionierzy w dziedzinie produkcji motocykli, zaczyna produkcję motocykli wyścigowych w klasie do 1000 ccm

W latach 30 Husqvarna stopniowo wycofuje się z wyścigów, częściowo z powodu kurczenia się rynku zbytu dla motocykli nie-wojskowych, a w 1936 r. zakończona zostaje produkcja dużych silników motocyklowych. Jednak silniki te powrócą później, w zmienionej już formie: Albin, producent silników, wykorzystuje silnik Husqvarny jako podstawę do stworzenia jednocylindrowego silnika o pojemności 500 ccm do motocykli wojskowych, budowanych we współpracy z Monark

Rok 1957 to kolejny kamień milowy w historii motocykli Husqvarny. Zaprezentowano wtedy model Silver Arrow: zupełnie nowy, mocny, sportowy motocykl o pojemności 175 ccm i wadze również nie przekraczające 75 kg. Nieco ponad rok później na rynku pojawia się także Golden Arrow (Złota Strzała), z silnikiem 200 ccm. Jednak władze szwedzkie nalegają, aby Husqvarna pozostała przy pojemności 75 ccm, jako że Golden Arrow uznawany jest za zbyt szybki na szwedzkie drogi.
Jednakże oba modele, Silver i Golden Arrow stanowią doskonałą podstawę do rozwoju późniejszych motocykli wyścigowych. W ten sposób rozpoczyna się długa i pełna sukcesów era zwycięstw Husqvarny w wyścigach o randze europejskiej i światowej.

Produkcja motocykli Husqvarna w Szwecji trwa aż do roku 1986-87, kiedy to produkcję przejmuje włoska firma Cagiva, kontynuując doskonalenie motocykli pod niezmienioną nazwą - Husqvarna, jednak po 84 latach kończy się era szwedzkiego motocykla.

zdjęcia i opis www.husqvarna,pl

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt