zatyczki ochronne

PRODUCENCI
Aearo Limited, Silenta oy

UŻYTKOWANIE - PARAMETRY
We wszystkich zawodach torowych maksymalna głośność tłumika może wynosić 98 dB(A), mierzona przy średniej prędkości tłoka 15 m/sek.Głośność otoczenia nie może przekraczać 90 dB (A) w promieniu 5 metrów od badanego silnika. Zatem jak widać motocykle żużlowe pomimo posiadania tłumików są zdecydowanie za głośnie dla ludzkiego ucha. Aby chronić narząd słuchu przed nadmiernym hałasem zarówno zawodnicy jaki i osoby przebywające w otoczeniu pracujących motocykli zakładają na uszy tzw. zatyczki ochronne lub słuchawki ochronne.

Zabiegi te mają przeciwdziałać bezpośredniemu działaniu hałasu na membranę ucha

Z uwagi na znaczny hałas i konieczność wymiany informacji w parku maszyn, niektórzy zawodnicy stosują słuchawki ochronne z mikrofonem, połączone radiowo z innymi słuchawkami. "Radiosłuchawki" pełnią wówczas dodatkową rolę oprócz ochrony słuchu, a mianowicie umożliwiają bezproblemowe kontaktowanie się zawodnika z mechanikami w parku maszyn.

REGULACJA
Zatyczki - słuchawki ochronne przeciwhałasowe w zasadzie nie podlegają regulacji.
Osoby korzystające z ochrony słuchu raczej skupiają się na własnych preferencjach co do sposobu i skuteczności ochrony.
W przypadku "radiosłuchawek" należy wyregulować częstotliwości na których pracują wszystkie nadajniki.
Poniżej zaprezentowano najczęściej stosowane zabezpieczenia przed hałasem
Wkładki EarSoft są ostatnią innowacją firmy EAR. Dzięki zastosowaniu wolno rozprężającej się pianki poliuretanowej zakończono sukcesem poszukiwania wkładki, która równomiernie rozkłada nacisk na kanał uszny, jest elastyczna i zapewnia bardzo dobrą ochronę przy wysokim komforcie.
Skuteczność akustyczna: H=34 dB, M=34 dB, L=31 dB, SNR=36 dB.
 
Najbardziej popularne wkładki na pałąku. Ear Caps to jedne z najlżejszych wkładek na pałąku, które zapewniają nawet wielogodzinny komfort osobom narażonym na hałas.
Skuteczność akustyczna: H=27 dB, M=19 dB, L=17 dB, SNR=23 dB
 
Wkładki Ear Reflex są uniwersalnym, lekkim i wygodnym rozwiązaniem stanowiącym alternatywę dla nauszników. Nie tylko zapewniają tę samą albo wyższą ochronę przed hałasem co nauszniki, ale także dzięki pałąkowi na zawiasach możliwe jest noszenie wkładek w różnych pozycjach. Takie innowacyjne rozwiązanie pozwala na bezproblemowe używanie ich wraz z innym sprzętem ochrony osobistej.
Skuteczność akustyczna: H=29 dB, M=22 dB, L=18 dB, SNR=26 dB.
 
Słuchawki ochronne hałasowo aktywne ULTRA 9000, dzięki piankowym poduszkom oraz regulowanemu pałąkowi są lekkie, wygodne oraz miękkie. System mikrofonów bez zasilania pozwala słyszeć mowę ludzką, natomiast tłumi hałas impulsowy.
Z kolei uniwersalne i tanie słuchawki przeciwhałasowe H9A, lekkie, szczelnie przylegające do głowy. Szeroki pałąk z miękką wyściółką zapewnia wysoki komfort użytkownikowi. Miękkie, szerokie poduszki nie uciskają uszu.
 

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt