siodło

PRODUCENCI
Jawa, GM

UŻYTKOWANIE - PARAMETRY
Siodełko motocykla żużlowego zamontowane jest w ramie na wysokości min. 730 mm. I choć zawodnik nie siedzi na nim podczas biegu tak jak ma to miejsce np. w wyścigach szosowych to ten element żużlowego rumaka spełnia ważne zadanie.
Podczas biegu zawodnik korzysta z siodła zmieniając na nim ułożenie swojego ciała. Na starcie zawodnik siedzi na nim bliżej kierownicy, niekiedy aż na zbiorniku paliwa, wynika to z tego, iż stara się w ten sposób dociążyć przednie koło, aby nie wykonać tzw. świecy. W kolejnych etapach wyścigu żużlowiec zmienia położenie ciała przesuwając się na lewą część siodełka (na łukach) lub tył, niekiedy aż na błotnik (na wyjściu z łuku - dociążenie tylnego koła i w efekcie poprawienie jego przyczepności).
Umiejętność balansowania na siodełku wiąże się z umiejętnością balansowania motocyklem, w celu wykrzesania z niego jak największej mocy. Zawodnicy którzy posiądą umiejętność układania swojego ciała na motocyklu w pełni panują nad swoją jazdą i potrafią w ten sposób zdobyć przewagę na superszybkimi motocyklami dosiadanymi przez jeźdźców słabych technicznie.

REGULACJA
Regulacji podlega wysokość siodełka jednak należy pamiętać, że nie powinno być ono zamocowane niżej niż 730mm od podłoża (rama nie pozwala na niższe mocowanie).
Dodatkowo ważny jest odpowiedni dobór twardości siedzenia, które mocowane jest do ramy przy użyciu specjalnej podstawki.
Każdy zawodnik pod kątem własnych preferencji dobiera twardość i kształt siedzenia.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt