okulary - gogle

PRODUCENCI
Scott, Smith (roll-off, zrzutki), Pro Grip, Alpinestars, Oakley, Carrera, Spy

UŻYTKOWANIE - PARAMETRY
Zawodnicy podczas biegu muszą mieć założone maski na twarz lub gogle, wykonane z materiału odpornego na stłuczenie. Zezwala się na używanie okularów, gogli ochronnych a także maski w kasku i zrzutek. Ochraniacze oczu muszą być wykonane z materiału odpornego na stłuczenie. Maski w kaskach nie mogą stanowić nierozłącznej części kasku. Nie wolno stosować szybek ochronnych powodujących zakłócenia w widzeniu (np. zadrapania powierzchni).

Oprawa okularów - gogli wykonana z masy uretanowej z gąbką. Masa uretanowa może mieć różne kolory (czarny, biały, przeźroczysty, oliwkowy, czerwony, ect.). Okulary mają zadanie ochronne polegające na  osłanianiu oczy zawodnika przed odsypującą się nawierzchnią toru.

REGULACJA
Okulary nie podlegają regulacji. Zawodnik powinien jedynie dopasować gumową taśmę do obwodu własnej głowy, a także dbać o czystość gogli. Podczas biegu zawodnicy mają również możliwość oczyszczania zabrudzonej szybki okularów poprzez system "roll-off" lub tzw. "zrzutki".

System roll-off polega na założeniu niejako dodatkowych okularów na gogle właściwe. Owe dodatkowe okulary wyposażone są w szybkę z taśmą umieszczoną na dwóch rolkach. Gdy taśma zostanie zabrudzona zawodnik przesuwa ją za pomocą cięgna. System roll-off zazwyczaj wystarcza na przejechanie jednego turnieju

Zrzutki są to folie które przypina się na kasku i w przypadku zabrudzenia zawodnik zrywa zrzutkę wyrzuca ją na tor. Kupuje je się zazwyczaj w kompletach po 20 szt.

W roku 2015 żużlowe władze w strukturach FIM podjęły kontrowersyjną decyzję, bowiem zamierzały wprowadzić zakaz używania przez żużlowców popularnych zrzutek nakładanych na sportowe gogle. Ograniczenie to miało obowiązywać natychmiast po jego oficjalnym wprowadzeniu. Głównym powodem, dla którego wprowadzano zakaz zrzucania w czasie jazdy przez zawodnika jednej lub więcej plastikowych osłonek, była ochrona środowiska naturalnego. Tym samym zawodnikom pozostała jedynie możliwość stosowania okularów zaopatrzonych w rolki (system Roll-Off). Regulaminowy zakaz dotyczył jednak nie tylko żużla, ale wszystkich dyscyplin w sportach motocyklowych, w tym rajdów i najbardziej masowo uprawianego motocrossu.
W decyzji tej było widać gołym okiem forowanie "jednego słusznego rozwiązania" - można domyśleć się dlaczego. Przy tak "genialnym" pomyśle, w którym zagrożenie dostrzega się w cienkim skrawku sztucznego tworzywa rodzi się pytanie: może idąc śladem rozumowania FIM należy zabronić kolarzom stosowania bidonów? Przecież wzdłuż trasy Tour de France i innych wyścigów, po przejeździe peletonu walają się setki plastikowych butelek.
Czyżby ochrona środowiska doprowadziła do skrajności intelektualnej osób podejmujących jakże ważkie dla natury decyzje. Oby nie!!!

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt