2021-06-06 runda zasadnicza
Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - eWinner Apator Toruń
   
Mimo że sezon był dopiero na półmetku, dla Falubazu mecz z Apatorem jawił się jako najważniejszy od blisko trzech lat. Przegrana stawiała żużlowców spod znaku "Mickey Mouse" w tragicznej sytuacji w walce o utrzymanie. W Zielonej Górze wszyscy mieli mają świadomość aktualnej sytuacji i tego, że przyjedzie do nich zdeterminowana drużyna, czujące się na torze przy ul. Wrocławskiej bardzo dobrze i ciągle mająca szanse choć niewielkie na udział w play-off. Zielonogórski lider Patryk Dudek tak komentował sytuację zespołu i przedmeczowe przygotowania do potyczki z Apatorem: "W tym roku nam troszkę nie idzie i przyjeżdża do nas mocna drużyna. Wiemy, że to będzie trudny mecz, ale czasami, a nawet dosyć często sport pokazuje, że jeśli jedna z drużyn jest pod ścianą i ma nóż na gardle, to jest w stanie się przełamać i sprawić niespodziankę. Wiemy w jakim miejscu jesteśmy w tabeli i widzimy, jak to się wszystko układa. Jest jeszcze szansa, żeby powalczyć z Toruniem. Musimy wydrzeć punkty u siebie z drużynami, z którymi będziemy jechać najbliższe mecze. Walczymy bezpośrednio z Grudziądzem i Toruniem, więc te mecze będą dla nas najważniejsze. Ja liczę również, że na naszym torze pokażemy coś więcej i wydrzemy punkty innym drużynom, które do nas przyjadą. Jesteśmy sportowcami, walczymy o to, aby wygrywać mecze i zdobywać jak najwięcej punktów. Miejmy nadzieję, że coś się ruszy w naszej drużynie i będziemy lepiej jechać, bo nie dopuszczam myślami spadku z Ekstraligi. Liczę na to, że Zielona Góra utrzyma się w Ekstralidze i będziemy zaczynać rozmowy o kolejnym sezonie w Zielonej Górze"
I słowach "Duzersa" było wiele prawdy. Falubaz zawodził jednak na całej linii. W ostatnim meczu został zmiażdżony u siebie przez Spartę Wrocław (27:63), ponosząc najwyższą domową porażkę w historii, ale wówczas przekombinowano z torem, dlatego w kolejnym meczu zielonogórzanie chcieli uniknąć tego błędu zwłaszcza, że Apator na wyjazdach radził sobie całkiem dobrze, zdobywając średnio po 40 punktów, dlatego patrząc tylko na aspekt sportowy przed meczem, większy spokój panował w drużynie przyjezdnej. Anioły łapały stabilizację, a poszczególni zawodnicy byli w coraz lepszej formie, a trener Bajerski mógł liczyć na trzech żużlowców, czyli Jacka Holdera, Roberta Lamberta i Pawła Przedpełskiego i choć nie mówiono o tym głośno, po cichu liczono na zwycięstwo które uspokoiłoby sytuację w tabeli i dało komfort do dalszej pracy. Torunianie jednak na wiktorię w Winnym Grodzie czekali już osiem lat i wiedzieli, że o przełamanie tej złej passy nie będzie wcale takie łatwe zwłaszcza, że juniorzy Apatora, choć nie należeli do ligowych przodowników mocno ucierpieli w rozgrywkach o DMPJ (Zupiński) i w ostatnim meczu z Gorzowem (Lewandowski), dlatego pojawił się problem ze skompletowaniem tej formacji, bo zdrowych zawodników do lat 21 było zaledwie dwóch. Badania po meczu w Gorzowie nie wykazały na szczęście żadnych złamań u Lewandowskiego, ale zawodnik odczuwał ból ręki i na treningu w Toruniu pojawił się z ręką na temblaku. Żupiński z kolei celowo odpuścił ostatnie zawody i dochodzi do zdrowia po upadkach w turniejach młodzieżowych. Nic więc dziwnego że decyzja w sprawie startu Karola Żupińskiego i Krzysztofa Lewandowskiego miała zapaść tuż przed zawodami.
W tej sytuacji wszyscy liczyli na znacznie lepszy występ Chrisa Holdera i Adriana Miedzińskiego od których nikt nie nie wymagał dwucyfrowych zdobyczy na wyjazdach, jednak za każdym razem brakowało dobrej postawy któregoś z nich, aby "Anioły" wracały do Torunia z punktami. W Zielonej Górze obaj musieli wywalczyć przynajmniej po kilka "oczek" więcej, aby w toruńskiej drużynie kolejny raz nie było kadrowej dziury, która mogłaby być przyczyną porażki.
Niezależnie od tego, jakim wariantem torowym chcieli zaskoczyć gospodarze, dla gości ważne miało być dobre wejście w mecz, aby błyskawicznie odebrać zielonogórzanom pewność siebie. Niestety tak się nie stało, bo pierwsze pięć biegów sprawiło, że Tomasz Bajerski już w piątym biegu mógł sięgać po rezerwy taktyczne. Nie oznaczało to jednak, że Anioły w mecz weszły z podciętymi skrzydłami, bo emocje i twarda walka była już w pierwszej serii startów. W wyścigu młodzieżowców, na wyjściu z drugiego wirażu doszło do kontaktu pomiędzy Krzysztofem Lewandowskim, a Fabianem Ragusem i w efekcie ten drugi zanotował upadek. Młodzieżowiec Apatora został wykluczony, natomiast w powtórce Karol Żupiński, który w pierwszym podejściu jechał na prowadzeniu, upadł tuż po starcie w wyniku starcia z Nile Tufftem. Kolejna powtórka odbyła się w trzyosobowej obsadzie, a w niej doszło praktycznie do niemal identycznej sytuacji pomiędzy wspomnianymi zawodnikami i ponownie arbiter dopuścił do startu obu młodzieżowców. Ostatecznie w tym ciągnącym się niemiłosiernie wyścigu zwyciężył Nile Tufft, a za jego plecami przyjechał Fabian Ragus, który uporał się na trasie z Karolem Żupińskim.
Po pierwszych, czterech wyścigach Falubaz wypracował sobie sześciopunktową przewagę i trzeba przyznać, że w dużej mierze była to zasługa zielonogórskich młodzieżowców. W kolejnej serii startów torunianie odnieśli pierwsze, biegowe zwycięstwo i to od razu podwójne. Duża w tym rola Jacka Holdera, który w wyścigu szóstym zastąpił z rezerwy taktycznej Adriana Miedzińskiego. Australijczyk do spółki z Pawłem Przedpełskim przywiózł za swoimi plecami Fabiana Ragusa, a także Patryka Dudka, który zanotował defekt. Warto podkreślić, że rewelacyjnie prezentował się Mateusz Tonder, który po zwycięstwie w biegu piątym miał na swoim koncie pięć punktów, a w dalszej fazie zawodów dorzucił kolejne. Tym samym, jedyny zawodnik, który nie zawiódł w meczu przeciwko Sparcie potwierdził, że jego wysoka forma nie jest dziełem przypadku.
Rezerwy taktyczne, jakie stosował menedżer Tomasz Bajerski pozwoliły zmniejszyć stratę po wyścigu dziewiątym do zaledwie dwóch punktów. Przyczyniło się do tego skuteczne trio: Przedpełski-Lambert-Jack Holder, którzy stanowili o sile swojej drużyny. Kolejna "żonglerka" rezerwami nie była już tak skuteczna i przed biegami nominowanymi Falubaz ponownie prowadził sześcioma punktami i był bardzo bliski zwycięstwa, zwłaszcza, że po słabszym początku Patryk Dudek, przebudził się w drugiej części zawodów.
W biegach nominowanych gospodarze zdołali obronić wypracowaną przewagę, jednak punkt bonusowy pojechał do Torunia. Dla Falubazu najważniejszy był jednak fakt, że w końcu przełamał fatalną serię porażek i przy okazji opuścili ostatnie miejsce w ligowej tabeli, bo czerwoną latarnią Ekstraligi został GKM Grudziądz.

Podsumowując. W ekipie gospodarzy wszyscy dorzucili cenne punkty, ale bohaterem był Mateusz Tonder. Niestety dość nierówną formę prezentowali Protasiewicz, Zagar oraz Fricke i goście skrzętnie to wykorzystywali. Warto w tym miejscu wspomnieć o osiągnięciach Piotra Protasiewicza, który do sezonu przystępował z dorobkiem 4956 punktów i w ósmym spotkaniu w sezonie 2021, przekroczył imponującą granicę 5000 "oczek" zdobytych w polskiej lidze w całej karierze. Co warte podkreślenie "PePe" dokonał tej sztuki w starciu z byłym klubem. Przed dwoma laty w sierpniu zawodnik świętował imponujący jubileusz, zaliczając swój mecz numer 500 w karierze na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce i pod tym względem był niekwestionowanym rekordzistą w historii Drużynowych Mistrzostw Polski. Śrubujący statystyczne rekordy Protasiewicz w wywiadzie telewizyjnym zdążył tylko skwitować, że na razie dokonania statystyczne go nie za bardzo interesują, a na podsumowania przyjdzie czas po zakończeniu kariery.
Po stronie gości zadowolenie było połowiczne, bowiem punkt bonusowy cieszył, ale była szansa na coś więcej. Bohaterem Aniołów był tym razem trener Tomasz Bajerski, który umiejętnie "łatał" kadrowe dziury rezerwami taktycznymi i zwykłymi. Niestety ewidentnie brakowało wsparcia ze strony Chrisa Holdera. Po meczu pojawiły się głosy, że w drużynie Apatora atmosfera o której się tak wiele mówiło przed sezonem wcale nie jest taka sielankowa. Wniosek taki wysnuto po tym jak Chris Holder nie skorzystał z motocykli swojego brata Jacka. Co prawda obaj zawodnicy różnili się wagą, ale start na nieco innym silniku pomógłbym byłemu mistrzowi świata wyciągnąć odpowiednie wnioski i właściwie ustawić jednostki na których ścigał się na co dzień. Niestety użyczanie motocykli w meczu uniemożliwiła pogoda. Jack Holder i Robert Lambert startowali na swoim sprzęcie praktycznie co dwa biegi, a ze względu na wysoką temperaturę, ich silniki i tak były bardzo rozgrzane. Dlatego zrezygnowano z opcji użyczania "jadącego sprzętu" bo uznano, że to może zaszkodzić drużynie, gdyż nadmiernie eksploatowane jednostki bez serwisu między biegami mogłyby stracić moc i zawodnicy nie mieliby szans na skuteczną walkę z rywalami. Jazda na drugim motocyklu w trakcie zawodów byłaby z kolei dużym ryzykiem, bo nie wiadomo, czy od pierwszego wyścigu udałoby się je dobrze ustawić. Wspólnie podjęto więc decyzję, że Chris Holder do końca zawodów będzie jeździł na swoich silnikach, a trzeba uczciwie przyznać, że wcale nie są one słabsze od innych, bo dowodem na to był choćby czternasty wyścig w którym Australijczyk zdobył dwa punkty i do końca gonił Patryka Dudka.
Rozczarował również nieco Adrian Miedziński. Co prawda był on regularnie zmieniany przez swoich kolegów, ale były to raczej uzasadnione choć trudne decyzje dla sztabu szkoleniowego. Miedziak przed sezonem wygrał rywalizację o miejsce w składzie Apatora z Tobiaszem Musielakiem, ale sezon 2021 był daleki od idealnego w jego wykonaniu. Adrian nie zamierza jednak składać broni, ale trzeba też obiektywnie przyznać, że nie otrzymywał zbyt wielu szans na pokazanie się w meczach wyjazdowych. Nadzieją na lepsze stary była dla Adriana miały być rozgrywki ligi szwedzka, gdzie mógł budować formę poprzez regularne starty. Niestety w tym przypadku nie pomagał mu terminarz tamtejszych rozgrywek, bo mecze Bauhaus-Ligan rozgrywane były w czwartek, a Apator miał zaplanowane swoje spotkania najczęściej w piątek.

Po zawodach powiedzieli:
Przemysław Termiński
- właściciel toruńskiego klubu - Cieszę się z bonusa, choć niedosyt pozostał. Wydaje się, że wyciągnęliśmy tyle, ile się dało w Zielonej Górze. Musimy zdobyć bonus w Grudziądzu i najlepiej wygrać jeszcze jeden mecz u siebie Przyznaję jednak, że po tym meczu jest delikatny niedosyt. Dla mnie ten mecz to był horror. Wszystko decydowało się w ostatnim biegu. Niestety, tak się ułożyło to spotkanie, że Robert Lambert musiał jechać trzy wyścigi z rzędu. Silnik był już tak rozgrzany, że ostatnie dwa biegi przyjechał na ostatnim miejscu. Nie mógł już niestety nic więcej zrobić. Wynik 42:48 nie jest zły. Dlatego teoretycznie mecz był do wygrania. Myślę, że wyciągnęliśmy z niego, co mogliśmy. Falubaz był mocno zmotywowany przed własną publicznością i jechał po serii treningów na swoim torze. Nam brakło czwartego do brydża, a tak naprawdę przydałby się też ten piąty. To jest ta różnica, która powinna dawać nam przewagę na swoim torze. Gdybyśmy ten trzynasty bieg wygrali, to i pewnie cały mecz zakończyłby się naszym zwycięstwem. Ten wyścig był decydujący. Jeśli chodzi o rezerwy taktyczne, Tomasz Bajerski wyciągnął tyle, ile się dało. Nie wiem, czy ktoś byłby w stanie zrobić więcej. Nasz trener ma przy sobie dwóch speców, którzy główkują cały czas, jak to najlepiej rozegrać. Cały nasz sztab pilnuje to w parku maszyn. Widać, że te rezerwy są przemyślane i na kilka wyścigów do przodu planowane, zakładając różne warianty i scenariusze na torze. Niczym wytrawni szachiści to planują.
Teraz czeka nas bardzo trudny mecz z Wrocławiem. Tam faworytem nie będziemy. Kolejne trzy spotkania, uwzględniając handicap toru, mogą to być wyrównane pojedynki. Mam tu na myśli mecze z Lublinem, Lesznem i Gorzowem. Kiedy jechaliśmy u tych rywali, za każdym razem robiliśmy w granicach 40 punktów. Jest szansa, że u siebie te mecze będziemy mogli po prostu wygrać.
Najważniejszy będzie jednak mecz w Grudziądzu i tam na pewno liczymy na bonus. Mamy 20 punktów zaliczki z pierwszego meczu. Nigdy nie mów nigdy, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że ten bonus uda nam się w Grudziądzu obronić. Oprócz tego punktu, brakuje nam jeszcze jednego zwycięstwa u siebie i wtedy to utrzymanie będzie spokojne. Jeśli bonusa nie zdobędziemy, walka o pozostanie w Ekstralidze będzie do końca. Może decydować nawet mała tabelka. Dużo zależy od tego, jak w przyszłym tygodniu Falubaz pojedzie w Grudziądzu, czy zdoła utrzymać bonus, czy może wygra tam i wtedy sytuacja GKM-u będzie zdecydowanie trudniejsza. Teraz niestety też musimy trochę oglądać się na rywali. Myślę, że nasz mecz w Zielonej Górze bacznie śledzili też grudziądzanie. Z ich perspektywy najlepiej byłoby, żeby bonus rozpłynął się w niebycie. Na szczęście w 15 biegu ten punkt bonusowy udało nam się wybronić.

Tomasz Bajerski - trener z Torunia - Wszystkie mecze w Ekstralidze są bardzo ważne, Niestety ponownie jest to nasza ładna przegrana, a my chcemy wygrywać. Z ładnych przegranych nie ma punktów, a my ich bardzo potrzebujemy. Przyjechaliśmy walczyć o pełną pulę. Tutaj należy jechać równo i wygrać po tych latach bez zwycięstwa w Zielonej Górze.

Robert Lambert - Toruń - Czuję się jak na plaży, jeśli chodzi o pogodę w Polsce. Jest bardzo ciepło. Pogoda wpływa również na warunki na torze i jego zmienność. Wszystko to jest kwestią kontrolowania przebiegu spotkania i naszych umiejętności dostosowania się do tego, co w danym momencie jest potrzebne, jeśli również chodzi o sprzęt, bo też go trzeba dostosować. W biegu dziewiątym przyszedł oddech ulgi. Wróciliśmy do gry.

Paweł Przedpełski - Toruń - Każdy chce jeździć jak najwięcej biegów, bo o to w tym wszystkim chodzi. Szkoda, że są to biegi kosztem kolegów z drużyny, którzy nie mogli dzisiaj spasować się do toru. Staramy sobie wszyscy pomagać, czasem wychodzi, czasem nie. Szkoda, bo niewiele zabrakło. (...) Bardzo mi zależy, aby toruńska drużyny wygrywała mecze. (...) W poprzednich meczach ostatni bieg przegrywałem, dzisiaj udało się zwyciężyć, także bardzo się cieszę.

Adrian Miedziński - Toruń - wypowiedź w mediach społecznościowych - Ciężko wstawiać post jak nie idzie. Ale oczekujecie teraz tego ode mnie. Brakuje mi odjechania całego meczu, póki co był jeden w Lublinie. Taka sytuacja nie pomaga w dostosowaniu się do sprzętu jak i jego optymalnego ustawienia. Nie jest łatwo, a zostaję w Toruniu i zasuwam na MA na treningi. Nie jest lekko, bo dużo pracy poświęciłem przed sezonem oraz teraz. Efekt na razie jest słaby, ale chcę z tego wyjść. Nie poddaję się i walczę dalej

Piotr Żyto - trener z Zielonej Góry - Jechaliśmy od początku do końca i wygraliśmy. Jesteśmy pozytywnie nastawieni. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by wygrać każde spotkanie. Z betonowym torem przed tygodniem było tak, że to moi zawodnicy chcieli tak przygotowanej nawierzchni. Posłuchałem się ich, ale wyszło jak wyszło. Nic dobrego z tego nie wyniknęło. Na spotkanie z Apatorem zrobiliśmy tor po swojemu, a od czwartku trenowaliśmy każdego dnia. Zawodnicy byli spasowani i to dało zwycięstwo. W moich zawodników wstąpiła sportowa złość, bo do tej pory nam nie wychodziło. W zeszłym roku było podobnie, gdy przytrafiło nam się srogie lanie od ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa, lecz później było już dużo lepiej. Mam nadzieję, że w tym roku sytuacja się powtórzy. Zawodnicy są przygotowani zarówno sprzętowo, jak i mentalnie. Możemy teraz troszeczkę odetchnąć.

Mateusz Tonder - Zielona Góra - Wyszły mi te zawody. Jestem bardzo szczęśliwy. Emocje jeszcze nie opadły. Fajnie ułożyło mi się spotkanie od samego początku. Dokonaliśmy drobnej korekty przed drugim startem i miałem zdecydowanie lepszą prędkość. Mam szczęśliwe rękawiczki z dziurą, które przynoszą mi szczęście. Wyrzucę je dopiero wówczas, gdy przytrafią się zera. Fajnie, że udało się dać trochę radości naszym kibicom. Przed sezonem wszystko dobrze poukładałem. Poza tym, każdego dnia ciężko pracuję z teamem. Mam nowego mechanika, a silniki jak dotąd świetnie się spisują. Spoglądam z optymizmem na kolejne mecze. Skupiamy się i mocno pracujemy, by wygrać kolejne mecze

Nile Tufft - Zielona Góra - Dobrze smakują zwycięstwa, a emocje towarzyszące są nie do opisania. Przy dwójce z bonusem czułem się znakomicie, lecz trójka smakuje jeszcze lepiej. Trenowaliśmy na różnych torach. W zeszłym tygodniu nie wypaliło. Było znacznie lepiej. Czuję się na takim torze lepiej. Walczymy dalej w kolejnych spotkaniach. Po drugim wyścigu mam zdarty łokieć. Karol zahaczył o mnie, ale najważniejsze, że jest cały i zdrowy. Oby takie sytuacje się już więcej nie powtarzały.

Piotr Protasiewicz - Zielona Góra - Nie jest łatwo się podnieść w tak słabym momencie. Tor? Nie kombinowaliśmy, tylko ciężko pracowaliśmy, by zdobyć jak najwięcej punktów. Udało się zwyciężyć z torunianami. Szczerze przyznam, że bariera 5000 punktów w lidze nie zajmowała mnie przed spotkaniem. Koncentrowałem się na skutecznej jeździe. Jak skończę karierę, przyjdzie czas ma wspomnienia i podsumowania.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt