2008-07-20 Runda zasadnicza 11
KS Toruń Unibax - Złomrekx Włókniarz Częstochowa
   
Komplet widzów, w tym spora grupa kibiców przyjezdnych, oglądała szlagierowo zapowiadający się mecz dzisiejszej kolejki Speedway Ekstraligi pomiędzy Unibaksem Toruń a Złomrexem Włókniarzem Częstochowa. Niestety torunianie doznali kompromitującej porażki i w żenującym stylu przegrali w stosunku 59:34, a najlepiej punktującymi zawodnikami w ich zespole byli: Hans Andersen i Chris Holder. W ekipie gości natomiast błyszczeli Nicki Pedersen i Greg Hancock. Potyczka z częstochowianami dała wyraźny sygnał, że w ekipie z Torunia dzieje się coś niedobrego. Po porażce z Unią Leszno, tym razem Anioły nie sprostały częstochowskim Lwom. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, bowiem częstochowianie w ostatnim czasie są naprawdę na topie, jednak rozmiary porażki są zbyt duże, aby mówić tu o braku niespodzianki czy zwykłej wpadce.
Przegrana Unibaxu zepchnęła toruńczyków z fotela lidera, na rzecz Złomrexu, który zainkasował trzy duże punkty i został nowym liderem tabeli.

Już pierwszy bieg pokazał, że goście postawią w niedzielne popołudnie twarde warunki gospodarzom. Mateusz Szczepaniak przywiózł za plecami Chrisa Holdera, a Tai Woffinden poradził sobie z Mateuszem Lampkowskim i "Lwy" objęły prowadzenie 4:2. Gonitwa druga to znakomity start pary Greg Hancock – Lee Richardson, która z łatwością wysforowała się na czoło stawki przed Adriana Miedzińskiego oraz Wiesława Jagusia. "Miedziak" co prawda dwoił się i troił by wyprzedzić Brytyjczyka, jednak bez rezultatów. Od tego momentu nastała seria remisów. Na czele zazwyczaj przyjeżdżali goście, którzy już na starcie odskakiwali torunianom na kilka metrów. Wyjątkiem był wyścig trzeci, w którym to zamieszanie na pierwszym łuku wykorzystał Hans Andersen, który dojechał na pierwszym miejscu przed Sebastianem Ułamkiem i Nicki Pedersenem.
Do szóstego biegu goście z sukcesem bronili sześciopunktowej przewagi wypracowanej w dwóch pierwszych wyścigach. To, co stało się jednak z zespołem gospodarzy w kolejnych czterech, można nazwać tylko pogromem. Częstochowianie biegi od siódmego do dziesiątego wygrywali podwójnie nie pozostawiając "Aniołom" złudzeń już po wyjściu spod taśmy. Szczególnie słabość torunian obnażył w siódmym i dziesiątym wyścigu junior gości - Mateusz Szczepaniak. W siódmym szybko poradził sobie z Wiesławem Jagusiem, a w dziesiątym po świetnym starcie i bardzo dobrze rozegranym pierwszym łuku wyszedł na prowadzenie. W tych dwóch wyścigach wspólnie z Nicki Pedersenem dowoził podwójne zwycięstwa.
Przed regulaminową przerwą Złomrex prowadził 41:19.
W wyścigu jedenastym po raz pierwszy w historii w meczu na własnym torze kierownictwo Unibaxu zastosowało złotą rezerwę taktyczną. Jako "joker" pojechał Andersen, który wygrał wyścig, jednak ostatni przyjechał Robert Kościecha i "Aniołom" udało się odrobić tylko część strat. Następne trzy wyścigi to kolejne zwycięstwa biegowe gości tym razem w stosunku 4:2.

W pierwszym wyścigu nominowanym niegroźny uślizg na pierwszym łuku zaliczył Robert Kościecha i został wykluczony z powtórki, w której osamotniony Chris Holder zdołał "urwać" gościom dwa punkty. W ostatnim biegu, w którym były już rozstrzygnięte losy nie tylko spotkania, ale i punktu bonusowego, w parze z Nickim Pedersenem miał pojechać Greg Hancock, jednak za Amerykanina na tor wyjechał młody Brytyjczyk - Tai Woffinden. Co prawda nie przywiózł on żadnego punktu, ale Sullivan z Andersenem nie dali rady bardzo szybkiemu dziś Pedersenowi i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 34:59.

Od 30 lat toruńscy żużlowcy nie przegrywali na swoim torze tak wysoko. "Anioły" po raz ostatni przegrały tak wysoko u siebie. W 1978 pogromcą ówczesnej Stali był Włókniarz, który wygrał 80:28 Porażka pozbawiła "Anioły" pierwszego miejsca w tabeli, a wśród kibiców poważnie nadwątliła nadzieje na mistrzostwo Polski.
Na szczęście ten mecz jeszcze o niczym nie decydował. Torunianie musieli podnieść się po dwóch ciężkich ciosach i przygotować się do najważniejszych spotkań w play off.
Gospodarze, z wyjątkiem Hansa Andersena, statystowali drużynie spod Jasnej Góry, która była rewelacyjnie przygotowana do spotkania na szczycie. Oprócz Andersena nikt nie był w stanie powalczyć ze świetnymi częstochowianami, a liczba zer oraz jedynek dowożonych do mety przez takich zawodników jak Jaguś, Kościecha czy też Miedziński mówi sama za siebie. Z pewnością największe pretensje kibice mogą mieć do Wiesława Jagusia i Adriana Miedzińskiego, którzy łącznie zdobyli zaledwie 3 oczka! Jedynymi zawodnikami w zespole gospodarzy, którzy potrafili nawiązać jakąkolwiek walkę z gośćmi byli: Hans Andersen i Chris Holder. Pozostali pojechali zdecydowanie poniżej oczekiwań, a głównym elementem, który w zasadzie zaważył na tak słabym wyniku były przegrane starty.
W zespole z Częstochowy nie było dziur, ekipa Lwów doskonale spasowana z toruńskim owalem nie miała żadnych problemów z pokonywaniem kolejnych okrążeń. Wspaniałe zawody odjechał Greg Hancock, który zdobył aż 13 oczek z 2 bonusami, obok niego wyśmienicie jechał także Nicki Pedersen, który wywalczył dziś 15 punktów z bonusem. Na pewno zaskoczeniem może być bardzo dobry występ Mateusza Szczepaniaka, który zdobył aż 9 oczek z bonusem. Wynik tej trójki a także wsparcie ze strony równo punktujących Lee Richardsona i Sebastiana Ułamka, wpłynął na taki a nie inny wynik końcowy. Na pewno częstochowianie zasłużyli na takie zwycięstwo i zdecydowanie pokazali Aniołom jak się powinno jeździć w Toruniu. Tym samym Włókniarz jest nowym liderem Ekstraligi, ponieważ za dzisiejsze spotkanie uzyskał aż 3 duże punkty (za zwycięstwo w meczu i w dwumeczu).

Po meczu powiedzieli:
Wojciech Stępniewski
- prezes Unibaxu - Co tu dużo mówić? Przede wszystkim gratuluję częstochowianom zwycięstwa, byli dzisiaj rewelacyjni, dlatego dwa punkty zasłużenie trafiają do nich. Wiadomo nie od dziś, że nasz tor jest typowo torem dla startowców, tymczasem żaden z naszych zawodników nie był w stanie rywalizować dziś w tym elemencie z rywalami. Tak naprawdę zawalili wszyscy z wyjątkiem Andersena, do którego nie mogę mieć żadnych pretensji. Hans jest odpowiedzią na pytanie, że jak się chce to można pojechać. Czy na przyczepnym, czy na twardym torze. Nie mamy przewagi toru. Ostatnio było zbyt przyczepnie, tym razem za twardo.
Ja bym nie dramatyzował tylko dlatego, że przegraliśmy, ale dramatem jest styl, w jakim przegrywamy.
Porażka dwoma punktami z Lesznem pokazuje walkę i chęć zwycięstwa, natomiast w przypadku dzisiejszego meczu na miejscu zawodników w ogóle nie wychodziłbym z boksów.|
O tym, kto pojedzie a kto nie pojedzie w następnej kolejce zadecyduje menedżer Gajewski, jednak na pewno musimy zastanowić się co zrobić by uniknąć takich tragicznych meczy jak ten w dniu dzisiejszym. Ewentualne roszady w składzie zależą od Jacka Gajewskiego. Uważam, że karanie zawodników wyrzuceniem ze składu to nie jest metoda, Karol Ząbik na dzień dzisiejszy nie jest także w optymalnej dyspozycji.
Przepraszam kibiców, bo jestem zażenowany występem toruńskiej drużyny. Nie mogę tej porażki wziąć na siebie, gdyż to zawodnicy jeżdżą, a nie ja. Są pewne zobowiązania prawno-finansowe, które klub musi spełnić. Bez względu na to, czy zawodnik zdobędzie jeden punkt czy piętnaście. Naprawdę nie wiem co zrobimy z wypłatami za ten mecz. Rok temu teoretycznie mieliśmy słabszy skład, przynajmniej na papierze, a tu taki wynik.
W Złomreksie wszyscy zawodnicy punktowali. Z zastępstwa zawodnika zespół gości zdobył zaledwie 4 punkty, także to nie jest żadne wytłumaczenie dla tej porażki. Przede wszystkim przegrane starty to jest główna przyczyna tej porażki. W bardzo wysokiej formie są wszyscy zawodnicy Złomreksu, nawet stosowane zastępstwo nie miało dziś żadnego znaczenia dla wyniku. W tym przypadku Tomasz Gapiński mógłby zdobyć więcej punktów. Żadnym usprawiedliwieniem nie jest to, że zawodnicy wczoraj jechali. Sebastian Ułamek jest znany z tego, że jeździł kiedyś w siedmiu ligach i wszędzie spisywał się dobrze, a nasi zawodnicy, którzy jechali w DPŚ to profesjonaliści, biorą pieniądze, mają podpisane kontrakty, jeżdżą u siebie i przynoszą wstyd. Poza Hansem Andersenem i Chrisem Holderem, którzy zrobili swoje, reszta ekipy to jest po prostu dramat.

Jacek Gajewski - menadżer Unibaxu - Tak naprawdę to nie wiemy co się stało. Zawodnicy również do końca nie potrafią wytłumaczyć przyczyn tak słabej jazdy. Myślę, że było to połączenie naszego słabszego dnia i wyśmienitej jazdy żużlowców z Częstochowy. Żadne uwagi na temat toru od naszych zawodników do mnie nie dotarły. Ale takie wytłumaczenia nie miałyby sensu. Ci zawodnicy są bardzo doświadczeni i w Toruniu jeżdżą od wielu lat. Tor nie powinien sprawiać im problemów. Ale muszę przyznać, że zastanawiające jest, że najlepszym zawodnikiem był Hans Andersen, który dotychczas na torze w Toruniu, delikatnie mówiąc, nie błyszczał, a żużlowcy, którzy robi po kilkanaście punktów teraz mieli po kilka. Mimo tak sromotnej porażki, w następnym meczu w składzie Unibaxu raczej nie zajdą żadne zmiany. Bo nie ma kogo zmieniać. Jest oczywiście Karol Ząbik, który wystąpił w meczu w Tarnowie, ale też nie zachwycił. Na pewno wkłada wiele pracy, żeby wrócić do ubiegłorocznej formy, ale jeszcze mu się to nie udaje.
Wypowiedź Jacka Gajewskiego po pomeczowym spotkaniu z zawdonikami: Co mogliśmy sobie na takim zebraniu powiedzieć? Komplementów sobie nie prawiliśmy. Od pewnego czasu jazda nie cieszy moich zawodników, wszystko jest wymuszone. Nie można wszystkiego zwalać na tor. Zawodzi nie jeden zawodnik, ale prawie wszyscy. Owszem, można było dziś przegrać z Hancockiem czy Pedersenem, ale jeśli junior Szczepaniak wygrywa z naszymi liderami i zdobywa dziewięć punktów, to coś jest nie tak. Będziemy wyciągali wnioski w najbliższych dniach. Zawodników już nie zmienimy, możemy jedynie polepszyć jazdę tych, którzy są.

Wiesław Jaguś - Unibax - Ciężko cokolwiek mówić. Przegraliśmy wysoko. Jest wstyd, tym bardziej, że jeździliśmy u siebie. Ja się nie będę bronił. Pojechałem poniżej oczekiwań. Nie chciałbym się bronić tym srebrnym medalem z Drużynowego Pucharu Świata i wczorajszego startu w Vojens na ciężkim torze, bądź ewentualnego zmęczenia, bo inni też startowali wczoraj i dzisiaj ładnie pojechali, więc nie będę się tym bronił. Pojechałem jak nowicjusz. Poniżej oczekiwań i myślę, że to się więcej nie powtórzy

Robert Kościecha - Unibax - Kolejna porażka u siebie, to smutne, trzeba wyciągnąć wnioski na play-offy i zrobić wszystko, żeby zacząć jechać. Jeśli co chwilę ma się bieg, nie ma czasu na komunikację w drużynie, jeżeli wygrywam, to mogę coś poradzić, a jeśli jestem z tyłu to niewiele mogę powiedzieć. Sam się męczyłem i ciężko jest o czymś w ogóle mówić. W żużlu trzeba wygrywać starty i dojeżdżać do mety na prowadzeniu, a nam się to nie udawało i przegraliśmy. Częstochowa była lepsza. Nie mogliśmy sobie poradzić. Nikt się z tego nie cieszy.

Hans Andersen - Unibax - Nie potrafię wyjaśnić tak wysokiej porażki. Nawierzchni to była inna niż w poprzednich meczach, znacznie bardziej twarda. Próbowaliśmy przez cały mecz znaleźć rozwiązanie, zmienialiśmy ustawienia motocykli, ale bez wyraźnych efektów. Z Unią Leszno przegraliśmy na torze przyczepnym, z Włókniarzem na nawierzchni twardej i śliskiej. Sami już nie wiemy, o co chodzi. Włókniarz był po prostu tego dnia dużo lepszym zespołem od nas. Wśród gości wszyscy wygrywali wyścigi, nawet mało doświadczony junior. Myślę, że głównym powodem naszej porażki jest to, że nie pracowaliśmy razem, nie rozmawiamy ze sobą, nie cieszymy się żużlem. Być może presja jest zbyt duża i za bardzo chcemy wygrywać, ale musimy się bawić tym, co robimy, bez tego nie można wygrać. Po porażce z Lesznem atmosfera naprawdę pogorszyła się, jeśli popatrzeć na boksy, to każdy jest w innym rogu, a jeśli popatrzeć na Częstochowę, to wszyscy są razem, jak drużyna. Na pewno trzeba to zmienić na następne spotkanie, bo dzisiaj po prostu nie cieszyliśmy się z jazdy.

Chris Holder - Unibax - Hans ma pewnie rację, po prostu kiedy goście zdobyli przewagę, nie mogliśmy jej odrobić, to po prostu żużel. Kiedy się wygrywa, atmosfera jest zawsze świetna, ale kiedy zaczynamy przegrywać, coś zaczyna się psuć i ciężko jest się podnieść. Musimy powrócić mocniejsi w kolejnych meczach i znowu zacząć wygrywać.

Marian Maślanka - prezes Włókniarza - Po wysokich zwycięstwach między innymi z Unią Tarnów podkreślałem, że takie wygrane kosztują. Jednak zwycięstwo w Toruniu ma zupełnie inny wymiar. Rozmiary zwycięstwa przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Z przyjemnością jednak za to zwycięstwo zapłacę. Torunianie wydawali się być drużyną bardzo mocną. Jednak my udowodniliśmy w niedzielę, że również jesteśmy jednym z głównych kandydatów do tytułu mistrza Polski.
Jednym z ojców zwycięstwa był Mateusz Szczepaniak, który pojechał rewelacyjnie. Rozmawiałem z nim po zawodach i powiedział, że nie było specjalnych przygotowań. Dużą rolę odegrało natomiast podejście do zawodów na luzie. Jak sam podkreślał dużo w ostatnim czasie się relaksował i to pomogło w odniesieniu dobrego wyniku. Przed meczem byłem zaniepokojony doniesieniami na temat stanu zdrowia Lee Richardsona. Widzieliśmy, że dzieje się coś niedobrego. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że stać go na lepsze wyniki. Jak się okazało, problemy zdrowotne ma już za sobą, a co najważniejsze, dogadał się w końcu z motocyklami. W tej chwili powinien już punktować na przyzwoitym poziomie

Piotr Żyto - trener Włókniarza - Nie przygotowywaliśmy się jakoś specjalnie. Moja rezygnacja z kadry umożliwiła mi to, że w piątek mogliśmy potrenować w Częstochowie. Przygotowałem tor, jakiego się tutaj spodziewałem, trenowaliśmy starty i to przyniosło skutek. Starałem się zatem przygotować tor w Częstochowie taki jaki się spodziewałem zastać w Toruniu. Jak się okazało, trafiłem prawie idealnie. Z naszej strony mecz ten wyglądał zapewne totalnie inaczej niż dla gospodarzy. Wszystko nam w zasadzie wychodziło, wszyscy zdobywali cenne punkty, stąd cieszymy się, że wywozimy z Torunia bardzo cenne zwycięstwo.

Mateusz Szczepaniak - Włókniarz - Cieszę się ze swojego dorobku, nie spodziewałem się takiego dobrego wyniku, ale każdy z nas zdobył około 10 punktów. Z tego co słyszałem, to w Toruniu było zazwyczaj przyczepnie, a dzisiaj było twardo, a to nam pasowało i tor był praktycznie "pod nas". Spodziewaliśmy się ciężkiego spotkania, a szybko zdobyliśmy przewagę, którą później z biegu na bieg powiększaliśmy.

Greg Hancock - Włókniarz - Wspaniałe zawody dla nas, wygraliśmy, udało nam się wywalczyć korzystny wynik. Myślę, że trafiliśmy na gorszy dzień ekipy z Torunia. Nie możemy zapominać, że sezon jest długi, my potrzebujemy punktów i dzisiaj udało się je nam zdobyć. Jednak to nie koniec sezonu, mistrza jeszcze nie zdobyliśmy.

Nicki Pedersen - Szczerze mówiąc nie spodziewałem się zwycięstwa, co prawda w ostatnich meczach szło nam bardzo dobrze, ale mimo wszystko przyjechać do Torunia i wygrać jest bardzo ciężko. My tego dokonaliśmy i jesteśmy bardzo szczęśliwi, a na dodatek mamy punkt bonusowy. Czeka nas jeszcze dużo pracy w tym sezonie, dzisiejsze spotkanie było jednym z ważniejszych, trzeba po prostu skupiać się na każdym meczu i czekać na rozwój wydarzeń w play-offach.

Lee Richardson - Włókniarz -Jestem bardzo szczęśliwy, zdobyłem 10 punktów z bonusem, nie wierzę w przewagę, z jaką dzisiaj wygraliśmy i zdobyliśmy punkt bonusowy, fantastyczny wynik drużyny. Toruń był do dzisiaj liderem ligi, nie mam pojęcia, co się dzisiaj z nimi stało, ale był to świetny dzień dla nas.

Sebastian Ułamek - Włókniarz - Nie ukrywam, że chcieliśmy tu wygrać i udało nam się, chciałem zmazać plamę ze spotkania u nas, takie też życzenie miał nasz główny sponsor - Złomrex. Uważaliśmy, że spotkanie będzie ciężkie, bo koledzy z Torunia czują się bardzo dobrze na własnym torze i myśleliśmy, że będzie trudno wygrywać w biegach.

Tai Woffinden - Włókniarz - To było świetne spotkanie, jeździliśmy z liderem tabeli, a teraz my objęliśmy prowadzenie, więc był to świetny mecz. Cieszę się, że mogłem pojechać w kolejnych wyścigach i uczyć się kolejnych torów w Polsce, bo im więcej jeżdżę, tym lepiej jeżdżę. Chcę jeździć w Polsce co tydzień i poprawiać swoje umiejętności.

Źródło: www.przegladzuzlowy.pl
www.speedway.info.pl
www.sportowefakty.pl

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt