2000-06-25
Apator Netia Toruń
- Polonia Bydgoszcz 49 : 41


Po bardzo zaciętym i stojącym na wysokim poziomie sportowym spotkaniu dwóch "odwiecznych" rywali zza miedzy, Apator Netia Toruń pokonał Polonię Bydgoszcz 49 - 41.
Mistrzowską klasę, po raz kolejny, pokazał Tomasz Gollob, który z dwoma bonusami zdobył komplet punktów w 6 startach. Bardzo dobra i skuteczna jazda zawodników toruńskich zmusiła zespół bydgoski do wprowadzenia aż trzech rezerw taktycznych (Gustafssona, Protasiewicza i Golloba).
Obie drużyny przystąpiły do meczu osłabieni absencją punktujących, drugich obcokrajowców: Todd'a Wiltshire'a z Polonii i Stefana Anderssona z Apatora. Zastąpili ich: w drużynie bydgoskiej, słabo do tej pory startujący, Joe Screen, i w drużynie toruńskiej Gert Handberg. Przed meczem w ekipie toruńskiej wyczuwało się dużą nerwowość. Kolejna porażka na własnym torze, utrata punktów meczowych przybliżyła by drużynę toruńską do degradacji z ekstraklasy.

I bieg - to popisowa jazda Golloba, który pewnie wygrywa przed Jagusiem, Kościechą i Tajchertem. 3 : 3.
II bieg - to spotkanie zawodników zagranicznych obu drużyn. Start wygrywa Gustafsson i Screen, którego atakiem przy krawężniku na środku wirażu wyprzedził Sullivan. Na drugim wirażu Handberg bardzo ostro zaatakował na wyjściu z łuku Screen wypychając go na zewnętrzną z jednocześnie uniesionym przednim kołem i wyprzedził bydgoskiego stranierii, zajmując trzecie miejsce w biegu. Sullivan próbował bezskutecznie dogonić Henrika Gustafssona lecz bieg zakończył się remisem 3 : 3. Stan meczu 6 : 6.
III bieg - "Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta" tak można skomentować to co się wydarzyło w tym biegu. Pilnujący się Piotr Protasiewicz i Mirosław Kowalik walcząc przy krawężniku o pierwsze miejsce pozostawili środek toru wolny i wykorzystał to Tomasz Chrzanowski wyprzedzając obu zawodników. O drugą pozycję przez cały wyścig walczył z Protasiewiczem Kowalik, który jednak nie zdołał wyprzedzić bydgoszczanina. Słaboń daleko z tyłu. 4 : 2 i pierwsze prowadzenie w meczu Apatora 10 : 8.
IV bieg - bieg niespełnionych nadziei. Sullivan wyraźnie przegrał z Gollobem, a Handberg bez problemu wyprzedził Tajcherta. 3 : 3 i stan meczu 13 : 11.
V bieg - poderwał z miejsc kibiców toruńskich. Znakomity start pary Kowalik - Chrzanowski, która "objechała" Screena i Gustafssona przywożąc podwójne zwycięstwo 5 : 1. Stan meczu 18:12.
VI bieg - to słaby start pary Jaguś - Kościecha. Prowadzący Piotr Protasiewicz wypchnął na zewnętrzną część toru Słabonia, co wykorzystała para Apatora i wyprzedziła Bydgoszczanina. Kolejny bieg remisowy 3 : 3 i goście przegrywając 6 pkt wprowadzają w biegu VII rezerwę taktyczną - Herika Gustafssona.
VII bieg - para bydgoskiej Polonii prowadzona przez Tomasza Golloba pewnie wygrywa z Kowalikiem i Chrzanowskim 1 : 5. Przewaga torunian topnieje do 2 pkt.
VIII bieg - kontra toruńskich zawodników. Atomowy start Roberta Kościechy, który z 4 pola "założył się" na walczących na jednym kole Jagusia i Gustafssona. Jaguś wyprzedza Szweda i para Apatora wygrywa 5 : 1. Screen zdołał wyprzedzić tylko Gustafssona. Stan meczu 27 : 21.
IX bieg - to ponowny dobry start pary Apatora Sullivan - Handberg. Zapowiada się na podwójne zwycięstwo, lecz znakomita jazda na dystansie Protasiewicza, który wyprzedził Sullivana zapobiegła podwójnej porażce zawodników Polonii. 4 : 2 dla Apatora i stan meczu 31 : 23. Kolejna rezerwa taktyczna w następnym biegu - Protasiewicz za Screena.
X bieg - zgodnie z przewidywaniem Gollob i Protasiewicz przywożą za plecami Kowalka, który do końca nękał atakami Golloba. Robert Kościecha został z tego biegu wykluczony za spowodowanie przerwania wyścigu. W pierwszej odsłonie X biegu jadąc na drugiej pozycji za Gollobem na wyjściu z II łuku podniosło Robertowi przednie koło i upadł na tor. Jadący za nim Protasiewicz ominął Kościechę po wewnetrznej. Atakujący po szerokim Protasiewicza Mirosław Kowalik, widząc upadającego przed sobą Roberta, wykazał się znakomitym refleksem i umiejętnością. Gwałtownie przydusił własny motocykl do nawierzchni toru by zminimalizować siłę uderzenia w Kościechę. Na szczęście nic się nie stało i Kościecha, przebadany przez lekarza zawodów, był zdolny do dalszej jazdy. W powtórce, już bez Kościechy, pasjonujący pojedynek o drugie miejsce stoczyli Tomasz Gollob i Mirosław Kowalik. Przez chwilę Toruńczyk wyprzedził Bydgoszczanina, który dysponując "rakietą" odbił drugą pozycję. 1 : 5 dla Poloni i stan meczu 32 : 28.
W biegu XI para Chrzanowski - Sullivan podwójnie wygrała z Gustafssonem i Robackim, co zmusiło ekipę bydgoską do trzeciej rezerwy taktycznej.
XII bieg - najlepsi w ekipie Poloni Gollob z Protasiewiczem wygrali z Jagusien i Handbergiem 5:1.Stan meczu przed biegami nominowanymi 38:34 dla Apatora.
Biegi XIII i XIV - to koncertowa jazda najpierw Kościechy z Handbergiem, którzy "ograli" Robackiego i Tajcherta oraz Kowalika z Sullivanem, którzy również bez problemu pokonali "stranierii" Bydgoskiej Polonii: Gustafsson - Screen. Stan meczu po XIV wyścigach wskazał zwycięzcę. W jakim stosunku?
Bieg XV to dyskusyjna decyzja sędziego Pana Wojciecha Grodzkiego. Na wyjściu z II wirażu prowadzącego Tomasza Golloba zaatakował Wiesław Jaguś. Gollob widząc przed sobą Jagusia aby nie doprowadzić do kolizji próbował wyhamować, gwałtownie przymykając manetkę gazu i kontrując motocykl upadł na tor. Sędzia zawodów wykluczył Jagusia, który, moim zdaniem po obejżeniu zapisu filmowego, nie dotknął Golloba, lecz w interpretacji sędziego był sprawcą zdarzenia na torze. Całe szczęście, że nic nikomu się nie stało, choć w wywiadzie pomeczowm Tomasz Gollob troszkę skarżył się na ból w nodze i biodrze. W powtórce Gollob z Protasiewiczem pewnie wygrali z dobrze jeżdżącym w tym dniu Chrzanowskim 5:1 i mecz zakończył się zwycięstwem Apatora Netii Toruń 49:41.

Drużyna toruńska stanowiła monolit. Wszyscy zawodnicy punktowali, zaś w drużynie bydgoskiej tylko niepokonany Tomasz Gollob zdobywca 16 + 2 pkt i Piotr Protasiewicz potrafili skutecznie walczyć o punkty na toruńskim torze. Reszta Bydgoszczan Zawiodła.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt